Sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinde iç sistemlere dair yönetmelik yayınlandı

 Sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinde iç sistemlere dair yönetmelik yayınlandı

25 Kasım tarihli Resmi Gazete’de “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Sektörlerinde İç Sistemlere Dair Yönetmelik” yayınlandı. 

25 Kasım tarihli Resmi Gazete’de Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Sektörlerinde İç Sistemlere Dair Yönetmelik” yayınlandı.

Yönetmelik; sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin, sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinde faaliyet gösteren özellikli kuruluşların ve tüzel kişiliği haiz sigorta ve reasürans brokerlerinin kuracakları iç kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetim sistemlerine ve bunların işleyişine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Türkiye’de kurulu sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerini, yabancı sigorta ve reasürans şirketlerinin Türkiye’deki teşkilatlarını, Güvence Hesabı’nı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni, Emeklilik Gözetim Merkezi’ni, Sigorta Tahkim Komisyonu’nu, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nu, Özel Riskler Yönetim Merkezi’ni ve tüzel kişiliği haiz sigorta ve reasürans brokerlerini kapsayan yönetmeliğe, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/11/20211125-3.htm

 

 

 

Yağmur Ceren Kural

İlginizi Çekebilir