TSEV’in yönetici geliştirme programı başlıyor

TSEV, ilk kez bir Yönetici Eğitim programı düzenleyecek. Ocak 2017’de programa başlamayı hedeflediklerini söyleyen TSEV Müdürü Mehmet Kalkavan, eğitimin 69 saatlik bir program olacağı bilgisini verdi. Eğitimin akşamları verileceğini ve strateji yönetimi, değişim yönetimi, personelle ilişkiyi maksimum seviyeye çıkarma becerileri ile kriz yönetimi gibi birçok konuyu kapsayacağını aktaran Kalkavan, programla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Yönetici eğitim programını ilk defa mı başlatıyorsunuz?
Bu program yeni dizayn edildi. Bize bunu ilk öneren halihazırda eğitmenimiz olan Mehmet Muratoğlu oldu, biz de kabul ettik. Kendisinin daha önceden, sektörün farklı kurumları için yönetim ve yöneticilerin kişisel gelişimlerine yönelik, üniversitelerle koordineli sertifika programları gerçekleştirdiğini biliyoruz. Sektörde aktif olarak çalışan veya emekli yöneticiler zaman zaman bazı konularda birikimlerini sektör çalışanları ile paylaşmak istiyor. Zaten benim görevim anlatmaya hazır olan kıymetli kaynak ile dinlemeye hazır diğer grubu bir araya getirmek.
Sonuç olarak güzel bir program tasarlandı, 69 saatlik bir paket olacak. Hedefimiz yönetici ve yönetici adayları. Katılımcıları yenilikçi yönetim anlayışının güncel konularıyla donatmak temel anlayışımız olacak.

‘PROGRAM SADECE SİGORTA ŞİRKETLERİNE YÖNELİK DEĞİL’
Sadece sigorta şirketlerine yönelik mi olacak?
Bu sektöre yönelik bir program, sigorta şirketleri özelinde değil. Sektörün bütün paydaşlarının yönetici ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Gönül ister ki bir grup da sektörün diğer oyuncularından oluşturabilelim. O zaman isabetli olur. Mesela acente tarafının belki biraz daha pazarlama faaliyetlerine ilişkin yetilerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Öyle ayrımlar yapılabilir, ama bizim böyle bir sınırımız yok.

Ne zaman başlamayı planlıyorsunuz?
2017 yılının ocak ayının sonunda eğitime başlamayı planlıyoruz.  Üç ay gibi bir sürede de tamamlamayı düşünüyoruz. Senede bir kere veya iki kere açılabilir, henüz kesin bir şey yok. Bu tip eğitimleri sık sık açamıyoruz, ama talebe göre değerlendirebiliriz.

İlk izleniminize göre programa talep var mı?
Aslında sigorta sektöründe böyle bir şey daha önce düzenlenmediği için talep olacağını düşünüyorum. Sektörün böylesine özenle hazırlanmış bir programa ihtiyacı olduğu kanısındayım. İhtiyaçla talep görme biraz farklı olabiliyor. Onu kestirmek biraz zor, ama bu yönetici programına ihtiyaç olduğu kesin. En azından bizlerin bu program için çok fazla emek harcadığımızı ve hassasiyet gösterdiğimizi belirtmek isterim.

Programda sadece üniversitelerden eğitim kadroları mı eğitim verecek, yoksa yöneticiler de eğitmenler arasında olacak mı?
Halihazırda görev yapan eğitmenlerimiz de olacak, hepsi üniversitede profesör değil. Hem çeşitli üniversitelerde konularında uzman ve özel sektör öğretim deneyimli öğretim üyeleri var. Hem de sigorta sektöründe önceden CEO’luk yapmış değerli  üst düzey yöneticilerimiz var. Her iki taraftan çok özel bir harmoni oluşturduk. Üniversite tarafından isimleri özenle belirlemeye çalıştık. Bununla beraber Erhan Dumanlı, Okan Utkueri, Mehmet Muratoğlu gibi isimler aslında sektörün de yakından tanıdığı isimler. Gayet faydalı bir program olacağını düşünüyorum.

Sizce bu eğitim sektörde bir şeyleri değiştirecek mi?
O kadar iddialı bir düşüncemiz yok. Biz genelde teknik alanda, yangın, reasürans gibi konularda eğitimler açıyoruz. Bu eğitimler, alan kişileri çok farklı bir yerlere getirmiyor. Amacımız her katılanı eğitim konusuyla ilgili olarak asgari bir tık yukarı taşımak.
Bu eğitim programında çok farklı ve eğitim sektöründe de yenilik olarak adlandırabileceğimiz bir uygulamayı daha işleyişin içinde değerlendiriyoruz. Eğitimin başlangıcında tüm adayların yöneticilik potansiyelini değerlendirmek amacıyla, günümüz yöneticiliğinde etkin olan dönüşümcü liderliğin gereklerinin neler olduğunun anlaşılması ve var olan liderlik potansiyelinin ortaya çıkarılarak en uygun profilinin oluşturulması amacıyla bilimsel bir teste tabi tutacağız. Böylece grubun eksikliği neyse konuları ona göre belirleyeceğiz, bazı konuların ağırlığını artırıp azaltabileceğiz. Şu an bir programımız var ama sınıfın bir konudaki yetkinliği çok yukarılardaysa katılımcıları o konuda çok sıkmayacağız. Eksik oldukları bir konu varsa krediyi oradan oraya kaydırabileceğiz. Sınırları belli ancak kendi içinde esnek bir program diyebilirim.
Bu program hazırlanırken yurtdışındaki benzer programlar da dikkate alındı, yaklaşık 8-9 aydır bunun üzerinde çalışıyoruz. Şirketin stratejisini yönetmek, kurumsal değişimi ve gelişimi yönetmek, personelle ilişkiyi maksimum seviyeye çıkarmak, kriz yönetimi gibi konuların yanı sıra kişisel gelişim ve profesyonel imaj, iş yaşam dengesi, aile -iş ve iş -aile çatışma yönetimi, iş tatmini ve kuruma bağlılık, tükenmişlik sendromunun anlaşılması ve aşılması gibi işletme yönetiminde son yılların en çok dikkat çeken konularına da yer veriyoruz. Ne olursa olsun, bu eğitimin önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bu eğitimi almanın bir ön şartı var mı?
Şirket yönetimi eğitimi alacak kişileri bize bildireceği için, bu konunun en iyi takdirini onlar yapar. Mesela siz belli bir seviyedeki bir kişiyi buna gönderebilirsiniz. Ama daha yeni uzman olmuş ancak geleceği parlak bir kişi varsa, siz ona geleceğin yöneticisi gözüyle bakıyorsanız; bu kişileri de programa katabilirsiniz. Sonuçta biz eğitim alacak kişileri tanımıyoruz, burada yapacağımız değerlendirme müfredatın nerelere odaklanması gerektiğiyle ilgili. Her şirket istediği kadar yönetici ve yönetici adayı gönderebilir. Belli bir kontenjanımız yok. 69 saatlik bir program. Kimi eğitmen üç saat, kimi eğitmen altı saat ders verecek. Bu sınıfları 3, 4, hatta 5 bile yapabiliriz. Yeter ki talep olsun. Bu sene sınıflarımızı da yeniledik, kapasitemiz %50 arttı. Yer sıkıntımız yok. Amacımız eğitim vermek, bu işi yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.

‘SİGORTA BİLİNCİNE KATKI SUNMAK ÖNEMLİ’
TSEV olarak başka ne gibi çalışmalarınız var?
Sigortayla ilgili, sigortacıların tazminat ödemeyi çok sevmediği gibi yanlış bir kanı var. Bütün ticaret odalarına bir yazı yazdık. “Sigorta bir sözleşmedir, iki tarafın sözleşmesidir. Sigortalılar yani sizin taraftakiler bilgi eksikliği nedeniyle tazminatlarını alamama gibi bir durumla karşılaşıyorlar. Bu durum sigorta sektörüne de zarar veriyor. Gelin, temel sigortacılık ve sigorta hukuku bilgilerini üyelerinizle paylaşalım” dedik. Bu bağlamda biz 4-5 ticaret odasına gittik, onların seçtikleri konularda eğitimler verdik. Vakıf olarak sektörün gelişimine ve sigorta bilincinin artmasına bu tür katkılar sunmamızın önemli olduğunu düşünüyorum.

Yorum yazın