TOBB SAİK Sektör Meclisi Toplantısı video konferans ortamında gerçekleştirildi

 TOBB SAİK Sektör Meclisi Toplantısı video konferans ortamında gerçekleştirildi

TOBB SAİK’in Mart ayında yapılması beklenen sektör meclis toplantısı COVID-19 nedeniyle 9 Nisan 2020’de gerçekleştirildi. Toplantıda salgın süreci ve sigorta sektörüne olan etkileri konuşuldu.

Yaşanılan ve ülkemizi de olumsuz şekillerde etkileyen salgın süreci nedeni ile geçen Mart ayında yapılması planlanan TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclis toplantısı, 9 Nisan 2020 tarihinde telekonferans olarak gerçekleştirildi. Toplantının ana gündem konusu yaşanılan COVID-19 salgını nedenli süreç ve bunun sektörel etkileri oldu. TOBB SAİK yönetiminin eksiksiz bulunduğu toplantıya, Sektör Meclisi Üyeleri, TOBB Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi doğal Üyesi Hakan Ülken, TOBB Sektörler Girişimcilik Daire Başkanı Saygın Baran da katıldılar.

‘İLK GÜNDEN İTİBAREN ÇALIŞIYORUZ’

Sektör Meclis Başkanı Yavuz Özçağın’ın açılış konuşmasının ardından, İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, salgın sürecinin ilk günlerinden itibaren, sigorta acentelerinin ve müşterilerin süreçten olumsuz etkilenmemesi adına Hazine Bakanlığı, TOBB, TSB ve sigorta şirketleri nezdinde aralıksız olarak çalışma, girişim ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bunların aralıksız olarak devam ettiğini bildirdi. Korkut’un SAİK çalışmalarına dair verdiği diğer bilgiler ise şöyle;

“Sürece dair komite olarak karar alarak hayata geçirdiğimiz ilk uygulama, salgının bulaşıcı etkisinden acente meslektaşlarımızı ve çalışanlarını korumak adına yasal zorunluluk olan Statik IP uygulamasının önce 31 Mart tarihine kadar, ardından 30 Nisan’a kadar kaldırılmasını sağladık. Benzerini Elâzığ depremi sonrasında da yaptığımız bu desteğin yapılmasını diğer birçok çalışmamızda da olduğu gibi kendileri sayesinde olduğunu iddia eden kişi ve kurumların açıklamalarını da hicapla okumaktayız.”

TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclis toplantısı 34 katılımcı ile gerçekleşti

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN TALEPLERDE BULUNDUK

Korkut, “Sürecin ilk günlerinden itibaren Hazine ve Maliye Bakanlığından sigorta acenteleri adına aşağıdaki taleplerde bulunduk. Bu talepler ise şöyle;

“Salgın sürecinin getireceği ekonomik sıkıntılar öngörülerek, yenilenmeyen zorunlu sigorta poliçelerinde hasarsızlık indirimlerinin belirli bir süre geçerli olmasının sağlanması.

Sigorta acentelerinin salgın sürecinde gelir anlamında kayba uğrayacağı öngörüsüyle, bu kayıpları bir miktar önlemek adına Zorunlu Trafik Sigortaları branşında taban komisyonun oranını %17’e yükseltilmesini ve trafik sigortalarında tüm şirketler bazında tek fiyat uygulamasının sağlanması.

En az altı ay süre ile SGK ve istihdam teşvikleri sağlanması, salgın sürecinin uzaması halinde sürenin uzatılması. Talebimiz sonrası şahıs acenteleri için Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait SGK ödemeleri altı ay süre ile ertelendi. Aynı haktan tüzel acentelerin de faydalanması için çalışmalarımız sürmektedir.”

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabiliriz.

İlginizi Çekebilir