DASK, depreme karşı önlem bilincini artırmak için çalışıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencileri başta olmak üzere üniversitelilerde depreme karşı dayanıklı yapı bilincini geliştirmek için düzenlediği Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması, MediaCat Felis Ödülleri’nden bir birincilik, iki de başarı ödülüyle döndü. DASK, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve halkla ilişkiler projelerin ilk kez yarıştığı MediaCat Felis Ödülleri’nin “Kamusal Sektörler” kategorisinde birinci olurken, “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ve “Çevre ve Sürdürülebilirlik” kategorilerinden de Başarı Ödüllerine layık görüldü.

YARATICI PROJELER GELİŞTİRİLMELİ

Büyük kayıplara neden olan 17 Ağustos ve Van depremlerini yaşamış bir ülkede deprem ve zorunlu deprem sigortasının iletişiminde oldukça hassas olunması gerektiğini vurgulayan DASK Koordinatörü İsmet Güngör, “Türkiye’nin depreme karşı önlem alma bilincinin gelişmesi için depremle ilgili toplumsal travmalarımıza teğet geçecek projelerle hedef kitlemizde depremle ilgili farklı bir gündem yaratmalıyız. Bu durum iletişim çalışmalarımızı planlarken yaratıcı olmamızı ve yeni konseptler üretmemizi gerektiriyor. Bu nedenle yaratıcılığın en önemli başarı kriteri olduğu MediaCat Felis Ödülleri’nden birine sahip olmak bizim için çok daha anlamlı” dedi.

DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk ise Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ile kazandıkları başarılardan duydukları memnuniyeti şu cümlelerle ifade etti: “Yarışmamızı gelecekte binalarımızı emanet edeceğimiz inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencilerinde deprem bilinci ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini kazandırmak amacıyla geçtiğimiz sene Türkiye’ye kazandırdık. Bu çabamızın MediaCat Felis gibi alanında prestijli bir ödülle taçlandırılması bizi çok memnun etti. Yarışmamızı önümüzdeki senelerde de sürdürürerek geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz.”

Yorum yazın