BES’e altı ayda 470 bin katılımcı

Devlet Katkısı Sistemi’ne geçilmeden önce yıllık net katılımcı sayısı artışları 500 binler seviyesindeyken devlet katkısı ve yeni şirketlerin sektöre girmesiyle ile birlikte bu artışların 1 milyon seviyelerine ulaştığını söyleyen Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Ekonominin büyük destekçisi sistem 2015 yılının ilk yarısı sonunda 5.6 milyon katılımcıya ulaştı. Sektör 2015 yılının ilk altı ayında 472 bin katılımcı artışı ile yüzde 9.3’lük büyüme gerçekleştirirken, geçen senenin aynı döneminde bu rakam 492 bin ile yüzde 11.9’du. Fon büyüklüğünde de benzer bir durum söz konusu. Sistem büyümeye devam etmekle birlikte geçen senenin aynı dönemine göre biraz hız kesmiş durumda.”

YÜZDE 36’LIK BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRDİK
Nurullah Okur: “Halk Emeklilik ise Haziran sonu itibarıyla katılımcı sayısında 300 bin kişiyi aşarak yılbaşından bugüne yüzde 21.6 ile sektörün çok üstünde bir büyüme gerçekleştirdi. Şirket olarak 2015 yılının ilk altı ayında 54 bin katılımcı artışı gerçekleştirdik, geçen senenin aynı döneminde bu rakam 52 bin idi. Sektördeki büyüme hızı yavaşlamışken biz şirket olarak hızımızı korumaya devam ediyoruz. Şirket olarak sisteme dahil olduğumuz 2012 yılından bugüne sektörde hızla ilerledik ve 2015 yılının ilk yarısını katılımcı sayısında 7’inci sırada tamamladık.

Fon büyüklüğünde ise yılın başından bugüne oran olarak sektörde en hızlı artan şirketlerden biri olarak, yüzde 36.5 büyüme ile yaklaşık 1.3 milyar liraya ulaştık.

Devlet katkısı sektörün büyümesini destekleyen çok önemli bir teşvik yöntemi olmakla birlikte, sistemi daha hızlı büyütmek için tek başına yeterli değildir. Devlet katkısı sisteminin üçüncü senesini doldurduğu 2015’te sistemi daha da büyütmek için yeni açılımlara ihtiyaç bulunmaktadır. Sistem, devletin planlaması dâhilinde olan ‘Otomatik Katılım’ gibi projelerle, insanların artan finansal okuryazarlığı ve sigorta bilinci ile de birlikte 2015 yılının da çok başarılı bir yıl olacağını düşünüyorum.”

Yorum yazın