BES’e otomatik katılım Resmi Gazete’de

Başbakanlık, 1 Ocak 2017’de başlayacak olan Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılıma ilişkin genelde yayımladı.

Genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarına gerekenleri yerine getirmeleri, veri paylaşamına ve katkı paylarının doğru hesaplanıp tahsil edilmesine imkan sağlayacak kurum içi tedbirleri almaları talimatı verildi.

Genelgede, çalışanların, otomatik katılım ve cayma hakkına sahip olacak şekilde işverenleri tarafından bir emeklilik planına dahil edilmeleri esasına dayandığı belirtildi.

İŞVERENLERE İDARİ YAPTIRIM
BES’in 1 Ocak 2017 tarihinde hayata geçirileceği hatırlatılan genelde, yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere ilgili kanun uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulunuldu.

İşverenlerin öncelikle otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş bir veya birden fazla emeklilik şirketiyle anlaşmaları gerektiği kaydedilen genelgede, merkez ve/veya taşra birimleri adına emeklilik sözleşmesi imzalanmasına ilişkin yetkili yönetcilerini belirleme, kapsamda yer alan çalışanlarına emeklilik planı sunma ve çalışanın ücretinden keseceği katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmanın işverenin yerine getirmek zorunda olduğu diğer yükümlülükleri olduğu bildirildi.

Yorum yazın