Yeni Zelanda’da şiddetli hava olayları nedeniyle 321 milyon dolarlık hasar ödemesi yapıldı

 Yeni Zelanda’da şiddetli hava olayları nedeniyle 321 milyon dolarlık hasar ödemesi yapıldı

Eylül ayında Yeni Zelanda’nın güney bölgesinde etkili olarak görülen şiddetli rüzgarlar ve fırtınalar sonucu sektöre 36 milyon dolarlık hasar ödemesi yazıldı.

Eylül ayında Yeni Zelanda’nın güney bölgesinde etkili olan şiddetli rüzgarlar ve fırtınalar nedeniyle oluşan zararlara karşı sektör, sigortalılara toplam 36,5 milyon dolarlık ödeme yaptı.

CİDDİ HASARLAR SONUCU SİGORTANIN DEĞERİ ANLAŞILIYOR

Yeni Zelanda Sigorta Konseyi CEO’su Tim Grafton, Yeni Zelanda’nın güneyinde gerçekleşen şiddetli rüzgar ve fırtınaların bir kez daha topluma sigortanın değerini gösterdiğini belirterek, “Genellikle ciddi hasarların meydana geldiği durumda insanlar sigortanın değerini anlıyor. Ortalama ev talebi 4 binin üzerinde görülürken, motorlu taşıtlar için verilen hasar 10 milyon 870 bin dolarlık tazminat taleplerinin silinmesine neden oldu” dedi.

Yeni Zelanda’da 2020 yılı ile karşılaştırıldığında, 2021 senesinde gerçekleşen hava olayları nedeniyle yapılan hasar ödemesi 47 milyon 600 bin dolar artarak 321 milyon dolara ulaştı. 2020 senesinde bu rakam 274 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti. Yeni Zelanda Sigorta Konseyi’ne göre bu artış,  aşırı hava olaylarının ‘daha sık ve şiddetli’ hale gelmesiyle birlikte iklim değişikliğiyle bağlantılı. Ayrıca sigortacılar, yüksek hasar ödemelerindeki bu artışın, inşaat maliyetlerindeki keskin artışlarla ve tazminat taleplerini daha pahalı hale getiren kullanılmış arabaların değiştirilmesiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir