Stresli hissediyorsanız denemeniz gereken rahatlatıcı 10 yiyecek

 Stresli hissediyorsanız denemeniz gereken rahatlatıcı 10 yiyecek

Çalışma süreleri ve stresin artmasıyla sağlıklı beslenmeye eskisi kadar vakit ayıramıyoruz. Ancak stresi azaltmanın en iyi yöntemlerinden biri de sağlıklı beslenmek. 

Stres seviyeleriyle mücadele söz konusu olduğunda, yedikleriniz gerginliğinizi gidermeye yardımcı olabilir. Bazı yiyecekler kan şekerini veya daha da iyisi duygusal tepkinizi dengelemeye yardımcı olabilir.

İşte stresi azaltabilecek 10 yiyecek ve neden stresinizi azaltmaya  yardımcı oldukları:

Yeşil yapraklı sebzeler

rahatlatici-yiyecek

Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde sakin kalmaya yardımcı dopamin, bir beyin uyarıcı kimyasal üreten folat içerir. Yapılan bir araştırmada orta yaş ve yaşlı 2800 kişiden, en çok folat tüketenlerin, en az alanlara göre daha düşük depresyon belirtisi riskine sahip olduğu tespit edildi. Bir başka araştırmaya göre ise üniversite öğrencilerinin daha fazla meyve ve sebze yedikleri günlerde kendilerini daha sakin, daha mutlu ve daha enerjik hissetme eğiliminde olduklarını belirlendi. Araştırmacılar sağlıklı beslenmenin ertesi gün olumlu bir ruh hali öngördüğünü keşfetti.

Yulaf

rahatlatici-yiyecek

Araştırmalara göre, karbonhidratlar beynin, bazı antidepresanlar tarafından oluşan kimyasal ile aynı olan serotonini üretmesine yardımcı oluyor. Stres kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir, bu nedenle yulaf ezmesi gibi bir karbonhidrat, kan glikozundaki potansiyel artışı frenleyecektir.

Yoğurt

rahatlatici-yiyecek

Kulağa tuhaf gelse de, bağırsaktaki bakteriler stresinizin artmasını sağlıyor olabilir. Araştırmalar, beyin ve bağırsağın vücut kimyasalları yoluyla iletişim kurduğunu göstermiştir, bu yüzden stres, gastrointestinal (mide-bağırsak) semptomlarını harekete geçirebilir. Yoğurt yemek ise yararlı organizmaları artırarak stres seviyenizi düşürebilir. 

Somon

rahatlatici-yiyecek

Stres, adrenalin ve kortizol gibi anksiyete hormonlarının seviyelerini artırabilir. Somon balığındaki Omega-3 yağ asitleri, stres hormonlarının olumsuz etkilerine karşı koymaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir çalışmada, Omega-3 takviyesi alan tıp öğrencilerinin kaygılarında, plasebo hapları verilen gruba kıyasla %20’lik bir azalma oldu.

Yaban mersini

rahatlatici-yiyecek

Meyvelerde bulunan antioksidanlar ve bitkisel besinler, vücudunuzun strese tepkisini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bitter Çikolata

rahatlatici-yiyecek

Bitter çikolata stres seviyenizi düzenleme gücüne sahip olabilir. Araştırmalar, kortizol dahil olmak üzere stres hormonlarının azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, kakaodaki antioksidanlar, kan basıncını düşürmek ve dolaşımı iyileştirme konusunda yardımcı olur. En az %70 kakao içeren çeşitleri tercih edin.

Süt

rahatlatici-yiyecek

Mutluluğu artırdığı düşünülen bir D vitamini kaynağıdır. Yapılan 50 yıllık bir araştırma, 6 bin erkek ve kadın arasında D vitamini seviyesinin düşmesi ile artan panik ve depresyon riski arasında bir ilişki buldu. Yeterli D vitamini düzeyine sahip kişiler, en düşük D vitamini düzeylerine sahip deneklere kıyasla daha düşük panik bozukluğu riskine sahipti. D vitamini açısından yüksek diğer yiyecekler arasında somon, yumurta sarısı ve güçlendirilmiş tahıl bulunur.

Portakal

rahatlatici-yiyecek

En önemli C vitamini kaynaklarından biri olan portakalların rahatlamak ve stres seviyelerini düşürmek için en iyi yol olduğu düşünülmektedir. Stresle zayıflayan bağışıklık fonksiyonunu desteklemenin yanı sıra, bu temel besin, vücuda zarar verebilecek stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor. Uzun süreli yüksek kortizol seviyesinin etkileri arasında yorgunluk, beyin sisi, artan iştah ve kilo alımı sayılabilir.

Yumurta

rahatlatici-yiyecek

Yumurta doğal D vitamini kaynaklarından biridir. Anti-inflamasyon ve depresyon semptomlarını azaltır.

Pancar

rahatlatici-yiyecek

Pancarın stresi azaltmada rol oynayabilen bir vitamin olan folat içeriği bulunuyor. Bir kase pancar günlük ihtiyaç duyulan folatın %30’undan fazlasını sağlıyor. Sinir sistemi nedeniyle folatın zihinsel yorgunluğu, unutkanlığı, kafa karışıklığını ve uykusuzluğa engel olduğu biliniyor. Ayrıca, kolesterol düşürücü ilaçlar, anti-enflamatuar ilaçlar, diyabet ilaçları dahil olmak üzere birkaç yaygın ilaç vücudun folat ihtiyacını azaltabilir.

 

Avatar

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir