Geleceği güvenceye almak için “Eğitim Sigortası”

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı.  Yaklaşık 18 milyon öğrenci için ders zili çalacak. 18 milyon öğrenci ders başı yaparken ebeveynler ise çocukları için iyi bir gelecek umuduyla ellerinden gelen her şeyi yapmanın çabasını gösterecekler. İşte bu çabayı biraz olsun hafifletmek, olası riskleri güvence altına almak günümüzde çok basit. Bu güvence de sigortadan geçiyor.
Çocuklarının eğitimini risklere karşı güvenceye almak isteyen anne-babalar okul giderlerini ve dolayısıyla çocuklarının eğitimlerini teminat altına alan sigortalara yöneliyor.  Eğitim sigortası her şeyden önce kişinin kendisini değil çocuklarını güvence altına almayı amaçlayan bir ürün. Çocukların, ebeveynlerinin başına gelmesi muhtemel bir kaza ya da vefat durumunda eğitimlerine devam etmelerini sağlayan ve bunu ekonomik bir güvenceyle gerçekleştiren eğitim sigortası, tüm eğitim seviyeleri için geçerli. Eğitim sigortası aynı zamanda özel eğitim kurumlarının finansmanında vefat, maluliyet, işsizlik gibi durumlarda güvence veriyor.

EĞİTİMDE BÜTÇE 76 MİLYAR LİRA
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı istatisliklere göre, öğrenci sayısı 17 milyon 588 bin 958. Bu öğrencilerden 14 milyon 540 bin 339’u resmi, 1 milyon 174 bin 409‘u özel okullarda, 1 milyon 874 bin 210´u ise açık öğretim kurumlarında okuyor.
Liselerde eğitim gören 5 milyon 807 bin 643 öğrencinin 3 milyon 798 bin 897´i resmi okullarda, 1 milyon 536 bin 135’ü açık öğretim lisesinde, 472 bin 611’i özel okullarda okuyor.
Ortaöğretimdeki 5 milyon 807 bin 643 öğrencinin, 3 milyon 47 bin 503’ü genel ortaöğretimde, 2 milyon 82 bin 935’i mesleki ve teknik orta öğretimde, 677 bin 205’i Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesindeki okullarda eğitim alıyor.
2014´te 62 milyar 248 bin lira olan ve gayrisafi yurtiçi hasılanın %3.16´sını oluşturan eğitim bütçesi, 2015´te 76 milyar 354 milyon liraya yükselerek gayri safi yurtiçi hasılanın %3.46’sını oluşturdu. Milli eğitim bütçesi 2014´te merkezi yönetim bütçesinin %13.11’i iken 2015 yılında bu oran %13.38 olarak gerçekleşti.


 

NN Hayat ve Emeklilik Ürün Geliştirme ve Ürün Yönetimi Müdürü Melek Kurt: Eğitim sigortası ürününü daha iyi anlatmalıyız

Çocukların eğitimlerine kesintisiz devam etmesinin hem kendi gelecekleri hem de toplum açısından en öncelikli konu olduğunu vurgulayan Melek Kurt, ‘Sektör temsilcileri olarak ebeveynlere bu konuyu daha iyi anlatmamız gerektiğini düşünüyoruz’ sözlerine yer verdi. 

Öğrenci sayısını ve eğitim masraflarını dikkate aldığımızda ülkemizin, eğitim sigortası konusunda büyük bir potansiyel barındırdığını dile getiren NN Hayat ve Emeklilik Ürün Geliştirme ve Ürün Yönetimi Müdürü Melek Kurt, önümüzdeki yıllarda eğitim sigortası alanında daha fazla ve özellikli ürünler beklediklerini belirtti. Kurt, NN Hayat ve Emeklilik olarak bu konu özelinde çalışmalarını sürdürdüklerini iletti.

‘DANIŞMANLIK HİZMETİMİZLE ÇOCUKLARIMIZI YALNIZ BIRAKMIYORUZ’
Kurt, sundukları ‘Eğitim Güvende Sigortası’ ürününden şöyle bahsetti: “Ebeveynin vefat, kaza sonucu vefat, kaza sonucu daimi tam maluliyet, hastalık sonucu daimi, tam maluliyet gibi çok önemli risklerin gerçekleşmesi durumunda çocuğun eğitimine aralıksız ve aynı koşullarda devam etmesini sağlıyoruz. Müşterilerimize kötü günde finansal destek vermenin yanı sıra, poliçenin yürürlük tarihinden itibaren çocuklar tarafından kullanmak üzere; Eğitim Danışmanlığı (İzotomi), Diş Paketi ve Göz Paketi hediye ediyoruz. Eğitim danışmanlığı hizmetimizle, çocukların geleceğine yön vermek, doğru mesleği seçmelerine ve ömür boyu sevdikleri işi yapmalarına katkıda bulunmak için önemli bir fırsat sunuyoruz. Eğitim çağında çocukları olan ebeveynlerle olan iletişime devam etmek ve farkındalığı artırmak hedeflerimiz arasında. Bu yönde çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

EĞİTİM SİGORTASININ ÖNEMİNİ EBEVEYNLERE ANLATMALIYIZ
Melek Kurt, “Eğitim sigortasının en önemli amacı, ebeveynlerin çocuklarının geleceklerine dair yaşadıkları kaygıyı azaltmaktır. Ebeveynlerin, çocuklarının eğitim hayatlarını garanti altına alabilmeleri çok önemli” şeklinde konuştu.


EĞİTİM SİGORTASINDA BİLİNMESİ GEREKEN NOKTALAR
Öncelikle başvuru için 18 ile 70 yaş arasında olmak yeterli. Eğitim sigortalarından eğitimin süresine bağlı olarak en az 5, en fazla 20 yıl yararlanılabilir. Sigortalı, primlerini dövize endeksli olarak belirleyebilir, ödemelerini buna göre taksitlendirebilir. Unutmayın ki sigorta sahibi, yani başvuru yapıp sigorta yaptıran kimse yalnızca o kişinin başına gelebilecek kaza ve vefat durumlarında eğitim sigortası tazminatı ödeniyor. Bu yüzden de aileden kim için vefat durumu geçerli olursa olsun, yalnızca sigortalı olarak ismi geçen kişinin teminat kapsamındaki riskleri yaşaması şartı koşuluyor.


AIG Sigorta Ferdi Kaza Sigortaları Müdürü Burcu Ertan: Eğitim sigortası yaptırmak önceliğimiz olmalı

Sigortalıların kendileri ve ailelerinden önce mallarını teminat altına aldığını ve bu önceliğin de uzun zamandır değişmediğini vurgulayan Burcu Ertan, eğitim sigortasının da öncelikli olması gerektiğine dikkat çekti.

“Eğitim sigortası ürünlerimiz, tüm ebeveynlerin çocuklarının geleceğini güvence altına almak adına yaptırmasını tavsiye edeceğimiz niş ürünlerimiz arasında yer alıyor” diyen AIG Sigorta Ferdi Kaza Sigortaları Müdürü Burcu Ertan eğitim sigortasının önemine dikkat çekti.
Ertan, sigortalıların kendi ve ailelerinden önce mallarını teminat altına aldığını ve bu önceliğin de uzun zamandır değişmediğini vurguladı.
Ertan konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Bugün aracımızı ve evimizi sigortalatırken bir dakika sonra kaza sonucu başımıza gelebilecekleri maalesef göz ardı ediyoruz. Oysaki en değerli olan bizleriz ve sevdiklerimiz. Çok düşük bütçelerle de bir ferdi kaza poliçesine sahip olmak mümkün. Keza eğitim giderleri sigortasına da bütçeniz dahilinde farklı plan alternatiflerini değerlendirerek sahip olabilirsiniz. Bunun için biraz daha bilinirliğin artması ve aslında herkesin sahip olmak isteyebileceği bu ürünün sizlerin de desteği ile daha geniş mecralarda tanıtmak gerekiyor.”

‘EĞİTİM İLE İLGİLİ ÜRÜNLERE TALEP ARTACAK’
Burcu Ertan, sigorta bilincinin artmasıyla paralel olarak eğitim giderleri başta olmak üzere bu ve benzeri ürünlere taleplerin artacağını öngördüklerini söyledi. Eğitim sigortasının, ferdi kaza branşındaki büyüme hedeflerinin arasında yer aldığını dile getiren Ertan, hedeflerinin mevcut portföyü önümüzdeki 3 yıl boyunca minimum %25 büyütme yönünde olduğunu belirtti.

‘ÖNEMLİ OKULLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ’
Ertan, bu hedefleriyle bağlantılı olarak Türkiye’nin önemli okullarıyla uzun soluklu iş ortaklıkları yapacaklarını ve mevcut ürünlerini farklı teminat alternatifleriyle zenginleştirip daha geniş kapsamlı hale getirmeyi planladıklarını ifade etti.


Doğa Sigorta Kaza Teknik Müdürü Ayşe Mermer: Ebeveynleri de unutmadık

Mermer, ebeveynler için de kritik hastalıklara ilişkin teminatlarla hukuksal koruma ve araca yönelik ek hizmetler sunduklarını söyledi.

Doğa Sigorta Kaza Teknik Müdürü Ayşe Mermer, en değerli varlıklarımız çocuklarımızın, iyi yetişmeleri ve iyi eğitim almaları konusunda her ebeveynin elinden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterdiğini söyledi.
Mermer, ebeveynlerin yaşam kaybı sebebiyle evlatların mağdur olduğunu ve eğitimlerini tamamlayamadıklarını hatırlattı.
Bu nedenle eğitim sigortasının yaygınlaştırılması için çok iyi anlatılması, tanıtılması ve içeriğinin iyi özümsenmesi gerektiğini vurguladı.

‘EĞİTİM SİGORTASINA İLGİ ARTACAK’
Ülkemizde eğitim sistemimizin gelişmesiyle birlikte bu ürüne olan ilginin yaygınlaşacağına ve kullanım düzeyinin artacağına inandıklarını söyleyen Mermer, şirketlerinin bu alanda çıkardığı üründen şöyle bahsetti:
“Şirketimizin bu alanda hazırladığı ürün, içerik olarak çocuğunun eğitiminin kesintisiz tamamlanmasına olanak sağlamakta ve bunun yanında, yemek-servis ve okula ilişkin diğer masrafları da içermektedir. Bunun yanı sıra ebeveynler de unutulmamış, onlar içinse kritik hastalıklara ilişkin teminatlarla hukuksal koruma ve aracına yönelik ek hizmetler sunulmaktadır.”

Merve Kuvvet
merve@sigortacigazetesi.com.tr

 

Yorum yazın