Allianz: Siber saldırılar ve insansız hava araçları uçuş güvenliğini tehdit ediyor

Alman sigorta devi Allianz uçuş güvenliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Siber terörizm uçak kaçırmalarının ve bombalı saldırıların yerini alabilir” diye belirtti. IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği) ise siber güvenliği artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Derneğin bu yıl havayollarının IT sistemlerindeki riskleri tespit etmesi ve azaltması için geliştirdiği bir programı yayınlaması bekleniyor. Konuyla ilgili bilgi veren IATA Genel Müdürü Tony Tyler, “Uçuşlar yerdeki bilgisayar sistemlerine, uçuş operasyonlarına ve hava trafiği yönetimine ihtiyaç duyuyor. Bu da onları bir hedef haline getiriyor” dedi.

 İNSANSIZ HAVA ARACI TEHLİKESİ

Başka bir tehlike ise uluslararası standartları olmayan, keşif, ilaçlama, haber toplama ve spor etkinlikleri için kullanılan ticari insansız hava araçlarının kullanımından doğuyor. İnsansız hava araçlarının riskleri hakkında konuşan Allianz, potansiyel risklerin çarpışma, üçüncü şahıslara ait zararlar ya da yaralanmalar ve sonucunda doğan yükümlülükler olduğunu ifade etti.

PRİMLER ARTABİLİR

IATA’nın tahminine göre 2014 yılındaki 3.3 milyar yolcuya karşılık, 2050 yılında 16 milyon yolcunun havayollarını kullanması bekleniyor. Allianz’ın beklentisine göre ise, havayolları filolarının 900 milyar doların altında olan güncel değeri, 5 yıl içinde artarak 1 trilyon dolar seviyesine ulaşacak.

Bu yıla kadar artan güvenlik önlemleri ile azalan sigorta primlerinin, bu yıl Malezya Havayolları jet kazaları ile 800 milyon dolar seviyesini bulan tazminat karşısında yükselmesi bekleniyor.

Yorum yazın