Siber suçlular 2 yıl boyunca 1,3 milyar dolar fidye ödemesi aldı

 Siber suçlular 2 yıl boyunca 1,3 milyar dolar fidye ödemesi aldı

Chainalysis Inc. tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, suçlular son iki yılda bilgisayar korsanlığı kurbanlarından 1,3 milyar dolarlık fidye ödemesi aldı. 

Kripto para izleme firması Chainalysis Inc. Perşembe günü yayınlanan bir analizde fidye ödemelerinde büyük bir artış gözlemlediğini belirtiyor. 2019 yılında 152 milyon dolar, 2020 yılında ise 692 milyon dolar ödeme gerçekleşirken 2021 rakamının (602 milyon dolar) ek bilgiler geldikçe artışa geçerek 2020 rakamını geçmesi bekleniyor.

KORSANLAR İLERİ DÜZEY TEKNİKLER KULLANIYOR

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya Çarşamba günü fidye yazılımlardan kaynaklanan artan küresel tehdide karşı bir uyarı yazısı yayınladı. Yetkililer, bilgisayar korsanlarının profesyonelleşmiş iş modelleri ve potansiyel kurbanların bilgilerini paylaşma gibi ileri düzey teknikleri kullandıklarını söylüyor.

Ayrıca Biden yönetimi, yakıt taşıyıcı Colonial Pipeline Co. ve BT hizmetleri firması Kaseya Ltd’ye yönelik saldırılar da dahil olmak üzere geçen yıl bir dizi yıkıcı saldırının ardından hem hükümette hem de özel sektörde siber savunmayı destelemek için bir dizi girişim başlattı.

CONTİ FİDYE YAZILIMI 2021’DE KURBANLARDAN 180 MİLYON DOLAR TOPLADI

Chainalysis araştırmacıları Conti, DarkSide ve Evil Corp olarak bilinen ransomware gruplarının da dahil olduğu şüpheli ransomware gruplarının kısmen kripto para hesaplarını analiz ederek son yıllardaki ödemeleri izledi. Araştırmacılar, Conti fidye yazılımı türünün 2021’de kurbanlarından 180 milyon dolar toplayarak en fazla getiriyi sağladığını ortaya çıkardı.

Colonial Pipeline Co. saldırısının arkasındaki grup DarkSide ise  Conti yazılımından sonra en fazla para gasp eden ikinci yazılım türü oldu. Colonial Pipeline Co, yaşanan saldırının ardından fidye olarak DarkSide’a 4,4 milyon dolar ödediğini açıkladı. Adalet Bakanlığı, daha sonra ödenen fidyenin 2,3 milyon dolarını geri aldıklarını duyurdu.

FBI ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı da Eylül ayında Conti yazılımıyla ilgili bir uyarıda bulunarak kolluk kuvvetleri ve tıbbi kurumları etkileyen izinsiz girişler de dahil olmak üzere 400’den fazla saldırıya dikkat çekti.  FBI, daha önce ABD’deki mağdurların 2 bin 474 şikayette 29,1 milyon dolarlık kayıp bildirdiğini söylemişti.

İlginizi Çekebilir