Türk startup ekosistemi

 Türk startup ekosistemi

Ülkemizdeki toplam startup sayısı 5.507. Sistemde toplam 36 hızlandırıcı program (accelerator), 47 teknopark ve 278 yatırımcı yer alıyor. 2016 yılında yapılan toplam yatırım tutarı 70 milyon ABD Doları seviyesinde oldu. 2017 yılının ilk yarısında ise, toplam 36 milyon ABD Doları tutarında yatırım gerçekleşti. Fintech alanındaki startup sayısı 200 civarında.

Bu sayfada paylaştığım e-girişimler ve uygulamalar, ağırlıklı olarak yurt dışı örnekler oluyor. Bunun ana sebebi, özellikle insurtech alanında global anlamda çok ciddi bir hareketlilik ve ilgi olması.

Öte yandan, ülkemizde de, bu alanda önemli gelişmeler var elbette.

Bu ay odağımızı kendi ülkemize çevirerek, ülkemizdeki startup ekosistemine ait bilgileri, rakamsal verileri ve insurtech özelinde iki taze girişimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

GENEL RAKAMSAL VERİLER

Ülkemizde bu alandaki istatistiklerin ve verilerin takip edilebileceği çok fazla kaynak yok malesef. Bu konudaki en ciddi ve belki de tek kaynak, startups.watch.

Startups.watch rakamlarına göre, ülkemiz ekosistemindeki toplam startup sayısı 5.507.  Ayrıca, sistemde toplam 36 hızlandırıcı program (accelerator), 47 teknopark ve 278 yatırımcı yer alıyor.

2016 yılında yapılan toplam yatırım tutarı 70 milyon ABD Doları seviyesinde oldu. 2017 yılının ilk yarısında ise, toplam 36 milyon ABD Dolar tutarında yatırım gerçekleşti. 2010 yılından itibaren son 8 yıllık döneme ait gelişimi aşağıda görebilirsiniz.

Bu rakamlar, San Francisco, Londra, Hong Kong, Singapur gibi ana merkezlerle kıyaslandığında elbette henüz çok düşük. Ama öte yandan, kendi coğrafyamıza bakarsak, Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu bölgesinde, İsrail’den sonra en ciddi aktivite ülkemizde yaşanıyor.

Gerçekleşen yatırımlara baktığımızda dikkat çeken bir nokta da, tutarların genelde küçük olması ve ağırlıklı erken dönem, çekirdek sermaye (seed capital) olarak gerçekleşmesi. Bu da, henüz bizdeki girişimlerin global ölçekte yatırımlara ulaşma konusunda sıkıntı çektiğini gösteriyor.

FINTECH ALANINDAKİ DURUM

Maalesef, ülkemizdeki startup ekosisteminde henüz insurtech anlamında çok sayıda girişimden bahsetmek mümkün değil. O yüzden, biraz daha geniş halka olan, finansal sektöre ilişkin girişimlere ait rakamsal verilere değinmek istedim.

Ülkemizde yer alan fintech alanındaki startup sayısı 200 civarında. Bu sayı, ABD ve İngiltere’de 3.000’in üzerinde.

BKM, Deloitte ve Fintech Istanbul tarafından hazırlanan, “Türkiye Fintech Ekosistemi” raporuna göre, Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının tutarı, 2016 yılında bir önceki yıla göre %175 büyüme göstererek, 29 milyon dolara ulaştı. 2017 yılının ilk yarısında ise, fintech alanındaki toplam yatırım tutarının 17 milyon dolar seviyesine ulaştığı görülüyor.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://fintechistanbul.org/wp-content/uploads/2016/06/Türkiye-FinTech-Ekosistemi-Deloitte.pdf

**

INSURTECH UYGULAMALARI

Ülkemizdeki ekosisteme baktığımızda, maalesef insurtech uygulamalarının sınırlı adette olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki süreçte bu alandaki aktivitenin ve girişimci adedinin artması en büyük dileğimiz. Şu sıralar ben de hızlandırıcı programlar veya kuluçka merkezleri bünyesinde yer alan insurtech girişimlerini takip etmeye gayret ediyorum. Son zamanlarda dikkatimi çeken iki adet taze insurtech girişimini sizlerle paylaşmak istedim.

Karşıma bu alanda yeni örnekler çıktıkça, önümüzdeki aylarda, bu girişimleri paylaşmaya devam edeceğim.

**

Ottoo.com

Faaliyet alanını, otomobiller için büyük veri platformu olarak tanımlayan Ottoo, 2016 yılında TÜBİTAK desteği ile kuruldu. Şu anda, StartersHub XO programında yer alan Ottoo, hem araç ve sürüş güvenliğini arttırmayı hem de araç ile ilgili maliyetlerin azaltılmasına yönelik çözümler üretmeyi hedefliyor.

Bireysel kullanıcılar için geliştirmiş olduğu mobil uygulama ile birçok faydalı hizmeti sağlıyor. Örneğin, kaza ya da aracın çekilmesi durumlarında hem kullanıcıya hem kullanıcının önceden belirlediği kontaklara bildirim göndermek, arızanın detaylarını göstermek ve en yakın servis noktalarına yönlendirmek gibi. Ayrıca, araç sahipleri, emanet verdikleri araçlarının sadece lokasyonunu değil, önceden belirlenen mesafe ve hız limitleri geçildiğini vale modu ve misafir sürücü modları ile takip edebiliyor. Uygulamaya geçme aşamasında olan Ottoo, kurduğu altyapıyı kullanarak büyük maliyetler olmadan, sigorta şirketleriyle “telematik bazlı sigorta ürünler”, “kullandığın kadar öde” gibi çözümler üzerinde işbirliği fırsatları yaratmayı arzuluyor.

**

Bisigortaci.com

Ekim 2016’da faaliyete başlayan bisigortaci.com, sigorta yaptırmak isteyen kişiler ile sigortacıları buluşturan bir online sigorta pazaryeri girişimi.

Sigortacılar, bisigortaci.com üzerinde oluşturdukları kullanıcı profilleri ile potansiyel müşterilere direkt ulaşma ve anlık olarak mesajlaşma imkanı buluyor. Müşteriler ise, bulundukları konuma göre,  sigortacı profil sayfalarını ziyaret ederek, sistemde yer alan sigortacılar hakkında bilgiye ulaşabiliyor, daha önce teklif alan müşterilerin yorumlarını okuyabiliyor ve istediği sigortacılardan anlık olarak teklif alabiliyor.

Mevcut durumda, 45 ilde 500’ün üzerinde sigorta acentesine hizmet veren bisigortaci.com, İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde ve Kuveyt Turk ile Workinton’un işbirliğiyle kurulan Lonca girişim merkezinde yer alıyor.


okanutkueri@gmail.com

 

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply