Dem

ÇAY tüketiminde ön sıralarda yer alan ülkemiz için, demini almış ince belli bir bardak çay, birçok güzel anımıza da eşlik ederek, sohbetlerimizin başrolünde yerini alır. Güzel demlenmiş taze bir çay içmek için; yumuşak, kireçsiz ve soğuk su kullanılarak, her bardak için bir çay kaşığı çay ve yanına bir kaşık da kokulu tomurcuk çayı eklememiz bu keyfi tarifsiz kılar, su tam kaynadığında çayı demleyip en az 10 dakika bekleyerek, demlendikten sonra en geç bir saat içinde içerek, bu zevki günde bir kaç kez yaşarız.
Metin Hara’nın ilk kitabı YOL’un ardından ikinci kitabı DEM ekim ayında kitapçılarda yerini aldı. Sevgili Metin Hara’nın kitabının lansmanında deneyimlediğim farklı sunum, benim-insana güven- mekanını acilen ziyaret etmeme sebep oldu. Lansmanda Metin bizleri karanlık bir labirentin içinde ellerimizde mum ışıkları ile yürüttü ve bu labirent içinde çıkışı ararken her adımda farklı bir mesaj ile hayatımızdan çeşitli pasajları bizlere özetledi, sonuçta çıkış ve ışık vardı. Ama bu kısa yolculukta herkes farklı duygularla çıktı bu labirentin sonuna ve her birimizin yolu aynı olsa da deneyimlerimiz, duygularımız bizlere ait idi.
Mekanda sunulan farklı eğitimleri ve organizasyonları daha yakından ve yerinde görebilmek için, ziyaretime koşarak gittim.
İnsana güven insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak ihtiyaç duydukları dönüşümlerine yardımcı olabilecek değişik seçenekleri bünyesinde barındıran özel bir merkez olarak tasarlanmış. Renkli bahçesinden içeri girer girmez insanın içine bir sıcaklık doluyor. Bahçede ekilip biçilen sebzelerden salata yaparak, bir yandan ruh ve beyninize iyi gelecek egzersizleri tadarken, bedeninize de iyi gelecek besinleri burada bulmanız mümkün. “Nereden başlamalıyım? Neyi deneyimlemeliyim?” diye merak eden ya da kararsız kalanları, zaman ve enerji kaybettirmeden, ekibin güleryüzlü profesyonel üyesi Sandra’nın ücretsiz yapacağı seansla doğru uzman ya da eğitime yönlendiriliyorsunuz. Kimi insanın bedenindeki ağrılardan kurtulup sağlıklı bir omurga için geldiği, kiminin yaşama karşı katılığını esnetmek için yoga yapmaya geldiği, kimilerinin ise hayatlarında tekrar eden döngüleri kırmak için Astroterapi ya da Pın Kodu Analizini deneyimlemek için geldikleri çok samimi bir  iş/eğitim/ev ortamı. Unutulan yaratıcılığınızı tekrar şarj etmek için atölye çalışmalarına girebilir, algınızı dönüştürüp yaşama bakış açınızı değiştirmek için Metin Hara’nın eğitimlerine katılabilirsiniz. Ayrıca belli dönemlerde oluşturdukları değişik içerikli şehir dışı etkinliklerde de kendinizi bulabilirsiniz. Şirketlerin, ekipleri ile katıldıkları  bütün eğitimlerden, sinerjik ve üretken olarak geri döndükleri ve şirketin kârlılığına olumlu katkılar yaptıkları, geri bildirimlerden net olarak anlaşılmaktadır, yapılan işe mana ve değer katmak, herkese iyi gelmektedir. Sinerji yerine alerji oluşturan klasik şirket buluşmalarından bahis etmiyorum burada, herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği ve kendinden bir şeyler katarak oluşturulmuş anonim bir buluşmadan söz etmekteyim burada .
Yaşantılarınızda sizler de demlenme zamanınıza gelmek istiyorsanız, bu yolculuğa çıkmak için hiç de geç kalmış sayılmazsınız. Bu ruhani yolda yürümek veya yürümemek, hayatta var olmak veya olmamak tamamı ile bizlerin kararı. Bu Yolda labirent bir sembol. İç benliğimize ve en derin noktalarımıza ulaşabileceğimiz, kendimizi çok daha iyi tanıyarak, bir dolu farkındalıklarla dönebileceğimiz bir metafor. Beden/zihin ve ruh bütünlüğünün dengelenebileceği bir yolculuk aslında. Yapacağımız bu medidatif yürüyüşte hiçbir hedefimiz yok, derin bir nefes alıp yolu takip edeceğiz. Duygularımızı hissettiğimiz,  düşüncelerimizi fark ettiğimiz zaman dem zamanı başlayacaktır.
Detaylarda, hedeflerde, sayılarda, rekabette boğulan sektörümüzün yorgun çalışanları için bulunmaz bir fırsat, kimbilir dem zamanınız belki hepimize iyi gelecektir, haydi demlenmeye!
“Mananın parıltısına vakıf olan, maddenin gürültüsü ile meşgul olmaz.” Diyerek, belki bizleri de bu gürültülü zeminden daha sakin bir platforma taşır ve amaçlarımızı öfke ve düşmanlıktan, içsel ve toplumsal barışa dönüştürür “insana güven” merkezi, denemeye değer…

Yorum yazın