TOBB SAİK yönetimi 23. aylık olağan toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi

 TOBB SAİK yönetimi 23. aylık olağan toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi

TOBB SAİK 23. aylık olağan toplantısını 23 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirdi. Sektörün gündem maddeleri tartışılırken toplantı boyunca birçok önemli başlık da konuşuldu.

TOBB SAİK yönetimi aylık olağan toplantısını 23 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdi. Toplantıda sektörün rutin gündem maddeleri dışında birçok önemli başlık da masaya yatırıldı. Bu başlıklar ise şöyle;

9 Mayıs 2020 Tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmelik” konusundaki son gelişmeler değerlendirildi Bakan Yardımcısı Bülent Aksu’nun talimatıyla SEDDK (Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu) yöneticileri yapılan ilk toplantıdan sonra ikinci toplantı Ağustos ayında gerçekleştirilecek.

Usulsüz sigorta satışları yapılan “Faturamatik Merkezleri” için savcılığa yapılan suç duyurularından sonra ilgili kurumların yetkilileri için hapis cezaları karar verilmiş olup verilen hapis cezaları savcılık tarafından para cezasına çevrildi

3D Secure uygulamasına yönelik çalışmalar incelendi.

Sigorta acentelerinin trafik sigortası poliçeleri iptalinden kaynaklı komisyon kayıplarının engellenmesi konusunda çözüm önerileri görüşüldü.

Isı Değişikliği kaynaklı Hasar Teminatları ve SBM Ortak Veri Modeli Kasko Geçişi Sistemi konuları ile farklı sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

SAİK’e iletilen muhtelif şikayet, öneri ve talepler ile disiplin konuları görüşülerek karara bağlandı.

TOBB SAİK yönetiminin çalışmalarına dair 2019 Yılı Faaliyet Raporu hazırlandı.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir