DASK Anadolu Buluşmaları’nın ikinci durağı Erzurum’da gerçekleşti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), yeni toplumsal bilinçlendirme programı kapsamında, Türkiye’yi şehir şehir gezerek deprem riski, zorunlu deprem sigortası ve kentsel deprem bilinci gibi pek çok konuda bilgi verdiği DASK Anadolu Buluşmaları’nın ikincisini Erzurum’da gerçekleştirdi. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı’nın katılımıyla düzenlenen etkinliğe Erzurum halkı yoğun ilgi gösterdi.
Erzurum’un sigortalılık oranlarını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları söyledi: “Erzurum’un Pazaryolu ve İspir ilçeleri dışında topraklarının tamamı birinci ve ikinci derece deprem risk bölgesinde yer alıyor. Deprem riskinin bu kadar yüksek olduğu bir ilde zorunlu deprem sigortasını yaptıranların oranı yüzde 25. Bu oran hem yüzde 37 olan ülke ortalamasının, hem de bölge ortalamasının altında. Bu nedenle ev sahiplerini deprem riskine, alınması gereken önlemlere ve deprem sigortasının önemine ilişkin olarak daha çok bilinçlendirmemiz gerekiyor. Ülke geneline yönelik diğer faaliyetlere ek olarak DASK Anadolu Buluşmaları adı altında yaptığımız bu yerel faaliyetlerle bunu sağlamayı amaçlıyoruz.” Deprem riskini ve sigortanın önemini anlatmak için yüz yüze iletişime önem verdiklerini belirten Yazıcı, “Bu kapsamda yerel yönetimleri önemli bir paydaş olarak görüyoruz” dedi.

DEPREM VE ZORUNLU DEPREM SİGORTASI EĞİTİMİ
Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde depreme hazırlıklı olma bilinci konuşuldu. DASK Anadolu Buluşmaları kapsamında deprem paneli düzenlendi. DASK Koordinatörü İsmet Güngör, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Ermişler, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sadi Çögenli depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti. Panelin ardından İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ilk ve ortaöğretim öğrencilerine deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verdi. Etkinlik, Erzurum AFAD tarafından düzenlenen deprem tatbikatıyla sona erdi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply