Anadolu Sigorta mesleklere sahip çıkıyor

Anadolu Sigorta’nın 85. yılında Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi artırmak için hayata geçirdiği “Bir Usta Bin Usta Projesi”nde altıncı yıl eğitimleri Bartın’da Tel Kırma İşlemeciliği ile başladı. Proje kapsamında, Bartın dışında 4 ilde daha geleneksel mesleklere hayat veriliyor. Bartın’da gazetecilerle bir araya gelen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Bu sene 90. kuruluş yılımızı kutluyoruz. Projeye başladığımız 2010’dan bu yana 25 mesleki eğitim düzenledik ve öğrenciden ev kadınına, işsiz yurttaşlarımızdan esnaflarımıza kadar çeşitli meslek gruplarından, 296’sı kadın, 179’u erkek olmak üzere 475 usta adayına eğitim verdik. “Kaybetmek Yok” ilkemiz kapsamında Anadolu’nun yüzlerce yıllık kültürel ve ekonomik zenginliğini geleceğe taşıyacak ustaları yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Kaybetmek Yok” ilkesiyle hareket eden Anadolu Sigorta, Bartın’ın yanı sıra bu yıl 4 ayrı kentte daha mesleki kurslar düzenliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığıyla yürütülen proje kapsamında 2015 senesinde Ardahan’da ‘Damal Bebek Yapımı’, Aydın Söke’de ‘Körüklü Çizme Yapımı’, İstanbul’da ‘Kukla Yapımı’ ve Zonguldak Devrek’te ‘Baston Yapımı’ kursları hayata geçiriliyor. Beş kentte ortalama üçer ay sürecek kurslar boyunca 100’e yakın kursiyerin meslekleri geleceğe taşıyan ustalara dönüşmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, 400 yıllık bir tarihe sahip olan “Tel Kırma İşlemeciliği” kursunun gerçekleştirildiği Bartın’da gazetecilerle bir araya gelen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Anadolu Sigorta olarak, şirketlerin ana faaliyetlerinin yanı sıra doğup büyüdüğü toprakların tarihine, insanına ve geleceğine sahip çıkması gerektiğine inanıyoruz. Gerçek anlamda kalkınma için ekonominin yanı sıra kültürel zenginliğe ihtiyacımız olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle, ülke değerlerinden güç alarak büyüyen şirketlerin; geçmişi sahiplenerek, insanlık mirasını gelecek kuşaklara aktaran projeler yürütmesi büyük önem taşıyor. 85. kuruluş yıldönümümüzü kutladığımız 2010 yılında, “Kaybetmek Yok” sloganıyla başlattığımız “Bir Usta Bin Usta” projesi işte bu yaklaşımın ürünü” dedi.

5 YILDA ÇOĞUNLUĞU KADIN 475 USTA ADAYI EĞİTİM ALDI
10 yılda kaybolmaya yüz tutan 50 meslekten 1000 usta yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Musa Ülken, şunları söyledi: “Bu yıl Anadolu Sigorta olarak 90. yılımızı kutluyoruz. Projeye başladığımız 2010 yılından bu yana 25 mesleki eğitim düzenledik ve öğrenciden ev kadınına, işsiz yurttaşlarımızdan esnaflarımıza kadar çeşitli meslek gruplarından, 296’sı kadın, 179’u erkek olmak üzere 475 usta adayına eğitim verdik. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa verdiği kurs bitirme sertifikasının sahibi oldu. Bu belge daha sonraki dönemde, usta adaylarımızın kariyerinde referans niteliği de taşıyor. Sertifikasını alan birçok usta adayımız geleneksel mesleklerimize hayat verecek girişimlerin ilk tohumlarını attılar ve aldıkları eğitimlerle ilgili atölyelerde çalışmaya başladılar.”

Anadolu’nun ekonomik ve kültürel zenginliğini geleceğe taşımayı hedefleyen projenin, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok ödüle layık görüldüğüne dikkat çeken Ülken, 2012 yılında İtalya’nın başkenti Roma’da, Çorum Kargılı kadınların ürettiği Kargı Bezi’nden oluşan kreasyonla defile düzenlendiğini hatırlattı. Kursiyerlerin emeğiyle ortaya çıkan ürünlerin satışı konusunda da destek olduklarını ifade eden Musa Ülken, “Usta ve usta adaylarımızı Genel Müdürlük binamıza gelip personelimize satış yapmaları yönünde teşvik ediyoruz. 2015 yılı boyunca bu çalışmamızı devam ettirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Bartın’daki “Tel Kırma İşlemeciliği” kursunun, 6. yılında bulunan Bir Usta Bin Usta Projesinin 30. kursu olduğunu ifade eden Musa Ülken, bu meslek dalıyla ilgili şu bilgiyi paylaştı: “Tel Kırma yüzyıllar öncesinden günümüze gelen ve Bartın’a özel geleneksel bir el sanatı. Tül ve geleneksel el dokumaları üzerine işlenen tel, Bartın için ve “Bartın Teli” adı altında üretiliyor. Sadece bu iş için kullanılan işleme iğnesi de özel el yapımı. Birbirine bağlantısı olmadığı ve makas kullanmadan telin birbirine kırılmasıyla işlendiği için “Tel Kırma” adını almış ve her türlü kumaş üzerine yapılabiliyor. Bartın’daki bu kursumuzda, 2.5 ay boyunca 28 kursiyerimiz 256 saat eğitim görecek. Her birinin bu mesleği hakkıyla yapacağına ve gelecek nesillere taşıyacağına yürekten inanıyorum.”

Yorum yazın