“Sigorta hukuku çağı yakaladı mı?” Av. Ahmet Karayazgan anlatıyor

 “Sigorta hukuku çağı yakaladı mı?” Av. Ahmet Karayazgan anlatıyor

5N1S yayınlarımızın en son konuğu Karayazgan Hukuk & Danışmanlık Yönetici Ortağı Ahmet Karayazgan oldu. Sigorta alacaklarının tahsil ve devrine yönelik 2021/2 nolu kararla ilgili görüşlerini paylaşan Karayazgan, sektördeki güncel düzenlemeler ve sigorta hukukunun işleyişi hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu.

5N1S yayınlarımızın en son konuğu Karayazgan Hukuk & Danışmalık Yönetici Ortağı Ahmet Karayazgan oldu. Sigorta alacaklarının tahsil ve devrine yönelik 2021/2 nolu kararla ilgili görüşlerini paylaşan Karayazgan, sektördeki güncel düzenlemeler ve sigorta hukukunun işleyişi hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hukukun evrensel olarak özelliğinin lider değil takip eden durumda olduğunu söyleyen Karayazgan, “Hayat geliştirir, hukuk takip eder. Hukuku devre dışı bıraktığınız durumda hayat ve toplum bir karmaşa içerisine girecektir” dedi.

Karayazgan, 2021/2 nolu kararla ilgili: “Uygulama içerisinde hasar noktasında özellikle bireyler yönünden mağduriyetlerin yaşandığı görülmekte. Bunun en büyük nedeni de yıllar üzüne hasar yönetim şirketlerinin kurulması ve  bu şirketlerin maalesef ticari faaliyetler kapsamında yürütüp sigorta mevzuatı içerisine dahil edilmemeleri. Destek hizmetleri nasıl düzenleniyorsa hasar yönetim şirketlerinin de regüle edilmesi, kontrol edilmesi son derece önemli. Fakat bu konuda bir reaksiyon alınmadı ve hep ticari faaliyet olarak sigortalı tarafında özgürce faaliyet gösteren kurumlar oluştu. Bu serbestliğin getirdiği sıkıntılar yaşandı” açıklamalarında bulundu.

‘GENEL ÇIKIŞ NOKTASI KORUNUYOR’

“Bu kanun ve devam eden genelge ve sektör duyurularının tümünü birlikte değerlendirdiğimizde genel çıkış noktasının korunduğunu görüyoruz” diyen Karayazgan, tüketicilerin, hak sahiplerinin veya sigortalıların haklarının korunduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Bu hakların özellikle temliki noktasında bir hukuki tasarrufa girmelerinin önüne geçmeye çalışıldığını görüyoruz, mevzuat burada netleşiyor.”

Kanunun geriye dönük olarak uygulanması sorusuna ise Karayazgan, “Düzenleyici kurum, bu kanunun çıktığı tarihten itibaren olan bu tür tasarruf işlemlerini, özellike alacak temliki özelinde geçersiz olacağını açıkça vurguladı. Bundan öncesinde ise yargıya ve mahkemelerin kararlarına bıraktı. Aslında prensip olarak kanun gereği yürümediği için kanunun çıktığı tarihten önceki işlemler bakımından o hakların korunuyor olması lazım” dedi.

İlginizi Çekebilir