Sigortacılık girişimleri için anahtar “sektörel know-how”

 Sigortacılık girişimleri için anahtar “sektörel know-how”

Bildiğiniz gibi, bu sayfalardaki konu ve konukların ortak paydası, sigorta sektörüne yönelik teknolojik inovasyon, yeni nesil iş modelleri ve insurtech girişimler. En önemli arzumuz, ülkemizde bu alandaki faaliyetlerin ve startup girişimlerin artması. Bu açıdan, özellikle erken dönem startup girişimlere destek olan kuluçka merkezlerinin sigortacılığa ilgisi ve desteği büyük önem taşıyor.

Bu ay sayfalarımıza, bu alanda ülkemizin öncü kurumu konumunda olan, küresel ölçekte büyük başarılara imza atan İTÜ Çekirdek’i konuk ediyoruz. 

Kuruluş hikayelerini, sundukları hizmetleri ve en önemlisi de, sigortacılık alanına yönelik hedeflerini, planlarını konuşmak üzere, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

PERFORMANSTA DÜNYA 3’ÜNCÜSÜ

Kuruluş hikayenizi kısaca paylaşır mısınız? 

İTÜ Çekirdek, iş fikrini hayata geçirmek için çalışmaya başlamış, ancak henüz müşteri kazanarak büyüme aşamasına geçmemiş girişimcileri desteklemek üzere 2012 yılında Türkiye’nin dünyaya açılan girişimcilik ve inovasyon üssü, İTÜ’nün teknoloji geliştirme bölgesi olan İTÜ ARI Teknokent tarafından kuruldu. Ana motivasyonumuz, bir girişimcinin işini kurmak ve büyütmek için gerekli olan tüm kaynakları bir arada bulabileceği bir platform oluşturmak. Kurulduğu günden bu yana pek çok kurum ve kuruluşun destekleriyle geniş bir paydaş ağı oluşturan İTÜ Çekirdek, özel sektörün ve yatırımcıların, hibeler, yatırımlar ve mentorluk aracılığı ile ekosisteme doğrudan katkı sağladıkları bir platform haline geldi. 

Hızlı bir gelişme gösteren İTÜ Çekirdek, bugün itibarıyla uluslararası üniversite kuluçka merkezleri performans sıralamasında (UBI Global) dünyanın en iyi üçüncü, Avrupa’nın da en iyi ikinci üniversite kuluçka merkezi olarak gösterilmekte. İTÜ Çekirdek, başta Türkiye olmak üzere 12 ülkeden, Türkiye’de 54 ilden her yıl binlerce başvuru alan bir küresel girişimcilik merkezi haline gelmiş durumdadır. 

İTÜ Çekirdek bünyesinde yürütülen çalışmalar, girişimci sayıları hakkında kısa bilgiler verir misiniz? 

Kurulduğumuz günden beri ülke genelinde 1.797 girişime ve 4 bin 233 girişimciye destek verdik. 74 milyon lirayı aşkın yatırım alan İTÜ Çekirdek girişimlerinin toplam değerlemesi 650 milyon lirayı, toplam cirosu ise 65 milyon lirayı aştı. Sadece geçen yıl İTÜ Çekirdek’te 624 girişime destek olduk. 54 ayrı ilden başvuru aldık. 12 farklı ülkeden girişimler İTÜ Çekirdek’e başvurdu. İTÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması Big Bang Startup Challenge’da girişimcilere yalnızca geçtiğimiz sene 21 milyon Türk Lirası değerinde kaynak dağıttık.

 

‘GİRİŞİMCİLER YARINI BEKLEMESİN’

Girişimlerin İTÜ Çekirdek’e başvurabilmeleri için temel ön şartlar nedir? 

İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimcilerden ticarileşebilir bir fikri veya ürünü olmasını bekliyoruz. İTÜ Çekirdek yıl boyu başvuru alıyor. Girişimciler hayallerini hayata geçirmek için yarını beklemesin. Çalışmaya başlayıp, İTÜ Çekirdek’e başvursunlar ki biz onlara paydaşlarımızla birlikte destek olabilelim. Başvurmak isteyen girişimciler, şirketleşmiş olsalar da olmasalar da
www.itucekirdek.com.tr internet sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Online başvurusu kabul alan girişimleri jüriye davet ediyoruz.

Jüri sürecini geçip kabul alan şirketleri ne gibi süreçler bekliyor? 

Bu aşamayı da geçen girişimciler, yatırımcıya hazırlık durumuna göre İTÜ Çekirdek Önkuluçka veya İTÜ Çekirdek Express programı kapsamında bir dizi mentorluk ve eğitim programına kayıt ediliyorlar. Yaklaşık 3 ay süren bu süreçte kaynakları kullanarak en fazla öğrenen, müşterisiyle fikrini en fazla olgunlaştıran gruplar, başarıyla sürece devam etme hakkına sahip oluyor. Yatırımcılar ve hibe veren kurum ve kuruluşların değerlendirilmelerine göre seçilen girişimler, her yıl kasım ayında düzenlediğimiz “Big Bang Startup Challenge” sahnesinde sunum yapmaya ve stand açmaya hak kazanıyorlar. Big Bang’de bir yatırım veya hibe almaya hak kazanan gruplar da takip eden bir yıl boyunca özel kuluçka programına alınıyor. 

Bu vesileyle buradan da duyurmuş olalım, bu yıl Big Bang Startup Challenge 28 Kasım’da Uniq İstanbul’da. Teknoloji ve girişim meraklılarını etkinliğimize bekliyoruz. Big Bang’in web sitesi üzerinden etkinliğe kayıt olabilirler. 

İTÜ Çekirdek sürecini tamamlayan şirketlerin kazandıkları avantajlar ne oluyor? İTÜ Çekirdek girişimlere ne gibi katkı yapıyor?

İTÜ Çekirdek’te girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, satış koçluğu, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı, laboratuvar sarf malzemeleri desteğinin yanı sıra aralarında alanında uzman iş dünyası ve akademiden 300’ü aşkın gönüllü mentor desteği sağlıyoruz. Ayrıca, fikri mülkiyet haklarını koruyabilmeleri için, İTÜ’nün teknoloji transfer ofisi İTÜNOVA TTO ile birlikte Türkiye, Avrupa ve Amerika’da patent alabilmeleri için mali destek ve danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Bunların yanı sıra, kurumsal şirketler ile yaptığımız anlaşmalar doğrultusunda girişimcilere ‘ilk müşteri’ bağlantılarını sağlama imkanı sunuyoruz. 

Faaliyete başlamasından bu yana 4 bin 233 girişimciye kapılarını açan İTÜ Çekirdek, geçtiğimiz yıl içinde 624 girişime destek verdi.
Girişimlerin toplam değeri ise 655 milyon lirayı aşmış durumda.

POTANSİYEL İŞBİRLİKLERİ YARATIYOR

Sigortacılığa yönelik faaliyetleriniz ve geçmiş deneyimleriniz neler?

Anadolu Sigorta, Allianz Türkiye ve Agito girişimcilerimize destek sunmak üzere İTÜ Çekirdek’teler. Bu yılki Big Bang’de de bu 3 şirket, sigorta teknolojileri (insurtech) ve önleyici çözüm girişimlerinden seçileceklere ödüllerini vererek, destek olacaklar. Ayrıca yine bu kurumların çalışanları, İTÜ Çekirdek mentorları arasında yer alıyor. Kurumlar ayrıca buradaki girişimlerle etkileşimleri, buradan aldıkları eğitimler neticesinde kurum içi girişimcilik hakkında bilgi edinmiş oluyor ve şirketlerine bu kültürü aşılamış oluyorlar. Böylece bu şirketler İTÜ Çekirdek’e gelerek hem Türkiye’nin geleceğine destek vermiş oluyor, hem kendi sektörleri için potansiyel iş birlikleri yaratılmasını sağlıyor, hem de çalışanlarının girişimcilik kültürü kazanmalarına katkı sunmuş oluyorlar.

Big Bang 2018’e bakacak olursak, Allianz bireysel emeklilikte yapay zeka destekli kararlar alınmasını sağlayan Akıllı BES’e ve akıllı plakalık IoT uygulamasıyla araçlara yönelik farklı çözümler sunan ConnectION’a, Anadolu Sigorta bir IoT çözümü olan Akıllı Magnet’e ve Agito tüm banka hesaplarının tek bir hesaptan yönetilmesini sağlayan Kobaküs’e destek oldu. Üç girişim de şu an aldıkları desteklerin de yararıyla kısa zamanda hızlı ilerleme kaydettiler. Önümüzdeki günlerde daha da güzel haberlerini umarım sizlerle paylaşıyor oluruz.

Sigortacılık alanında teknolojik inovasyon ve insurtech girişimlerin artması noktasında İTÜ Çekirdek olarak nasıl bir rol oynamayı planlıyorsunuz?

Dünyada insurtech alanında, özellikle yapay zekâ ve büyük veri yetkinliklerinin dahil olması ile yenilikçi girişimler çıkıyor. Sigorta sektörü ve sigorta teknolojileri alanındaki partnerlerimizle birlikte dünyadaki en iyi uygulamalar ve yenilikçi girişimlerin ürünleri hakkında ekosistemi bilgilendirip, daha yenilikçi rakip fikirlerin ülkemizden çıkmasını desteklemeyi amaçlıyoruz. Sigorta sektörü oldukça sektörel know-how içeren bir alan. Teknoloji girişimcileri ise çoğu zaman bu sektörel know-how’dan yoksun. Gerek İTÜ Çekirdek paydaşlarıyla girişimcileri bir araya getirerek sağladığımız işbirlikleri, gerekse sektör çalışanlarının kendi girişimlerini kurmaları için mesai saatleri dışında kuluçka hizmetleri vererek ve gerekse bu kişilerin mevcut girişimlere ortak olarak katılmalarına yönelik “Find Your Co-founder – Ortağını Bul” gibi etkinliklere ev sahipliği yaparak sektörün yenilikçi gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Değinmek istediğiniz ilave bir husus var mı?

İTÜ’nün itici gücü ve desteği ile İTÜ ARI Teknokent olarak, Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik odağında çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda katma değeri yüksek teknolojileri hayata geçirmeyi amaçlayan ülkemizin tüm yaratıcı gücünü İTÜ ARI Teknokent’in parçası olmaya davet ediyoruz. Fikir aşamasındaki bir girişimciden küresel rekabette boy gösteren bir firmaya kadar geniş bir yelpazeye sunduğumuz hizmetlerimiz mevcut. İTÜ ARI Teknokent’in ve yürüttüğü programlar olan İTÜ Çekirdek, İTÜ MAGNET ve Innogate’nin web sitelerinden bilgi edinebilir, başvuruda bulunabilirler. Girişimcilerimizle tanışmak, yatırım süreçleri hakkında bilgi almak isteyen yatırımcıları da bizimle iletişim kurmaya bekliyoruz.

Değerlendirmelerde seçilen girişimler, her yıl düzenlenen “Big Bang Startup Challenge”a katılmaya hak kazanıyor.
Big Bang 2018’de, Allianz Akıllı BES’e ve ConnectION’a, Anadolu Sigorta Akıllı Magnet’e ve Agito Kobaküs’e destek oldu. “2019 Big Bang Challenge” etkinliği ise 28 Kasım’da gerçekleşecek.

Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

okanutkueri@gmail.com alierhan@oxyai.com

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply