AIG ‘Property Performance’ ürünüyle fark yaratıyor

 AIG ‘Property Performance’ ürünüyle fark yaratıyor

AIG Sigorta Ticari Yangın, Enerji ve Mühendislik Sigortaları Müdürü Emrah Balkan, departmanlarının 75 senedir, Türkiye’de ise 40 yıla yakın bir süredir faaliyet gösterdiklerini söyledi. Sigortalılarının faaliyetlerinin sürekliliklerini korumalarına yardımcı olduklarını belirten Emrah Balkan, özellikle son dönemde küresel bazda yaptıkları yatırımlarla hizmet kalitelerini artırdıklarını ve piyasada daha da güçlü bir oyuncu haline geldiklerini sözlerine ekledi. Departmanlarının çatısı altında faaliyet gösteren tüm branşlarla ilgili bilgi veren Balkan, mühendislik sigortaları altında “İnşaat Bütün Riskler” ve “Montaj Bütün Riskler” teminatlarını da sağladıklarını kaydetti. “İnşaat Bütün Riskler teminatını Türk müteahhitlerinin yurt dışında imza attıkları projeleri, Montaj Bütün Riskler teminatı içinse özellikle büyük kompleks montaj projelerini hedefliyoruz. 225 milyon dolarlık PML esaslı kapasite sunan esnek tretelemizle bu branşta dünyadaki lider oyunculardan biriyiz. Konusunda uzman kabul edilen Engineering News Record dergisinin 2015 senesi için belirlediği 250 en iyi uluslararası müteahhidin 50’ye yakınının Türkiye’den çıktı” diyen Balkan, bu müteahhitlerle uzun soluklu ve sürdürülebilir iş ilişkileri kurmak istediklerini dile getirdi.
Enerji sigortaları altında ise madencilik, elektrik üretimi, petrokimya, kimya ve ilaç sektörlerinde faaliyet gösteren karmaşık tesisler için ve ayrıca petrol kuleleri için “Operasyonel Bütün Riskler” teminatını kendi treteleri vasıtasıyla sağlayabildiklerini vurgulayan Balkan, “Türkiye’de bu yapabilirliğe sahip çok az sigorta şirketinden biriyiz. Bu teminat genellikle yurt dışı reasürörler tarafından sağlanıyor.  Ayrıca bu sektörlerde teknik personel olarak uzun yıllar hizmet vermiş ve sigorta sektörüne daha sonra risk mühendisi olarak katılmış 100’ün üzerinde yabancı risk mühendisiyle doğru risk analizi yapabiliyor, sigortalılarımıza risk yönetimi konusunda destek verebiliyoruz” şeklinde konuştu.

‘1.5 MİLYAR DOLARLIK YANGIN KAPASİTEMİZLE HİZMETE HAZIRIZ’
Ticari Yangın Sigortaları branşında da AIG Sigorta’nın iddialı olduğuna değinen Emrah Balkan, bu branş için 1.5 milyar dolara kadar risk bazlı yangın kapasiteleri olduğunu belirtti. Bu eşsiz kapasiteyi risk yönetimine önem veren ve yüksek seviyede güvenlik önlemlerine sahip tesisler için kullanmaya hazır olduklarını söyleyen Balkan, bu branşta sigortalılarına farklılaştırılmış bir hizmet sunabilmek için işleri toplam yangın sigorta bedeline göre sınıflandırdıklarını da ifade etti. Bedeli 50 milyon dolara kadar olan işleri KOBİ altında değerlendirdiklerini söyleyen Balkan, bu kapsamda hızlı teklif çalışması yapabilmek adına sadece 5 faaliyet konusu için teminat sağladıklarını vurguladı. “Belirli kriterleri sağlayan oteller, alışveriş merkezleri, ofisler, okullar ve rezidanslar için ihtiyari deprem tarifesine uygun olarak sabit fiyatlar uyguluyoruz. Bu sayede teknik değerlendirmemizi basit ve hızlı bir şekilde tamamlıyoruz” diyen Balkan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Toplam yangın sigorta bedeli 50 milyon doları aşan işler içinse daha geniş bir sektör yelpazesi için %100 teminat sağlamayı ve AIG’nin yeni küresel ürünü olan ‘Property Performance’ poliçesini sunmayı hedefliyoruz.”

‘PROPERTY PERFORMANCE ÜRÜNÜ KULLANIMA HAZIR’
AIG Sigorta’nın ilk olarak geçen sene ABD, İngiltere, Almanya, Güney Afrika gibi ülkelerde hizmete sunduğu Property Performance ürününü 2015 yılı ortasında Türkiye’de de kullanıma hazır hale getirdiklerini belirten Balkan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Risk yönetimi iyi yapılan, orta ve büyük ölçekli tesislere yönelik sofistike bir sabit kıymet ve kâr kaybı sigortası ürünü olan Property Performance’ın müşterilerin ticari faaliyetlerini sürdürme kabiliyetlerini daha da üst seviyelere taşıyacağına inanıyoruz. Bu ürün acente ve brokerlere de heyecan verici iş imkânları sağlamak suretiyle gerek yeni iş kazanımında gerekse de yenileme işlerin korunmasında üstün faydalar sunacak.”
Property Performance ürününün geniş kapsamıyla fark yarattığını belirten Balkan, “Kâr kaybı teminatı için hasar aşamasında brüt kâr ve brüt kazançlar esaslı hesaplama yapmak suretiyle tazminat süresi konusunda esneklik göstermenin yanı sıra, gerek maddi zarar gerekse de kâr kaybı için eksik ve aşkın sigorta hükümlerini uygulamayarak ve limit esaslı ödeme yaparak sigortalılarımızın bir hasar sonrasında sigorta bedellerinden kaynaklı sorun yaşamasının büyük ölçüde önüne geçeceğiz. Ayrıca büyük hasarlarda mutabık kalınan maddi zararın %50’sini avans olarak ödeyerek, nakit akışının önem kazandığı bu dönemde sigortalılarımızın yanında olacağız” dedi.
Yukarıdaki özellikleriyle birlikte koasürans ve reasürans uygulamalarına yer bırakmadan %100 teminat verdiği de düşünüldüğünde “Property Performance”ın sigortalılara hasar durumunda azami oranda destek olduğunu hatırlatan Balkan, ürünün özellikle aynı bünyede faaliyet gösteren grup şirketleri için kâr kaybı teminatını da içeren şemsiye bir poliçe metni sağlayarak sektördeki bu eksikliğe cevap verdiğini hatırlattı. Balkan, “Ayrıca Türk yatırımcılarının yurt dışında yaptıkları yatırımların hızla arttığı mevcut ortamda, AIG’nin faaliyet gösterdiği birçok ülkenin diline çevrilmiş ve mevzuatına uygun hale getirilmiş poliçe metinleriyle birbiriyle tutarlı teminat sağlamak da çok önemli bir hale geldi. AIG’nin küresel gücü sayesinde yerel hasar ve operasyon hizmetiyle beraber 500’e yakın risk mühendisi vasıtasıyla hasar önleme hizmeti sunduğunda da, yangın branşında global program tasarlamak ve bunları işlevsel hale getirmek çok daha kolay hale geliyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply