Aksigorta ile madencilerin geleceği güvence altında

Aksigorta ile madencilerin geleceği güvence altında

Yer altı ve yerüstü kömür madenciliği ve her türlü yer altı madenciliğinde istihdam edilen, üretim ve üretim hazırlığı faaliyetinde bulunan personeli, görevi başındayken meydana gelebilecek olası kazalara karşı güvence altına alan ‘Madenci Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası’nın prim miktarı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendi. Kişi başı yıllık primi 749 lira olan ürünün teminat tutarı 150 bin lira.

‘Madenci Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası’nın sakatlık ve ölüm olmak üzere iki tip teminatı bulunuyor. Kazanın, gerçekleşme tarihinden iki yıl içinde sigortalının sakatlığına yol açması durumunda, tıbbı tedavinin sonlandırılması ve sakatlığın kesin olarak tespiti sonucunda ürünün genel şartlarında belirtilen oranlar sigortalının kendisine ödeniyor. Kazanın, gerçekleşme tarihinden iki yıl içinde sigortalının vefatı durumunda ise teminatın tamamı kanuni varislerine ödeniyor.

‘MADEN İŞÇİLERİMİZİN VE AİLELERİNİN YANINDA OLACAĞIZ
Türkiye’de maden kazalarının yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’yi sarsan Soma ve Ermenek’le sembolleştiğini, ancak 1941’den bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalar nedeniyle 3 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 100 binden fazla kişinin yaralandığını hatırlatan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şunları söyledi:

“Maden ve taş ocakçılığı Türkiye’de iş kazalarının en fazla yaşandığı sektör. Türkiye, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Yürürlüğe giren Maden Yasası ile gerek madenlerdeki çalışma koşulları gerekse güvenlik koşullarında pek çok iyileştirme yapılırken ‘Madenci Çalışanları Zorunlu Ferdi Sigortası’ ile madenci ve ailelerinin geleceğinin güvence altına alınması son derece olumlu bir adım. Aynı acıların yaşanmaması elbette en önemli dileğimiz, ancak yaşanması durumunda dünyanın en zor işlerinden birini yapan maden işçilerimizin ve ailelerinin yanında olacağız. Bu doğrultuda sektörde ilk adımı atarak Türkiye’nin en önemli madenlerinden birinde görev yapan madencilerimizi sigortalamaktan gurur duyuyoruz.”

Yorum yazın