BES’te hisse senedine rağbet artmalı

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, 2013 yılında tasarrufları teşvik etmek amacıyla başlayan yüzde 25 devlet katkısının etkisiyle büyüme ivmesi artan bireysel emeklilik siteminde getirinin uzun vadede daha yüksek olması için emeklilik fonlarının daha fazla hisse senedi ağırlıklı olması gerektiğini söyledi. Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen sohbet toplantısında, “Sistem bu yıl da büyüyor ve önü açık” diyen Erkan, emeklilik fonlarının uzun vadede getirisinin daha yüksek olması için hisse senedi ağırlığını daha fazla olması gerektiğini vurguladı. Erkan, “Şu anda emeklilik fonlarında hisse senedinin payı yüzde 13, Anadolu Hayat Emeklilik’te ise yüzde 16 civarında. Ama bu daha çok olmalı, ortalama 20 yıl olan bir yapıda hisse senedinin ağırlığı daha fazla olmalı” dedi.

Erkan, yüzde 25 devlet katkısının değişip değişmeyeceği yönünde sorular olduğunu ancak bir değişiklik beklemediğini ve sistemin buna ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Banka işbirliği olmayan bireysel emeklilik şirketlerinin banka işbirliği olanlara göre işlerinin daha zor olduğunu söyleyen Erkan, “Faaliyetlerin sürdürülebilir olması için belirli bir fon büyüklüğüne erişmek gerekiyor” dedi ancak bu büyüklüğün ne olması gerektiği konusunda bir sınır belirtmedi.  Erkan, ayrıca sisteme katılımı artırmak için işe yeni başlayanların otomatik olarak sisteme katılımı için bir kaç şirketin pilot uygulamasının devam ettiğini söyledi.

Sektörün gündeminde olan ve üzerinde çalışılan konuların başında fon performansının artırılmasını teşvik amacıyla yapılacak düzenlemeler bulunuyor. Diğer bir konu da işe yeni girenlerin otomatik olarak sisteme katılmasını sağlayacak çalışmalar; bu ise şu anda deneme aşamasında bulunuyor. Bu sistemde zorunluluk olmayacak, ilk işe girişte sisteme dahil edilen kişi isterse bunu sürdürecek. Sistemi büyütmek için gündeme gelen ancak şu ana kadar sosyal taraflar arasında anlaşma sağlanamayan bir konu da kıdem tazminatlarının fona aktarılması.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply