Sürdürülebilirlik ve öngörülebilirlik için çatı kanun şart

 Sürdürülebilirlik ve öngörülebilirlik için çatı kanun şart

STD tarafından düzenlenen ve sektörü yakından ilgilendiren “Sigortacılığın Gelişiminde Çatı Kanun İhtiyacı” Paneli düzenlendi. Sürdürülebilir ve öngörülebilir bir sigorta sektörü için çatı kanunun bir şart olduğunu belirten katılımcılar, hızla yapılacak düzenlemeler ile birlikte sigorta sektörünün çağa ayak uydurabileceğini aktardı.

Sigorta Tatbikatçıları Derneği (STD) 28 Nisan tarihinde acente, sigortacı, sigortalı ve tüm paydaşları çok yakından ilgilendiren “Sigortacılığın Gelişiminde Çatı Kanun İhtiyacı” başlıklı paneli düzenledi. Pandemi koşulları nedeniyle online olarak düzenlenen panelin moderatörlüğünü Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar üstlenirken, Axa Sigorta Genel Müdürü Yavuz Ölken, Piri Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Samim Ünan ve STD Başkanı Fahri Altıngöz konuşmacı olarak katılım gösterdi. STD Başkan Yardımcısı Menekşe Uçaroğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı “Sigortacılığın Gelişiminde Çatı Kanun İhtiyacı” başlıklı panelde geçtiğimiz ay vefat eden STD kurucu üyesi sigorta duayeni İlham Saner, panelin tüm katılımcıları tarafından anıldı.

Sigortacılık kanununun öneminde değinen panel moderatörü Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, uzun yıllardır konuyla ilgili çalışmalar olduğunu ancak düzenleme konusundaki dağınıklığın giderilemediğini aktardı. SEDDK’nın kurulmasının bu anlamda herkesi memnun ettiğini söyleyen Yaşar, hızla yapılacak düzenlemeler sayesinde sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin tesis edilmesi gerektiğine değindi.

‘KAMU FİNANSMANINA KATKI SAĞLAYACAK’

STD Başkanı Fahri Altıngöz, sektörün sorunlarını şöyle açıkladı: “Sektörün temel sorunlarından biri penetrasyon. Penetrasyonu artıracak itici güçlere ihtiyacımız var. Sektörümüzdeki şirketler %70’i yabancı ortaklığında veya uluslararası yatırımcılar. Yatırım iştahının devamı ve yeni yatırımcılar oldukça önemli. Bu açıdan büyüme en önemli konu başlığı. İkinci önemli başlık ise regülasyon. Gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda regülasyonun günün koşullarına cevap verilecek nitelikte olması gerekiyor.” 

Mevcut düzenlemede bir dağınıklık mevcut olduğunu aktaran Altıngöz, “Dağınık yapı içerisinde herhangi bir ihtiyaca cevap verecek yasal düzenleme gecikebiliyor, proaktif şekilde ve zamanında ihtiyaca cevap verilemiyor. Sektörün önünde bir bariyer görüyoruz. Reform paketi içerisinde bir çatı kanun olarak toplanması konusu makro ekonomik istikrara, kamu finansmanına katkı sağlayacak ve mevzuatta bir eşgüdüm sağlanacak. En önemli konu ise tek bir kamu otoritesinin yetkisi dahilinde düzenlemeler hızla sağlanabilecek. Almanya, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde iyi örnekleri görülüyor” dedi. Altıngöz, “Yetkinlik ve uzmanlık sigortacılıkta önemli hale geliyor. Derinlik kazanmak için bunları artırmak gerekiyor. Yeni dünyanın ve teknolojinin getirdiği yenilikler ile birlikte sektörde derinliğe ve uzmanlığa ihtiyaç var. Bu yüzden mevzuatta ve ikincil düzenlemelerde SEDDK’nın çok hızlı aksiyon alabileceği imkana sahip olması gerekiyor. Çatı kanun ile öngörüleblir bir pazar oluşurken ayrıca derinlik kazanıp büyüme sağlayabileceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

‘SEKTÖR OLARAK GÜÇLÜ ORGANLARIMIZ VAR’

Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, “Sigortacılığın özünde güven meselesi var. Güven tesis ederken en önemli konu hasarı zamanında ve düzgün ödemek. Bunun için sözleşmeler basit, yalın ve anlaşılır olmalı. Bugün değişiklik konuşuyorsak bunun bir tane hedefi var: Bu işi büyütmek, geliştirmek. Günün koşulları dijital, bu yüzden bilgilendirme aydınlatma yükümlülüğü düzenlemesine ihtiyacımız var. Sistemi, müşteri ve acente haklarını korumamız gerektiği için bunu söylüyoruz. Bütün düzenlemeleri baştan aşağı toplamamız gerekiyor. Sektör olarak SEDDK, TSB, SBM gibi güçlü organlarımız var. Mevzuat ve kanun değişikliği bugüne kadar çok oldu fakat günün koşullarına uyum için geç kalmadan başlamalıyız” diye konuştu. 

‘HIZLI, UYGUN VE DENGE SAĞLAYAN ÇÖZÜMLER’

Ölken’den sonra söz alan Prof. Dr. Samim Ünan, “Hukuk arkadan gelen bir kurum. Hukukun önden gittiği haller çok nadir, bu sebeple birçok hukuki problem gelecekte de karşımıza çıkacak” diyerek sözlerine başladı. “Bizim çabuk hareket eden, acele ve uygun çözüm üretebilen, çelişen menfaatleri en iyi şekilde dengeleyen çözümlere ihtiyacımız var” diyen Ünan, üretilecek yeni çözümler ile ilgili şu bilgileri verdi: “Dijitalleşmeye ayak uydurabilmek için hızlı hareket gerekiyor fakat kanuna uygun düşmeme problemini de gidermek gerekiyor. Kanunun ayak bağı olmaktan çıkması yeniliklere açık hale gelmesi, bunu yaparken de bazı aktörlere avantaj sağlamasını engellemek gerekiyor. SEDDK’nın patronajı altında düzenlemelerin toplanması uygun bir çözüm olur.”

Sigortacılığın çok özel bir alan olduğu ve bu sebeple de özel düzenlemeler gerektiğinin altını çizen Ünan, sigortacılık alanındaki çatı kuruluş olan SEDDK’nın hukuki düzenlemelerin önemli bir bölümünü ikincil düzenleme olarak yaptığını söyledi: “Buna karşılık SEDDK’nın acele hareket edebilmesi mümkün olmuyor çünkü Adalet Bakanlığı var; karayolları, sivil havacılık ve birçok kanuna dağılmış durumdaki sigortacılık düzenlemeleri var. SEDDK’nın rolü büyük. Ortak aklı üretmek için iyi bir denge sağlanmalı. Her ülkenin ayrı özellikleri var, bu yüzden Türkiye’ye özel, hızlı çözüm üretilebilecek SEDDK öncülüğünde bir çatı kanuna ihtiyaç var.”

İlginizi Çekebilir