“Sigorta profesyonelleri için heyecan verici bir zamandayız”

 “Sigorta profesyonelleri için heyecan verici bir zamandayız”

Sigorta sektörünün, teknolojiyi kullanarak müşterilere değer sunma fırsatları açısından en heyecan verici zamanlarından birini yaşadığını söyleyen The Digital Insurer (TDI) kurucusu Hugh Terry, Türkiye’de sunacakları CDI+Türkiye eğitim programına ek olarak, önümüzdeki 6 ay içinde Türkiye insurtech haritasını globale ulaştıracaklarını ve sanal bir dijital sigorta topluluğu olan TDI Connect Türkiye’yi başlatacaklarını söyledi.

Tüm sektörler için dijital dönüşüm sürecini başarıyla gerçekleştirmek ve geleceğe uyumlanmak en önemli gündem maddeleri arasında. Sigortacılık alanında bu konuda son yıllarda öne çıkan global inisiyatiflerin başında The Digital Insurer (TDI) geliyor. Bu ay, TDI kurucusu Hugh Terry ile keyifli bir röportaj yaptık. TDI bünyesindeki hizmetlere ek olarak, özellikle dijital sigortacılık alanında kapsamlı eğitim ve gelişim programları sunan TDI Akademi hakkında konuştuk.

Merhaba Hugh. Öncelikle senden “The Digital Insurer” platformunun hikayesinikısaca dinlemek isterim. Neden TDI’ıkurmaya karar verdin?

30 yılı aşkın süredir sigorta sektörünün içindeyim. Bunun son 20 yılını ise, teknolojiyi kullanarak, farklı şapkalarla girişimci olarak geçirdim.
The Digital Insurer (TDI) platformunu, teknolojinin sigorta sektörüne olan etkisini keşfetmek ve bu bilgi birikimi başkaları ile paylaşmak üzerine 2012 yılında kurduk. Hızla bilgi temelli bir topluluk olarak gelişti. Bugün bizimle “sigortacılığın dijital dönüşümünü hızlandırmak için birlikte hareket ediyoruz” vizyonumuzu paylaşan tüm dünyadan 40.000’i aşkın kişi TDI’ın bir parçası.

TDI’ı oluşturan ana yapı taşları neler?TDI bünyesinde ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Hizmet yelpazemiz 3 ana başlıktan oluşmaktadır.

TDI Connect – Bizim dijital sigortacılık üzerine online olarak bir araya gelen topluluk olarak kurguladığımız ana platformumuz.

TDI Tech – Dünyanın en geniş sanal insurtech ağı. Burada tüm üyelerimiz ihtiyaçları doğrultusunda ekosistemimizdeki teknoloji çözümlerine ulaşabilmekteler.

TDI Academy – Dijital sigortacılık üzerine hazırlanmış sanal eğitim&gelişim programı. Tüm hizmetlerimiz TDI web sitesi üzerinden herkesin giriş yaparak erişim sağlayabileceği şekilde sunuluyor. Yaklaşımımız ulaşabildiğimiz kadar fazla kişiye bu hizmetleri ulaştırarak sigorta sektörünün teknolojik gelişimini desteklemek ve dijital olgunluk seviyesini iyileştirmek. Dijital sigortacılığa ilgi duyan, bilgi veya deneyim paylaşmak isteyen bireyleri dijital platform üzerinde bir araya getirmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bugün ana odağımız TDI Akademi olacak sanırım. TDI Akademi hakkında bizebiraz daha detay bilgi verebilir misin?

2019’da dijital sigorta konusunda sağladığımız içerikler ve sektör uzmanlarına benzersiz erişim gücümüzün, bu alanda bir öğrenme & gelişme programı sunmak için bizi iyi bir konuma getirdiğini fark ettik. Pratik, modern ve elbette tasarım olarak dijital olacak şekilde bir program oluşturmak istedik ve TDI Akademi ortaya çıktı. 2 yıldan daha az bir süre içerisinde tasarladığımız bu programı 50 ülkede 5.000’den fazla kişiye ulaştırarak oldukça iyi bir sonuca ve pozitif geri bildirime ulaştık.

7 kurstan ve her bir kursta 8 dersten oluşan programımız aşağıdaki gibi 3 kategoriden oluşmaktadır.

ADI (Associate Digital Insurer)- Yaklaşık 7 aylık bir eğitim takviminin işlendiği, global ve tüm dünyadan katılımcıların eş zamanlı ilerlediği sanal mini-MBA programı

CDI (Certi cate in Digital Insurance) Kullanıcıların on-demand (istekleri doğrultusunda) bir yapıda, dijital platform üzerinde bireysel olarak ilerledikleri program

PRIME Kurumsal lisans & üyelik- Şirketlerin, dijitalleşme konusunda mümkün olduğunca çok çalışanına dokunmak için, uygun gördükleri şekilde, isteğe bağlı bir yapıda öğrenim programını çalışanlarına sunmalarına olanak tanıyan programımız. Her katılımcının, kurslarımızı veya derslerimizi, şirketlerinin isteğine bağlı olarak kendilerince özel oluşturdukları program.

Türkiye pazarındaki planlarınızdan da kısaca bahseder misin?

Türkiye pazarını, ölçeğinin büyüklüğü ve her yıl gerçekleşen güçlü büyüme oranlarına bakarak, sigortacılıkta inovasyon konusunda uzun vadede oldukça farklı konumlanacak bir seviyede görüyoruz.

Türkiye’deki dijital sigorta topluluğuyla ilişki kurmayı ve bu topluluğun küresel dijital sigorta topluluğuna bağlanmasına yardımcı olmayı, aynı zamanda Türk sigorta sektörü hakkında daha fazla bilgi edinmeyi planlıyoruz. Bu 2 yönlü diyaloğun ilgili herkes için çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Bu açıdan CDI + TÜRKİYE programı öne çıkıyor sanırım. Hedef kitle kimlerdir? Neden bu programa katılmalı sigortacılar? 

“CDI + TÜRKİYE”, global ölçekte sunulan on-demand dijital sigortacılık eğitim & öğretim programımızın yerel uzmanlar ve onların katkıları ile harmanlanması sonucu oluştu. Gerek canlı tartışma grupları gerekse grup projeleri ile karma bir şekilde oluşturulmuş, gelecek global dünyayı hede eyen, yerel pazardaki profesyonellerin kariyer gelişimlerine odaklanmış bir eğitim & öğretim programıdır.

CDI + TÜRKİYE programı, 4 aylık bir eğitim döneminden oluşmaktadır. 2 haftalık dönemlerle sanal ortamda “on-demand” yapıda dersler tamamlanacak, sonra da her iki haftada bir bu tamamlanmış kursların konu başlıkları hakkında canlı tartışma grupları olacak. Ayrıca, programa dahil olan katılımcılar, program sonunda, grup olarak sigorta sektörü için inovatif bir proje sunacaklar. Bu şekilde, katılımcıların programı başarı ile tamamlamalarını bekliyoruz. On-demand olarak ilerleyen programın içerikleri İngilizce olup, daha önceden kaydedilmiş eğitim videolarında Türkçe dahil 12 dilde altyazı bulunuyor. 2 haftada bir gerçekleşecek olan canlı tartışma grupları ise Türkçe olarak gerçekleşecek. Bu projede seninle birlikte çalışacağımız için çok heyecanlıyız. Sigorta, teknoloji ve insurtech alanındaki deneyim ve bilgi birikimini getirerek, bu programı yönetecek olmandan dolayı mutluluk duyuyoruz. CDI + TÜRKİYE programına başvurular almaya başladık. İlk dönem Kasım ayında başlıyor olacak.

Son olarak ne eklemek istersin?

TDI, sigortacılığın dijital dönüşümü için çeşitli paydaşlar ile birlikte çalışmalar yürüten global bir bilgi merkezi olarak yoluna ddevam ediyor. CDI+Türkiye eğitim programına ek olarak, önümüzdeki 6 ay içinde bu pazara yönelik önceliklendirdiğimiz 2 konu var;

1.Türkiye insurtech haritasını, global networkümüze lanse edeceğiz.
2.Türkiye’de ve aynı zamanda küresel topluluğumuzda, bilgi ve network iletişimi için başvuru noktası olmasını umduğumuz, sanal bir dijital sigorta topluluğu olan TDI Connect Türkiye’yi başlatacağız.

Müşterilere daha iyi bir deneyim sunmak ve hizmetlerimizi daha etkili hale getirmek için teknolojiyi kullanma fırsatları açısından, birçok sigortacı için en heyecan verici zamanlarından birini yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda sigortacılığın dijital dönüşümünü hızlandırmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz!

İlginizi Çekebilir