Doğa Sigorta tekafülle büyümeye devam ediyor 

Kurulduğu günden bu yana getirdiği inovatif çözümler, kooperatif sigortacılığında yeni vizyonu ve arkasındaki finansal ve reasürans gücüyle sektörde güvenilir bir yer edinen Doğa Sigorta, sağlıklı büyüme stratejisiyle sigorta sektörünün önemli bir oyuncusu oldu.
Doğa Sigorta, kooperatif sigortacılığıyla sigortalılarına birçok imkân ve imtiyaz sağlayarak katılım sigortacılığı ürünleriyle sektörün daha da büyümesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Katılım sigortacılığının hızlı bir şekilde gelişeceğini belirten Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, bu ürünün sigorta sektörünün büyümesine katkı sağlayacağının altını çizdi. Katılım sigortacılığının yapısı itibarıyla kooperatif sigortacılığına benzediğini de belirten Nihat Kırmızı konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle İslami hassasiyetlerinden ötürü sigorta sektörüne mesafeli duran kitlelere güvenli çözümler sunarak kooperatifçilik tecrübemizle oluşturduğumuz güven anlayışını katılım sigortacılığıyla bir kez daha toplumun hizmetine sunuyoruz.”
Kooperatif olarak ilk kez katılım sigortacılığına başlamalarının inovatif çalışmalardan biri olarak sayılabileceğini belirten Kırmızı şunları ekledi: “Bizimle birlikte katılım sigortacılığı yapan veya yapacak olan ve yeni kurulan şirketler de var. Takipçilerimiz arttıkça katılım sigortacılığı daha da fazla güçlenecektir, çok daha geniş kitlelere ulaşıp, çok daha fazla ihtiyaca cevap verecektir. Bu anlamda ben katılım sigortacılığının sektöre katacaklarının tahmin edilenin çok ötesinde olduğunu düşünüyorum” dedi.
Hazine’nin şu anda ayrı bir pencere açarak katılım sigortacılığı yapılmasına izin verdiğini hatırlatan Kırmızı, sektör büyüdükçe ihtiyaçların artmasıyla birlikte bazı düzenlemeler yapılmasının gerekebileceğini söyledi. Hazine’nin bu doğrultuda çalışmalar yaptığını ifade eden Kırmızı, katılım sigortacılığının henüz çok yeni olduğunu hatırlattı.

‘EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ’
Nihat Kırmızı “Doğa Sigorta olarak da birçok yeni ürün yapmaya başladık. Bunlardan bir tanesi eğitim sigortaları. Eğitim ve sağlık sigortasını birleştirecek yeni bir çalışma içerisindeyiz. Bu yeni ürünlerin hem Doğa Sigorta’ya hem de sektöre katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.
Eğitim sektörüne yönelik geliştirdikleri yeni eğitim poliçelerine değinen Nihat Kırmızı, küreselleşen dünyada ön plana çıkan en önemli ihtiyaçlarımızdan birisinin eğitim olduğunu belirtti. Eğitimin bireylerin gelecekte oluşacak maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanımda olabilmelerini sağladığını kaydeden Kırmızı, bunun için eğitimin yapılması gereken en kalıcı yatırımlardan biri haline geldiğini söyledi. Nihat Kırmızı sözlerine şöyle devam etti: “Elbette eğitim-öğretim faaliyetlerinde okul, veli ve öğrenci olarak üç unsur ön plana çıkmaktadır. Eğitim sürecinde farklı rollere sahip bu unsurların başarılı sonuç alabilmesinin en önemli koşullarından birisi de ortak bir hedef doğrultusunda hareket edilebilmesidir. İşte bu ortak hedefin sağlanmasında dördüncü unsur olarak Doğa Sigorta faktörünü devreye sokuyoruz. Geliştirdiğimiz ihtiyaçlara uygun poliçelerle okulların, öğrencilerin ve velilerin öğrencinin eğitimi boyunca geleceğe daha güvenli bakabilmelerini sağlayacağız’’ dedi.
‘DÜNYANIN EN İYİ REASÜRÖRLERİYLE ÇALIŞIYORUZ’
Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “Sigortacılık faaliyetlerimizde dünyanın en büyük reasürörleriyle çalışmamız güven avantajı sağlıyor. Sigortalılar yeni bir sigorta şirketine sigorta yaptırırken arkasında reasürör olarak Swiss Re ve Hannover Re gibi dünyanın en güçlü reasürörlerini gördüğünde çok daha fazla güveniyor” dedi. Kırmızı, aynı şekilde Doğa Katılım Sigortası çatısı altında birikecek fonların da hassasiyetlere uygun finansal enstrümanlar ve dünyaca tanınan güçlü re-tekafül ortaklıkları ile değerlendirilmesiyle de sigortacılık anlayışında yeni bir çağ başlatacaklarını söyledi.

‘2015’TE HEDEFLERİMİZİN ÜSTÜNE ÇIKTIK’
Nihat Kırmızı, “2015 yılında rakamsal ve ürün anlamında hedeflerimize ulaştık. Biz motor branşını, motor içerisinde trafik branşını 2015 yılı içinde düşürmeyi hedefliyorduk. Bu hedefimize ulaşmış olduk. 2014’te %85’lerde olan trafik sigortası oranı %60’lara kadar düşmüş durumda. Önümüzdeki yıl aynı hedeflerle devam edeceğiz. Rakamsal olarak da hedeflerimize yıl sonunda ulaşmış hatta belki de hedeflerimizi biraz geçmiş olacağız” diye konuştu.

DOĞA SİGORTA ADI GÜVEN ALGISIYLA BİRLİKTE ANILACAK
Kırmızı, “Doğa Sigorta yeni olmasına rağmen, güçlü sermaye yapısıyla hasarı en hızlı ödeyen sigorta şirketi olarak güçlü bir kadro ile müşteri memnuniyetine yönelik en iyi hizmeti vermeye devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.
Sigortacılıkta güvenin önemli olduğunu belirten Kırmızı, bu algıyı oluşturabilmek için kişilerin mağduriyetlerini bir an önce gidermek gerektiğini söyledi. Bu politikayla yola çıktıklarını ifade eden Nihat Kırmızı sözlerine şöyle devam etti: “Yeni bir şirket olmamıza rağmen sektörün de takdirini kazanmış durumdayız. Biz sermaye gücümüzü sürekli üst seviyede tutmak ve şirketimizi her zaman güven algısıyla yönetmek istiyoruz.”

‘TEKNİK ALTYAPIMIZA ÖNEM VERİYORUZ’
Nihat Kırmızı, çok ciddi maliyetler olmasına rağmen bunların hiçbirinden kaçınmadan çok güçlü bir teknik altyapı kurduklarını söyledi ve şunları ekledi:
“Her gün teknolojiye ayak uydurmaya ve teknik altyapımızı yenilemeye çalışıyoruz. Yeni bir teknoloji varsa onu kendimize uyarlamaya eğer uygunsa da kullanmaya başlıyoruz. Yüzlerce acenteye çok hızlı bir şekilde cevap vermek zorundasınız. Bu yüzden teknolojiyi ve teknik altyapıyı çok sağlam tutmak gerekiyor. Tabii ki bu teknik altyapı biraz önce oluşturduğumuzu söylediğimiz güveni sağlaması açısından da çok önemli.”

‘ACENTELERİMİZLE BİRLİKTE KAZANIYORUZ’
Acenteleriyle birlik ve beraberliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Nihat Kırmızı, acentelerin gelirlerini düşürmek veya gelirleriyle oynamak gibi bir niyetleri olmadığını ifade etti ve konuyla ilgili şunları söyledi: “Belli ürünlerde belli başlı regülasyonlar mutlaka yapılacaktır. Ama genele baktığımızda bizim acentelerimizi de koruyan destekleyen bir sistemimiz var ve bunu daha da geliştireceğiz. Sektörde son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri acente gelirlerinin düşürülmesi. Bizim şu an böyle bir niyetimiz yok. Acentelerimizden beklentimiz kârlı ürünlere ve poliçelere yönelmeleri. Makul fiyat dengesini oluşturmaları. Eğer makul fiyat dengesi oluşursa acentelerimiz de hiçbir zaman kendi gelirlerinden feragat etmek zorunda kalmayacaklardır. Acentelerimizden ricamız rekabet için kendi komisyonlarından feragat etmemeleri. Biz onların da bizimle beraber kazanmalarını istiyoruz fakat haksız rekabeti de istemiyoruz. Acentelerimizin içi rahat olsun, Doğa Sigorta’yla beraber onlar da kazanacaktır.”

2016 HEDEFİ: 400 MİLYON LİRA
Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı: “2015 yılını 200 milyon liranın üzerinde bir üretimle bitireceğimize inanıyoruz. 2016’da da 400 milyonun üzerinde bir hedefimiz var. Burada yine oto sigortalarının %50’lerde kalmasını, üretimin diğer %50’sinin de diğer branşlarda olmasını hedefliyoruz.”

Yorum yazın