Sigortanın da devi: Amerika Birleşik Devletleri

ABD dünyanın en büyük sigorta sektörüne ev sahipliği yapıyor. 4.6 trilyon dolar olan küresel prim üretiminin 1.2 trilyon doları (yüzde 27) ABD’de gerçekleştiriliyor. Konumu nedeniyle felaketlere açık olan ABD’nin sigortalı ve sigortasız 2013 yılında karşılaştığı ekonomik hasar 140 milyar doları buluyor. Dünyanın en büyük kasırgalarının oluştuğu ABD aynı zamanda en büyük insan kaynaklı iki felaketin de (9/11 terör saldırıları ve Deepwater Körfez Felaketi) gerçekleştiği ülke.

HAYAT SİGORTASI
ABD hayat primleri 2013 yılında yüzde 7.7 oranında bir düşüş yaşadı. Bunun nedeni genel olarak 2012 yılında gerçekleştirilen büyük toplu hayat sigortalarının tekrarlanmaması gösteriliyor. Aynı zamanda kişisel yıllık gelir sigortası satışları, sabitlenmiş gelir sigortalarının faiz oranlarının artması nedeniyle yükseliyor.   Dönem satışları tutarlı büyümesine, grup hayat sigortalarının ve işsizlik sigortasının iyileşen ekonomi ile artması sayesinde devam ediyor.

ABD primleri 2014 yılında ekonominin toparlanması ile artış trendine geri döndü. Kriz öncesi dönem seviyelerine gelinmese de kârlılığın artması bekleniyor. Yaptırımlar ve kâr baskısının sigorta şirketlerinin zarar eden iş kollarını bırakmasına neden olması bekleniyor.

HAYAT DIŞI SİGORTA
Prim üretimi ABD’de artış gösteriyor. Ticari sigorta ABD’de güçlenmeye devam ediyor ancak zayıf ekonomik iyileşme tarafından limitleniyor. Kaza ve sağlık sigortası primleri ise fiyatlandırmayı kısıtlayan sağlık reformları ve işverenlerin fiyatları düşürme isteği nedeniyle istenilen büyümeyi yakalayamıyor. Underwriting kârlılığı ise geçmiş yılların hasar karşılığının serbest bırakılması ile destekleniyor.

Yorum yazın