“Sigorta şirketleri UFRS’ye geçişte zorluk çekmeyecek”

 “Sigorta şirketleri UFRS’ye geçişte zorluk çekmeyecek”

Enflasyon muhasebesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Vergi Bölümü Şirket Ortağı Levent  Atakan, sigorta şirketlerinin mali işler anlamında ciddi bir bilgi birikimi olduğundan dolayı büyük bir zorluk çekeceğini düşünmediğini belirtti.

Sigortacı Gazetesi Youtube kanalında yayınlanan 5N1S programımızın konuğu EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Vergi Bölümü Şirket Ortağı Levent Atakan oldu. Enflasyon muhasebesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Atakan, enflasyon muhasebesini özü itibarıyla ülkede enflasyon olduğu dönemde finansal tabloların enflasyona göre düzeltilerek yayınlanması olarak tanımladı. Atakan, enflasyon muhasebesinin şirketlere yatırım yapan yatırımcıların doğru bilgiye erişebilmesi için uygulanan bir muhasebe standardı olduğunu söyledi.

Türkiye’de enflasyon muhasebesi uygulamasını anlatan Atakan, “İlk enflasyon muhasebesi uygulaması 2003’te yapıldı. 2004’te 1 yıl daha devam etti ve 2004’ten sonra da enflasyonun azalması sebebiyle bitti. Aslında biz geçmişe geri dönüş yaşıyoruz şu an. Farklı otoritelerin farklı enflasyon muhasebesi uygulamaları var. Türkiye’de vergi otoritesinin ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları yani UFRS’nin bir enflasyon muhasebesi var. Şu anda Türkiye’de vergi tarafındaki enflasyon muhasebesini tüm vergi mükellefleri, sigorta şirketleri ve acenteler de dahil yapıyor. 2024 ve 2025 yıllarında da yapmaya devam edecekler. SEDDK kapsamında yani UFRS kapsamında yapılacak enflasyon muhasebesi yayınlanan genelgeye göre 1 Ocak 2025 yılında başlayacak” ifadelerini kullandı.

‘BİRİ ÜRETİCİ ENDEKSLİYKEN DİĞERİ TÜKETİCİ ENDEKSLİ’

Vergi tarafındaki enflasyon muhasebesiyle Uluslararası Finansal Raporlama Standartları kapsamındaki standartlar arasında farklılıkların olduğunu vurgulayan Atakan, “Vergi enflasyon muhasebesinin endeksi üretici endeksi, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’nın enflasyon endeksi ise tüketici endeksi. İki standardın birbirinden saptığı noktalar da var. Değerleme katsayısı dışında, kıymet bazında da bazı farklılıklar var. Özünde aynı şeyden bahsetsek de matematiksel olarak aynı sonuçlara denk gelmiyor” şeklinde konuştu.

‘HEM YATIRIMCI HEM DE YATIRIM YAPACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ’

SEDDK kapsamındaki enflasyon muhasebesinin 1 Ocak 2025 tarihinde başlayacağını ve genel anlamda sigorta şirketlerinin büyük bir zorluk çekeceğini düşünmediğini belirten Atakan, “Bunun da ana sebebi sigorta şirketlerinin mali işler anlamında ciddi bir bilgi birikimi var ve insan kalitesi yüksek. Uluslararası şirketlerde de zaten bu standartların büyük bir kısmı yapıldı. Ciddi anlamda bağımsız denetim kuruluşları var sektörde, danışmanlar var. Ben büyük bir problemin oluşacağını düşünmüyorum. Bir ek iş yükü getirecek olsa da yapılması geç kalınan düzenlemelerden bir tanesi. Çünkü yatırım yapan insanlar mali tabloların gerçek durumunu görmek istiyor. Ne yazık ki ciddi enflasyon oranlarıyla geçen dönemlerden bahsediyoruz. Bunların mali tablolar üstünde özellikle şirketlerin sermayesi üzerinde bir erozyonu oldu. Bunun mali tablolara yansıtılması, şirketlerin gerçek durumlarının gösterilmesi hem yatırımcı hem de yatırım yapacaklar açısından önemli” açıklamalarında bulundu.

Enflasyon muhasebesini acenteler açısından da değerlendiren Atakan, “Acenteler vergi tarafındaki enflasyon muhasebesini 2023 yılı sonu itibarıyla yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Burada ufak bir bilgi notu var. Vergi dairesinin kanunla yaptığı bir düzenlemeyle sigorta şirketlerinin enflasyon muhasebesinden kaynaklanan zararları, gelir ve giderler vergi matrahında dikkate alınmayacak. Bu yüksek olasılıkla şunun sonucunu doğuracak. Sigorta şirketleri öz kaynakları yüksek şirketler olduğu için eğer enflasyon muhasebesinde bütün sonuçlar dikkate alınsaydı çok ciddi anlamda vergi ödemeyeceklerdi, büyük bir zarar çıkacaktı. Vergi dairesi bu kapıyı kapattı. Bunun dışında acentelerin yapacağı enflasyon muhasebesinin sonuçları dikkate alınacak ama acentelerin mali tablolarında çok büyük değişiklikler olmayacaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir