TARSİM basın toplantısı gerçekleştirildi

İstanbul Marti Otel’de yapılan basın kahvaltısında konuşan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, bu yıl onuncu yıla girdiklerini ve 2016 yılının TARSİM açısından önemli bir yıl olduğunu ifade etti.
Yusuf Satoğlu, TARSİM’in dünyada örnek gösterilen bir tarım şirketi olduğunu söyledi. Türkiye açısından en çok gurur duydukları konunun, PPP (Public Private Partnership) Kamu Özel Sektör ortaklığı olduğunu söyledi ve şunları ekledi:
“TARSİM bu tür yapıların Türkiye’deki en başarılı örneklerinden bir tanesi. Bu konuda dünyadaki bir çok ülkeye de örnek teşkil ediyoruz. Dünya Bankası liderliğinde çeşitli ülkelerden heyetler Sistemi’mizi incelemek için geliyor. TARSİM ise bu konuda danışmanlık yapıyor.”
Satoğlu önümüzdeki günlerdeyse Gürcistan’a da danışmanlık yapacaklarını açıkladı.
TARSİM’in kâr amacı olmadığının altını çizen Satoğlu, ticari amaç gütmediklerini fakat sistemin sürdürebilir olması gerektiğini belirtti.
Satoğlu “Sistem ne kadar büyürse bu durum o kadar üreticinin lehine olur. Çünkü TARSİM büyürse tarımda büyümüş olacak.”
Tarımda yaşanan hasarın üreticinin bir yıllık gelirini etkilediğini belirten Satoğlu, tarım sigortası yaptırmanın üretici açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.
Köyden şehre göçlerin önüne geçilmesinin en önemli yollarından birinin tarım olduğunu dile getiren Satoğlu, küçük üreticinin bir anlamda korunmasının önemine değindi.
Hasar anında üreticiye yardım etmek anlamında hızlı davrandıklarını belirten Satoğlu, sigortalanmayan üreticilerin hasar sonrasında hemen sigortalandığının da altını çizdi.

Yorum yazın