Yabancılara sağlık sigortası 1.5 milyar lira ek prim demek

Yayınlanan yeni yönetmelikle Türkiye’de yaşayacak yabancı uyruklu kişilerin oturma izni alabilmesi için özel sağlık sigortası yaptırması zorunlu hale getirildi. Mevcut 2 milyon 442 bin yabancıyı da etkileyecek yönetmeliğe göre özel sağlık sigortası yaptırmayanlar ikamet izni alamayacak. Oturma izni istatistiklerini incelediklerinde sayının büyük bir ivme ile arttığını gördüklerini belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “2010 ile 2013 yıllarına baktığımızda yüzde 72 gibi yüksek bir artış oranı ile karşılaşıyoruz. Aynı dönemde kısa süreli oturma izni alanların sayısı ise yüzde 234 artmış durumda. Bugün Türkiye’de oturma izni bulunan 2 milyon 442 bin yabancı var. Yeni başvuru yapacak kişilerin yanında, halihazırda ülkemizde yaşayan yabancı uyrukluların da yenilemeleri esnasında özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekecek. Tüm bu veriler bize, sektörümüzün önümüzdeki yıllar için ne kadar önemli bir potansiyelle karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.

SEKTÖRE YÜZDE 6 YENİ KAYNAK SAĞLIYOR

Yaptırılacak özel sağlık sigortasının kapsam ve teminat yapısının, Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından duyurulduğunu ifade eden Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “Buna göre ikamet izni almak isteyen bir kişinin yaptırması gereken minimum teminatlı bir poliçenin ortalama primi 600 lira. Bu da sektör için yıllık 1.5 milyar lira potansiyel prim üretimi demek. Sigorta sektörü 2013 yılı toplam prim üretiminin 24 milyar lira olduğunu düşündüğümüzde, sektörümüze yüzde 6 yeni kaynak sağladığını görüyoruz.”

‘PAZARA YÖN VERİR KONUMDAYIZ’

Konu ile ilgili genelgenin yayınlanmasının ardından hemen karşılanması gereken önemli bir ihtiyaç doğduğunu söyleyen Serhat Süreyya Çetin, “Çok kısa sürede çıkardığımız yabancı uyruklulara özel sağlık sigortası ürünümüzü pazara sunduk. Hem ürünümüz hem verdiğimiz hızlı hizmetle sektöre liderlik ederek bu alanda pazara yön verir konuma geldik. Sektörümüze bu konuda rol model olmaktan ve sigortalılarımızın yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Yabancı uyruklulara özel sağlık sigortasında, sigortanın geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yatarak tedavi teminatı limitsiz, anlaşmalı olmayan sağlık kurumlarında yıllık 20 bin lira limit ile sunuluyor. Teminat kapsamında sigortalı katılım payı yüzde 20.

Yorum yazın