Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde değişiklik

 Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde değişiklik

Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle taban ekspertiz ücret tarifeleri güncellendi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre, taban ekspertiz ücret tarifesi, her takvim yılı başında TÜİK tarafından belirlenen tüketici fiyatları endeksinde (bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı) gerçekleşen artış oranında artırılarak uygulanacak. SEDDK tarafından uygun görülmesi halinde söz konusu uygulama aylık değişim oranları dikkate alınarak altı aylık dönemler itibarıyla da yapılabilecek.

Yönetmelikle yeni eksper ücret tarifesi de açıklandı. Motorlu araç sigortalarında uygulanacak taban ekspertiz ücret tarifesi 30 bin liralık hasarlara kadar 750 lira olarak belirlendi. 1 milyon lira ve üzeri hasarlarda ise eksper ücreti 7 bin lira olarak belirlendi.

Değer kaybı tazminatında alınacak yeni ücret 450 lira, kaza tespit tutanağı tanzim ücreti ise 680 lira olacak.

Yeni yönetmelikle motorlu araç sigortaları dışındaki sigortalardaki ekspertiz ücret tarifesi de yayınlandı. Buna göre, 7 bin 500 liraya kadar olan hasar tutarında alınacak eksper ücreti 950 lira olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir