Toker: Operasyonel verimliliğimiz ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz

 Toker: Operasyonel verimliliğimiz ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz

Salgına rağmen 2020 yılını büyük bir başarı ile kapattıklarını dile getiren Koru Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Toker, “Salgın koşullarının devam ettiği 2021 yılında da dengeli bir portföy oluşturmaya yönelik stratejik hedeflerimize ulaşmak, teknik kârlılıktaki başarı grafiğimizi devam ettirmek üzere operasyonel verimlilik ve müşteri odaklı yaklaşım ilkelerimizden ödün vermeden faaliyetlerimizi güçlü bir şekilde sürdürüyoruz” dedi.

Salgının etkisi altında geçen zorlu 2020 yılında Koru Sigorta’nın başarılı bir kriz yönetim süreci sergilediğine dikkat çeken Koru Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Toker, alınan aksiyonları şöyle anlattı, “Koru Sigorta olarak 2020 yılında, dünyada COVID-19 salgınının görülmesiyle birlikte gerekli tedbirleri alarak uzaktan çalışma sisteminin altyapısının kurulmasına ilişkin çalışmaları hızlı bir şekilde tamamladık. Kriz yönetim ekipleri oluşturarak, dijital sesli ve görüntülü iletişim kurmalarını ve tüm personelin uzaktan çalışma yöntemine geçmesini sağladık.

Proaktif bir yönetim izleyerek iş ortaklarımızla, müşterilerimizle ve düzenleyici kurumlarla olan ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürüttük. Operasyonlarımıza uzaktan çalışma yöntemi ile devam edip iş sürekliliğini sağladık. Diğer yandan mevcut salgın koşullarını göz önünde bulundurarak müşteri odaklı ve acente merkezli dijital çalışmalarımızı hızlandırdık, onların ihtiyaç ve beklentilerine uygun yeni sigorta ürünleri sunduk. Koru Sigorta olarak tam 5 yıldır devam ettirdiğimiz, kârlı ve sürdürülebilir büyüme stratejisini 2020 yılında da başarılı bir şekilde devam ettirdik. Küresel salgının zorlu koşullarına rağmen 2020 yılını 643,4 milyon TL prim üretimi ve %49,2’lik büyüme oranı ile tamamlayarak pazar payımızı artırdık ve hayat dışı üretim yapan şirketler arasında en fazla büyüyen 4. şirket olduk.”

SEKTÖRÜN 5 KAT ÜZERİNDE PRİM ARTIŞI

“Salgının olumsuz etkileri kapsamında dünya genelinde ve ülkemiz özelinde yaşanan kısıtlamalar nedeniyle ekonomide yavaşlama, hatta durgunluk meydana geldi” diyen Toker, Koru Sigorta’nın rakamsal verileri hakkında şu bilgileri verdi: “Zorlu koşullar altında ve yoğun rekabet ortamında sektörün 2020 yılında %9,5 oranında bir prim artışı gerçekleştirdiği kara araçları sorumluluk branşında, Koru Sigorta olarak bir önceki yıla göre sektörün 5 kat üzerinde %45,6’lık bir prim artışı sağladık. Dinamik tarife sistemimiz, iş yapış yöntemlerimiz ve hasar operasyon süreçlerimizi doğru bir şekilde yöneterek kara araçları sorumluluk branşında 68,8 milyon TL teknik kâr elde ettik. Kasko branşında %32 oranında bir prim artışı sağlayarak yılı 1,3 milyon TL teknik kâr ile tamamladık. Tüm branşlar birlikte değerlendirildiğinde toplamda 80,7 milyon TL teknik kâr ile son 5 yılda peş peşe kâr elde etme başarısını gösterdik ve hayat dışı şirketler teknik kârlılık sıralamasında 12. sıraya yükseldik. 2020 yılında iki defa yapılan sermaye artışı ile sermayemizi 125 milyon TL’ye ulaştırarak güçlü bir sermaye yapısına kavuştuk. Sermaye artışlarımızın ve finansal sonuçlarımızın da katkısıyla özkaynaklarımız bir önceki yıla göre %243 oranında büyüdü. Diğer yandan likit varlıklarımızda %52 oranında bir artış sağlandı ve son beş yılda 9 kattan fazla artarak 550,7 milyon TL’ye ulaştı. Bunun yanında aktif toplamımızda da %64 oranında bir artış sağladık. Koru Sigorta olarak aynı başarıyı vergi sonrası net kârlılıkta da devam ettirerek 53,1 milyon TL net kâr ile 5. kârlı yılımızı tamamladık. Bu başarının sağlanması için katkıda bulunan tüm çalışma arkadaşlarıma ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.”

Toker, sözlerini şöyle noktaladı: “Salgın koşullarının devam ettiği 2021 yılında da dengeli bir portföy oluşturmaya yönelik stratejik hedeflerimize ulaşmak ve teknik kârlılıktaki başarı grafiğimizi devam ettirmek üzere operasyonel verimlilik ve müşteri odaklı yaklaşım ilkelerimizden ödün vermeden faaliyetlerimizi güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Tüm paydaşlarımıza ve özellikle sigortalılarımıza katma değer sağlamak, ilkemiz ve birincil önceliğimiz olmaya devam ediyor.”

İlginizi Çekebilir