Türkiye Varlık Fonu’nu Mehmet Bostan yönetecek

Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı.
Başbakanlıktan alınan bilgiye göre, Bostan’ın, 6741 sayılı Kanunun 2’nci maddesine göre Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atanma kararı Başbakan Binali Yıldırım tarafından onaylandı.

Mehmet Bostan, İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden İngilizce İşletme Yüksek Lisans (MBA) aldı. İş hayatına 1995 yılında başlayan Bostan, Denizbank’ta Kurumsal Bankacılık Yetkilisi, BNP Ak Dresdner Bank’ta Pazarlama Müdürü, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Müdür görevlerinde bulundu. Sonrasında sırasıyla Dresdner Bank AG Türkiye Baştemsilcisi olarak görev alan Bostan, 1 Eylül 2009 tarihi itibariyle Güneş Sigorta’da Mali İşler Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulundu. Bu görevinin ardından Aralık 2010’da Vakıf Emeklilik Genel Müdürü oldu. Bu görevini 26 Şubat 2016 tarihine kadar sürdüren Bostan, bu tarihten bu yana ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürütüyordu.  Bostan, 2 Kasım 2016 tarihinde ise Türkiye Varlık Fonu AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğüne atandı. Evli ve iki çocuk babası olan Bostan, iyi derecede İngilizce biliyor.

Ağustos ayının sonunda Resmi Gazete’de yayımlanarak kuruluşu açıklanan Türkiye Varlık Fonu, stratejik yatırım planında belirtilen hedeflerle likidite, yatırım, risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, yerli ve yabancı şirketlerin paylarının, Türkiye ve yurt dışında kurulan ihraççılara ait payların ve borçlanma araçlarının, kıymetli madenler ve emtiaya dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının fon katılma paylarının türev araçlarının, kira sertifikalarının, gayrimenkul sertifikalarının, özel tasarlanmış yabancı yatırım araçlarının ve diğer araçların alım satımını Türkiye Varlık Fonu adına gerçekleştirecek.

Yorum yazın