Dünyada enflasyon ve ekonomilere etkisi

Ekonomilerin ne kadar stres içinde olduğunu anlamanın en kolay yolu enflasyon rakamındaki değişimi takip etmektir. Hasta hissettiğinizde ateşinizi ölçmek gibi.

COVID-19 dönemindeki kapanmalar sonrası açılımlar ile enflasyon dünyanın her yerinde artış gösteriyor. İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan 2021’de %1.5 iken Mayıs ayında %2.1’e fırladı. ABD’deki artış ise daha büyük ölçekte. 2008’deki büyük kriz sonrasında ilk defa enflasyon %5 seviyelerine yükseldi.

Devletin sağladığı kolaylıklar ve işletmelerin pandemi dönemini daha rahat geçirebilmeleri için kullandıkları krediler ve finansmanlar, işletmelerin açılımıyla fiyatları doğrudan etkilemeye başladı. Günü geçirmeye yardımcı olan devlet destekleri, ailelerin ve işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı oldu. Ancak, her şeyi eskiye geri getirmek amaçlı fiyatlardaki artış devam edecektir.

Fiyatların yükselmesindeki en önemli etken maliyetlerden biri enerji fiyatlarındaki artış. Geçtiğimiz ay petrol varil fiyatları 75 dolara yükseldi. Son 6 senenin en yüksek seviyesinde.

Brezilya’da enflasyon %8 düzeyinde seyrediyor ve yukarı doğru çıkma eğiliminde. Hükümet faizleri üçüncü kez yükseltmek durumunda kaldı. Biraz rahatlama sağlanmaya çalışılıyor. Bunlar hep alınan tedbirler.

Venezuela dünyada en yüksek enflasyona sahip ülke. Venezuela’yı Zimbabwe, Arjantin ve İran takip ediyor. Kesinlikle bu ülkeler şu dönemi daha zor geçirmekteler.

Global enflasyon oranı %3 civarında senelerdir. 2020’de %3.2 olan enflasyonun, 2021’de %3.5’e yükselmesi bekleniyor. Çok büyük bir sıçrama değil. Bu oran iyi zamanların yakın olduğunun habercisi.

Dünyada büyük ekonomiler, pandemi sonrası etkileri kontrol etmeye ve küçük rahatlatmalarla hayatı normale döndürmeye çalışıyor. Bütün hükümetler için ve buna bağlı yaşayan bizler için durum dünyanın her yerinde hiç kolay değil. Biraz uzun sürse de bu geçiş döneminden sonra iyi günlerin hepimizi beklediğini düşünüyorum.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir