Serhat Süreyya Çetin TSB Başkanlığı’na aday

Serhat Süreyya Çetin’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sigorta anlamında bizim toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz çözümlerimiz var ve bu çözümlerle kalkınmaya hizmet ediyoruz. Fakat bunları topluma gerektiği şekilde anlatamadığımızı düşünüyorum. Sorunların çözümü iletişimden geçiyor ve şirketlerle sektördeki diğer tüm oyuncular, tüm paydaşlar arasında bir iletişimsizlik olduğu açık. Bunun en net örneğini trafik sigortalarında yaşıyoruz. Konu sigorta şirketlerinin sermayesini tehdit eder boyuta ulaştı. Burdaki fiyat artışı toplumda yankı buldu ve birçok kesim bundan etkilendi. İşin içinden çıkılamayacak hale geldiğinde de bir araya gelindi.

Türkiye Sigorta Birliği çatısı altında sigorta sektöründeki tüm grupların sesini duyurabilmesi, iletişim kanallarının açık olması gerekiyor. TSB önderliğinde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok.  Ancak Türkiye Sigorta Birliği sadece yönetimdeki kişilerden oluşmamalı. Tüm sektörün gücünü arkasına almalı. Stratejisi doğrultusunda tüm sektörü sahiplenen ve gerekli dinamikleri hayata geçirebilecek bir hale gelmesi gerekiyor. Sektöre yönelik mevzuat değişikliklerinde sektörün uzun vadede nasıl etkileneceği her zaman doğru şekilde projekte edilmiyor. İletişimin kopuk olması nedeniyle sigorta sektörü duruma müdahale edemeyince, sonuç olduğundan daha kötü hale geliyor.”

Birlik çatısı altında motivasyonu artırıp dinamizmi sağlayarak, sigorta sektöründeki tüm oyuncuların katılımıyla ve iletişim kanallarını kullanarak sektörü hak ettiği seviyeye getireceklerine inandıklarını söyleyen Çetin, “Yabancı şirketlerle ortak sorumluluklarımız olduğunu unutmamak gerekiyor. Ortalama 10 senedir yabancı şirketler Türkiye piyasasında yoğun olarak yer alıyorlar. Yabancı şirketlerin de sigorta sektöründeki sorunların çözümünde yer almaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazın