Yeni egzersiz trendi HIIPA

 Yeni egzersiz trendi HIIPA

Günümüzde spor salonlarında fazla vakit harcanıyor. Peki bunun için yeterli zamanınız yoksa?

İşten sonra arabadan inip birden fazla poşet taşımak veya asansörü kullanmak yerine merdivenlerden çıkmak. Bu mini egzersizler gerçekten bir işe yarıyor mu?

Cevap kesinlikle evet.

Spor ve egzersiz alışkanlıklarının değişmesiyle eskiye oranla daha fazla kişi spor yaparken yeni egzersiz programları da ortaya çıkıyor. Bazı günlerde, spor salonlarında vakit geçirmek için ya da evde koşu bandında saatlerce koşmak için, ağırlık kaldırmak için vaktiniz yok. Yapılacaklar listenizde zaten binlerce şey var ve maalesef egzersiz yapmak bunların arasında yer alamıyor. Anlıyoruz ve size bazı iyi haberlerimiz var: Yeni araştırmalar, egzersiz yapılmayan günlerde HIIPA’nın düşündüğünüzden daha faydalı olabileceğini söylüyor.

yeni-egzersiz-trendi-hiipa

Yüksek yoğunluklu fiziksel aktivitelere HIIPA (yüksek yoğunluklu arızi fiziksel aktivite) ile merhaba deyin. Bu, günlük hayatımıza devam ederken zaten yaptığınız, HIIT’in (yüksek yoğunlukla antrenman programı) bir alternatifidir. HIIPA; gün içerisinde yaptığınız hareketlerin tümünü kapsıyor; merdiven çıkmak, markete gitmek ya da araba yıkamak. Üstelik artık bu fiziksel aktivitelerin faydalı olması için günde 2 dakikanızı ayırmanız yeterli. HIIPA kardiyovasküler sağlığınızı ve dayanıklılığınızı önemli ölçüde artırabilir ve daha fazla kalori yakmanıza izin verip daha hızlı kilo kaybına neden olabilir.

yeni-egzersiz-trendi-hiipa

İngiliz Spor Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre HIIPA, kalp atış hızınızı artıran bir egzersiz. Raporda ayrıca HIIPA için insanların ekstra zamana ihtiyaç duymadığı ve bu sayede de yapılan egzersizleri düzenli hale getirebilecekleri belirtiliyor. Bu da spor için gereken motivasyonu sağlıyor. HIIPA’nın insanları egzersiz yapmayı rutinlerinin düzenli bir parçası haline getirmekten alıkoyan; spor salonu üyeliklerinin yüksek fiyatı, yeterli zamanın olmaması ve beceri/motivasyon eksikliği gibi engelleri de ortadan kaldırdığı belirtiliyor.

 

Avatar

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir