“Artçı depremler bir yıl boyunca devam ediyor”

 “Artçı depremler bir yıl boyunca devam ediyor”

Türkiye’nin deprem gerçeği 5N1S programında konuşuldu. İTÜ Maden, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Taymaz, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

30 Ekim’de gerçekleşen Seferihisar depremiyle beraber tüm Türkiye bir kez daha deprem gerçeğiyle karşılaşmış oldu. Türkiye’nin nasıl bir risk bölgesinin üzerinde olduğunu ve bu riskin boyutlarını Sigortacı Gazetesi moderatörü Sema Tüfekçiler’e anlatan İTÜ Maden, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Taymaz, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

30 Ekim tarihli depremin 6.9’dan büyük bir deprem olduğunu belirterek sözlerine başlayan Taymaz, “Aslında bu deprem İzmir depremi değil, Samos Adası depremidir. Beklenen büyük İzmir depremi kesinlikle değil” bilgisini verdi. Efes Antik Kenti’nin yıkılmasının sebebinin de depremler olduğunu belirten Taymaz, Türkiye’de ilk kez görülen tsunami ile ilgili şunları söyledi; “Tsunami; su derinliği, deniz tabanının morfolojisi, dalga büyüklüğü gibi unsurlar ile alakalı. Seferihisar açıklarında Gülbahçe fayı o bölgeyi etkiledi fakat karadaki diri faylarımız, aktif kırıklarımız hareketlenmedi, bu bölgelere stres transferi oldu. Bundan sonraki oluşabilecek depremlerin parçalarına enerji naklettik.”

Her depremde yerkürenin hareket halinde olduğunu söyleyen Taymaz, “Yer bilimleri ve sismoloji de yerkürenin dinamik hareketlerini inceliyoruz. Artçı depremi bekliyoruz fakat henüz oluşmadı, belki bu artçı depremler bir yıl boyunca devam edecek. 24 Ocak 2020 Sivrice depremi bile hala artçı depremler üretiyor” diye konuştu.

Mevzuatta değil uygulamada açıklıklar olduğuna değinen Taymaz, “Ülkemizde yapılan herhangi bir saniye erken uyarı sistemlerine ait bir sismogram görmedim. Bunlar neden açıklanmıyor, neden gösterilmiyor? Bir sismolog olarak en büyük merakım bu. Dünyadaki bütün verilere ulaşabiliyoruz fakat ülkemizdeki verilere ulaşamıyoruz” dedi.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir