Telematikle kazalar azalacak sigorta maliyetleri düşecek

 Telematikle kazalar azalacak sigorta maliyetleri düşecek

Teknolojinin kullanımının yaygınlaşması günlük hayatta birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor. Teknolojiyi avantaja çevirecek olan sektörlerin en başında ise sigorta sektörü geliyor. Günümüzde SaaS, analytics, telematik sistemlerini kullanarak kârlı çıkacak olan sigorta şirketlerini daha rekabetçi bir ortam bekliyor.
Teslimat yönetimi ve filo yönetimi gibi alanlarda da kullanılan bu sistem, lojistik firmalarının araçlarını takip etmelerini, hatta araçların içini izlemelerini de sağlıyor.
Telematik, trafik bilgisi ve yol bilgisi gibi sürücü için önemli bilgileri kaydediyor. Telematik sistemi sayesinde trafik tıkanıklığı, trafik kazaları gibi sorunlarda ciddi bir azalma gözlemlenebilir. Aracın hedefine en güvenilir yoldan ulaşmasını ve kurallara uymasını teşvik eden bu sistem kaza oranlarında da ciddi bir düşüş sağlayacak.
Telematik, bir aracın veya araç filosunun yerini, hareketlerini ve durumunu tespit ediyor. Bu sistem GPS alıcıları, bilgisayarlar veya SMS alıcılarına raporlama araçlarıyla birlikte bilgiye dönüşerek ulaşıyor. Aynı zamanda navigasyon özelliğine sahip olan sistem, kapı ve klima gibi fonksiyonları da uzaktan kontrol edebiliyor.

MALİYETİ DÜŞÜK AVANTAJI BÜYÜK
Telematik sistemi sigorta şirketlerinin de işine yarıyor. Çok düşük maliyetlerle elde edilebilen bu sistem sayesinde sigorta şirketleri daha kârlı çıkacak. Telematik sisteminin kullanımının artışıyla birlikte daha düşük riskli sigorta müşterilerinin tespiti kolaylaşacak. Bu sistem sayesinde hasar yönetimi ve zarar önleme alanlarında köklü değişiklikler bekleniyor. Kaza sonrasında hasar tespitini daha net sonuçlandıran bu sistem, kazaya kimin neden olduğunu ortaya koyuyor.
Telematik sistemi aynı zamanda aracın çalınması durumunda aracın çalındığını bildirerek yerini tespit edebiliyor ve aracın yerini polise haber veriyor.
Araçlara yerleştirilen telematik sistemi ile kasko ve trafik sigortalarının fiyatlandırmasında da değişiklikler olacak. Telematik sistemi ile aracın konumu ve sürücünün davranışları da tespit ediliyor. Böylelikle kurallara uyan poliçe sahiplerine yüksek indirim sağlanıyor. Telematik sistemi, asistans hizmet çeşitliliğinde de artış sağlayacak. Bu sistem sigorta şirketlerine rekabet avantajını da beraberinde getirecek.
Telematik sistemi sayesinde, sürücülerin araç bilgileri sigorta şirketlerine aktarılır. Böylelikle sigorta şirketi sürücünün kazada ne kadar hatalı olduğunu ve hasarda ne kadar prim ödenmesi gerektiğini tespit eder. Daha riskli araç kullanan poliçe sahipleri ise daha fazla prim ile karşılaşır. Bu da aracını temkinli kullanan sürücüyle riskli kullanan sürücü arasındaki farkın tespitini kolaylaştırır.
Trafik kurallarına uymayı zorunlu kılan bu sistem genç sürücülerde kaza riski oranında ciddi bir azalma sağlayacak.

2018 yılında telematik sisteminin 107 milyon kullanıcıya ulaşması beklenirken, telematik teknolojilerinin kullanıldığı poliçelerin ise 2020 yılında kadar 50 milyar euro prim oluşturması bekleniyor.

İtalya’da 20 sigorta şirketinin yaklaşık 19’u telematik bazlı sigorta ürünü sunuyor. 2015 yılında Avrupa’da trafik kazası yapanların yerlerini tespit etmek amacıyla kullanılacak olan ‘e-arama’ sisteminin yürürlüğe girmesi ile telematik sisteminin kullanımının artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply