“Yeni dünyaya yönelik bir sigorta şirketi oluşturmaya çalışıyoruz”

5N1S programımıza katılan Aveon Global Sigorta Genel Müdürü Kemal Gül, Aveon Global’in kuruluş hikâyesi, hedefleri ve planları hakkında Sigortacı Gazetesi izleyicilerine özel açıklamalarda bulundu.

5N1S’nin bu bölümdeki konuğu Ocak ayında ruhsatını alarak sektöre giriş yapan Aveon Global Sigorta’nın genel müdürü Kemal Gül oldu. ‘Aveon’ kelimesinin Kızılderili dilinde güven anlamına geldiğini ve ‘global’ kelimesinin ise yatırımcılarının küresel vizyonunu ifade ettiğini belirten Gül, kuruluş süreçlerine de denk gelen pandemi dönemiyle ilgili şu yorumda bulundu: “Dünya tersine döndü, rakamlar çok değişti, dünyadaki yaklaşımlar değişti. Pandemi dünyanın birçok dengesini değiştirdi. Sigorta sektörünün bakış açısını, olması gereken dengelerini de değiştirdi. Bu bağlamda gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz de ortaya çıkmış oldu. Yeni dünyaya yönelik bir sigorta şirketi oluşturmaya çalışıyoruz. Pandeminin getirdiği koşullar bizim doğru yolda olduğumuzu göstermiş oldu.”

‘TEKNOLOJİ ARTIK HAYATLARIMIZIN ODAĞINDA’

“Sektörden ayrışan en önemli yönümüz yatırımcının vizyonu” diyen Gül şöyle devam etti: “Yatırımcılarımız finansal teknolojiler konusunda dünyada birçok çalışmalar yapmış ve bu konuda öncü olmuş bir grup. Avrupa’da faaliyet gösteren açık bankacılık ve bankacılık sektörlerinde şirketleri bulunuyor. Oradaki deneyimleri Türkiye’ye taşımayı ve sigorta sektörüyle birleştirmeyi düşünüyoruz.” Teknolojinin artık hayatlarımızın odağında olduğunu aktaran Kemal Gül blok zincir teknolojileri, dijitalleşmeye yönelik teknolojiler gibi gelişmeleri uçtan uca sigortacılığın bütün süreçlerine taşımayı hedeflediklerini ifade etti.