DASK yarışmasının kazananı Sakarya oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun bu sene dördüncüsünü düzenlediği “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasında kazananlar belli oldu. Türkiye çapında düzenlenen, yerel yönetimleri deprem güvenceli ve sigortalı hayatı yaygınlaştıran projeler hayata geçirmeye teşvik etmeyi amaçlayan yarışmanın bu yılki birincisi Sakarya şehri oldu. İkincilik Ordu’nun olurken üçüncülüğü Çanakkale ve Muğla paylaştı.

İllerin Afet ve Acil Durum Müdürlükleri 2014 Aralık sonuna kadar zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırmak için düzenledikleri yerel bilinçlendirme kampanyaları ile yarışmaya katıldılar. İller 2014 yılı boyunca düzenledikleri bilinçlendirme kampanyalarının yanı sıra poliçe adetlerindeki artış ve ulaştıkları sigortalılık oranı olmak üzere üç farklı kritere göre değerlendirildiler.

DEPREM BİLİNCİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Dördüncü yılı tamamlanan yarışma kapsamında bugüne kadar birçok ilham verici proje hayata geçiren İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri bu yıl da özgün fikirlerle yarışmaya katıldı.
Birincilik ödülünün sahibi Sakarya, yarışma kapsamında zorunlu deprem sigortası bilincini artırmak için Sakarya Okul Tabanlı Afet Eğitimi Yaygınlaştırma Projesi (OTAEP) ile “Afete Hazır Kadın Projesi” gerçekleştirdi. Proje ile bin kadına temel afet, yangın ve DASK bilinci aşılandı.

İkinciliği alan Ordu yaptığı DASK logolu imsakiyeye ek olarak Cuma namazında DASK konulu vaaz ve hutbe okuttu. Sokaklara kendi tasarladıkları DASK pankartlarını asan Ordu, şehir meydanlarında da DASK konulu anonslar yaptı. Üçüncülüğü alan Çanakkale, “Afete Hazır Aile” eğitimleri gerçekleştirdi ve yaygın görünürlük elde eden kamu spotları yayınladı. Çanakkale AFAD Müdürlüğü projeye özel hazırladığı kamu spotlarıyla vapur hatlarından hastanelere uzanan mecra çeşitliliği ile dikkat çekti.

Üçüncülüğü paylaşan Muğla ise kamu kurumları ve özel işletmelerin personeli ile çevre il ve ilçelerde gerçekleştirdiği sunum ve toplantıların yanında devlet dairelerinden kahvelere, pazardan çiçekçilere ulaşan geniş çaplı afiş ve broşür dağıtımları gerçekleştirdi. Dereceye giren illerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri depremle ilgili çalışmalarında kullanmak üzere malzeme yardımı almaya hak kazandı. Birinci olan il 100 bin lira, ikinci 60 bin lira ve üçüncüler 30’ar bin lira tutarında malzeme yardımı kazandı.

Geçtiğimiz yıllarda 2013 birincisi Burdur DASK Hatıra Ormanı’nı dikmiş, 2012 üçüncüsü Bursa ise AVM’lerde zorunlu deprem sigortasını tanıtacak etkinlikler düzenlemişti. 2012 ikincisi Tunceli, Dersimspor maçlarında futbolculara DASK pankartı çıkartıp, DASK Kürsüsü ile sokaklarda vatandaşlarla röportajlar düzenlemişti.

Yorum yazın