Daha iyi bir uyku için: Aydınlatma, yatak ve uyku ürünleri

 Daha iyi bir uyku için: Aydınlatma, yatak ve uyku ürünleri

Uykuya dalmakta zorlanıyor musun? Evinizdeki ses veya sıcaklık, aydınlatma veya yatağınızın konforu uyku kalitenizi artırabilir ya da azaltabilir.

Uyku sağlığınız, enerji seviyeniz, hafızanız, ruh haliniz ve metabolizmanız için en önemli ihtiyaçtır. 13 binden fazla yetişkinin katıldığı 2020 Philips Küresel Uyku Araştırmasına göre, insanların sadece %49’u uykularından memnun. Uyku ortamınızı beş büyük tavsiye ile (ışık, ses, hava, şilte ve yatak takımları) değiştiriyor ve size daha iyi bir uyku için yardımcı olacak birkaç ürün öneriyoruz.

Aydınlatma

uyku-önerileri

Farklı ışık dalga boyları, sirkadiyen ritmi, uyku ve uyanma döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Doğal güneş ışığında ve parlak ampullerde bulunan bol miktarda mavi dalga boyuna ihtiyacımız var; Bu, uyku hormonu melatonin salınımını baskılayarak bizi uyanık tutar. Işık, beyninize gündüz olduğunu söyleyen bir uyarıcıdır, bu nedenle akşamları ve uykudan önce ışığı almaya devam ederseniz, beyin tetikte kalır ve bu uykuya dalmada sorunlara neden olur.  Uykudan önce akıllı telefona veya tablete bakma eğilimindeyseniz, mavi ışık filtresini kullanın veya cihazınızı mavi ışığı azaltan gece moduna alın. Uyanma ve uyku rutininizi, ışığın uzunluğunu, yoğunluğunu ve rahatlatıcı sesleri ayarlayarak kişiselleştirilmiş gündoğumu oluşturmanıza yardımcı olacak bir lamba kullanabilirsiniz.

Ses

uyku-önerileri

Tam bir sessizlik içinde olduğunuzda, işitme duyunuz daha belirgin hale gelir ve beyniniz bu sesleri aramaya başlar, böylece en ufak bir ses uykunuzu bozabilir. Tercihlerinize bağlı olarak, seçenekler arasında kulak tıkaçları veya uyku kulaklıkları kullanarak tüm gürültüyü azaltmayı deneyebilirsiniz. Sizi neyin rahatlatacağını seçin. Sakinleştirici bir podcast veya müzik dinlemek, gözlerinizi kapatmadan önce endişenizi gidermenin harika bir yolu olabilir, ancak bunlar açıkken uyumaktan kaçının. Bütün gece çalıyorlarsa, beyniniz bu seslerle ilgilenir ve bu, uykunuzun kalitesine müdahale eder.

Hava

uyku-önerileri

Ortam koşulları uyku kalitesi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalara göre, uyku için ideal sıcaklık yaklaşık %50 nem ile 19 derece arasındadır. Araştırmalar, bütün gece soluduğunuz havanın kalitesinin de önemli olduğunu gösteriyor. Yapılan bir çalışma yurt odalarında daha iyi havalandırmanın ertesi gün üniversite öğrencileri arasında uyanıklığı artırdığını gösterdi. Uçucu organik bileşikleri ve CO2’yi temizlemek için yatmadan önce birkaç dakika pencereleri açmayı alışkanlık haline getirin. Aromatik yağlar, özellikle, Lavanta ve ylang-ylang’ın kas gevşemesine yardımcı olduğunu ve bunun da daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yatak

uyku-önerileri

Yatağınız, muhtemelen haftada 50 saatten fazla harcadığınız, evinizdeki en önemli bakım ürünüdür. Yataklara odaklanmayı fiyat noktalarından, uykunun hayatımızda ne kadar önemli olduğuna kaydırmalıyız. İyi bir yatak, basınç noktalarını ortadan kaldırır ve çeşitli uyku pozisyonları boyunca omurganızı nötr bir pozisyonda tutar ancak bunu sonsuza kadar yapmaya devam etmesi beklenemez. 7 ile 10 yılda bir yenilenmelidir çünkü yıpranmış yataklar desteği ve konforu yitiriyor. 

 

Avatar

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir