Siber sigorta primleri 2025’te 23 milyar dolara ulaşacak

 Siber sigorta primleri 2025’te 23 milyar dolara ulaşacak

Sigorta Bilgi Enstitüsü’nün (Triple-I) yayınladığı son bilgi notuna göre, küresel siber sigorta direkt yazılan primleri 2025 yılında 23 milyar dolara yükselecek.

Sigorta Bilgi Enstitüsü’nün (Triple-I) yayınladığı son bilgi notuna göre, küresel siber sigorta direkt yazılan primleri 2025 yılında 23 milyar dolara yükselecek. ABD’deki işletmelerin bu toplamın %56’sını oluşturması bekleniyor. Bu yükseliş iki birincil faktöre bağlanıyor. Birinci faktör, artan veri sızıntısı ve siber saldırı tehditlerinin risk azaltma stratejilerini gerekli hale getiriyor. İkinci faktör ise, sigortacılar poliçe teminatları ve teminat dışı halleri iyileştirmede önemli yol kat etmesi.

Triple-I’ın bilgi notunda atıfta bulunduğu IBM’in Yıllık Veri Sızıntısı Raporu’na göre 2023 yılında bir veri ihlalinin kuruluşlara maliyeti 4,45 milyon dolar (2022 yılına göre %2,3 artış). Küresel siber sigorta pazarı, 2022’ye kadar geçen beş yılda hacim olarak üç kat büyüdü. Dünya çapında tahmini direkt yazılan primlerin 13 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir