Babacan, BES’te hızla kat edilen yolu değerlendirdi

Bireysel Emeklilik Sistemine 10 yıl içinde 3 milyon 100 bin kişinin katıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2 milyon kişinin devlet katkısı sistemine geçtikten sonra sisteme dahil olduğunu ifade etti.
2003’ten bu yana BES’te önemli mesafe katedildiğini dile getiren Babacan, sözlerine şöyle devam etti: “2003 yılından 2013 yılı başına kadar sisteme 3 milyon 100 bin kişi girmiş. Devlet katkısı sistemine geçtikten sonra buna 2 milyon kişi daha ilave olmuş ve sayı, bugün itibarıyla 5 milyon 100 bin. Demek ki sistemdeki değişiklik işe yaramış ve çok daha geniş kitlelerin BES’e kavuşmasını sağlamış. Fon miktarına baktığımız zaman da 2013 yılının başına kadar sistemde toplanan fon miktarı 20,3 milyar lira. Bugüne geldiğimizde ise rakam 37 milyar liraya ulaşmış durumda. Yani 9 yılda 20 milyar lira birikiyor ama son 2 yılda bunun üzerine 17 milyar lira ekleniyor. Bunun 3 milyar lirası devlet desteği ama 34 milyar lirası vatandaşlarımızın kendi birikimi. Hem katılımcı sayısı hem de toplanan fon miktarına baktığımızda bizi tatmin eden bir tablo var.”

Şirketlerde çalışanların sadece yüzde 6’sının çalıştığı şirket vasıtasıyla sisteme girdiğini belirten Babacan, bu sayıyı az bulduklarını ve şirketlere bu konuda destek verdiklerinin altını çizdi. Ticari kazancın konusunda indirim konusu yaptıklarını dile getiren Babacan, bu indirimi biz yüzde 10’dan 15’e çıkardıklarını ifade etti.
Başbakan Yardımcısı Babacan, genç nüfusu baz alarak, Türkiye’nin potansiyelinin, BES’in yaygınlaşmasına çok daha müsait olduğunu ifade etti. Bu fırsatı değerlendirerek, çok daha fazla sayıda vatandaşın sistemi tanımasını, anlamasını ve sisteme katılmasını sağlamanın sektörün önemli bir görevi olduğunu belirtti.

2023 YILI HEDEFİ 12 MİLYON KATILIMCI
Toplantıda konuşan Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Deniz Yurtseven BES’e ilgi konusunda yüzde 25’lik devlet katkısının olumlu etkisini görmeye devam ettiklerini dile getirdi.
Bireysel emekliliğe katılım ivmesinin artacağına ve sistemin çok daha ileri noktaya taşınacağına inandıklarını belirtenYurtseven, 2023 yılı hedeflerinin ise 12 milyon katılımcı ve 250 milyar lira fon büyüklüğü olarak belirlediklerini söyledi.
Yurtseven, BES’e en yüksek katılımın olduğu bölgelerin Marmara, İç Anadolu ve Ege olduğuna dikkati çekerek, İstanbul, Muğla ve İzmir’in nüfusa göre katılım oranının yüksek iller olduğunu ve katılımcıların yüzde 42’sinin kadın olduğunu söyledi.
Toplantı sonunda Babacan, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 5 milyonuncu katılımcısı Enes Okşan’a, 4 milyon 999 bin 999’uncu katılımcısı Ayşenur İnay’a, 5 milyon 1’inci katılımcısı Mustafa Erdemir’e ve sistemden ilk emekli olan katılımcı Mehmet İhsan Kıdeyş’e adlarına 50 fidan dikilmesine ilişkin birer sertifika verdi.

Babacan’a da kendi adına 300 adet fidan dikildiğine ilişkin bir sertifika takdim edildi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply