Sektör büyüdükçe rahatlıyor

 Sektör büyüdükçe rahatlıyor

2014 yılının sigorta sektörü açısından problemli bir yıl olduğunu belirten Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, oto branşının büyümediğini ve sektörün 2014 yılında reel olarak küçüldüğünü söyledi. 2014’te teknik kârlılığın arttığını ve sektörün bu yılın ilk çeyreğinde reel büyümeyi yeniden yakaladığını ifade eden Şişmanoğlu, “Sektörün toplam büyümesini sağlayan branşlar oto dışı branşlar oldu. Oto sigortalarına  baktığımız zaman poliçe sayısının yüzde 6 – 7 oranında arttığını, buna rağmen primlerin artmadığını görüyoruz. Bu duruma öncelikle, geçtiğimiz yıllarda bir parça fazla fiyatlanmış olan kasko sonuçlarının yumuşamasının neden olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

‘TRAFİK SORUN OLMAYA DEVAM EDECEK’
Trafim sigortalarında teknik kârlılık sıkıntısının devam ettiğini  belirten Şişmanoğlu, “Trafik dışı branşlarda sorumluluk sigortası hariç bir sıkıntımız yok. Ama trafik uzun yıllardan beri sektörümüz için sıkıntılı. Özellikle ölüm varsa zamanaşımı çok uzun oluyor. Eskiye dönük dosyalarda çok sürprizle karşılaşıyoruz. Bize 15 yıl öncesinin dosyası bile geliyor. Trafik gidişatı olumlu değil, olumsuz olmaya 2015 ve 2016’da da devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.
2014 yılındaki sonuçların da en önemli belirleyicisinin trafik olduğunu söyleyen Şişmanoğlu, kasko sigortasının trafikteki zararı biraz da olsa karşıladığını ifade etti. Diğer tüm branşlarda olumlu sonuçlar aldıklarını kaydeden Şişmanoğlu, sorumluluk branşında pozitif sonuç elde eden şirket sayısının oldukça az olduğunu sözlerine ekledi.
“Geçmiş yılların fiyatlamasına ve rekabetine baktığımızda trafik kötü sonuçlar vermeye devam edecek gibi görünüyor” diyen Şişmanoğlu, “Trafik sigortalarında bedeni zararlarda zamanaşımı süresi çok uzun. Yeni yapılan ihbarlar ve dava süreçlerinin uzun olması dolayısıyla, geriden gelen hasarlar olacak. Bundan dolayı trafik branşı negatif sonuç üretmeye devam edecek gibi görünüyor” dedi.

‘SEKTÖR OLDUKÇA REKABETÇİ’
Ortalama primlerin biraz da olsa düştüğünü dile getiren Şişmanoğlu, oto sigortalarındaki poliçe sayısında artış olduğunu söyledi. Poliçe sayısının yüzde 10 civarında arttığını açıklayan Şişmanoğlu, “Kaskoda üretimimiz daha fazla, yüzde 12. Kasko branşı prim artışını da beraberinde getiriyor. Trafikte yüzde 5’lik, kaskoda yüzde 7’lik bir prim artışı var. Trafik branşındaki sonuçlar maalesef hâlâ iyi gitmiyor. Geriden gelen dosyalar bizim için sorun oluyor. Dolayısıyla oto branşında prim büyümesi yüzde 5 – 6 oranında gerçekleşince, sektörde yüzde 12’lik hayat dışı prim büyümesi görülebildi” diye konuştu.
Motor dışı branşlarda büyümelerin devam ettiğini ifade eden Levent Şişmanoğlu, sağlık branşı gidişatının iyi olduğunu söyledi. Yangın ve mühendislik branşlarında da büyümenin devam ettiğini belirten Şişmanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bunları düşündüğümüzde 2015 yılında yüzde 13 – 14 oranlarında nominal prim büyümesiyle, reel büyümeye ulaşacağımızı öngörebiliriz. Oto dışı branşlarda da sıkı bir rekabet var. Trafik ve kasko branşlarında pozitif sonuçlar çıkmazsa oto dışı branşlar sektörü derlemeye yetmez.  Motor branşında sektör rekabetçi davranıyor. Şirketler, sigortalı lehine hizmet üretmekte de artık çok bilinçli bir yarışın içindeler. Öte yandan da Hazine tarafından her hizmeti yakından denetlenen bir endüstri var.”

SİGORTALI SAYISI ARTTI
“Primi düşük yaparak hizmetten geri kalamayız” diyen Şişmanoğlu, bu durumun şirketlerin yok olmasına sebep olacağını söyledi. Geçmiş dönem zararının o dönemdeki sigortalılardan tazmin edilemeyeceğini söyleyen Levent Şişmanoğlu, “Fiyatlar olması gerekenin üzerinde verilemez. Motor sigortaları şu anda hem kaskoda hem de trafikte oldukça uygun fiyatlarla temin edilebiliyor. Ağır vasıtaların yükü biraz daha yüksek olabilir, fakat buralarda da bedeni yükler çok ağır olduğu için bunu sigortalıların kabullenmeleri lazım. Sigortacı olarak bizler işletenlerin karşılaşacakları mali sorumlulukları karşılamak için sigorta yapıyoruz. Ne kadar hasar oluyorsa o kadar prim ödenmesi gerekiyor.  Ama sektörün bu branşta gelişeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Sektörde yüzde 13-14’lük bir nominal büyümenin beklendiğini açıklayan Şişmanoğlu, “Motor branşını yıl sonunda yüzde 6-7’lik büyümeyle bitireceğimizi tahmin ediyoruz. Burada esas önemli olan sigortalı araç sayısının yüzde 10 artması. Demek ki araba satışları da güzel gidiyor. Özellikle trafiği düşündüğümüzde sigorta penetrasyonunda yükseliş var.  Bu ikisi birleştiğinde poliçe sayısını yüzde 10 üzerinde artırıyorlar” dedi.
Bunun önemli bir gelişme olduğunu aktaran ve poliçe artışlarının Batı ülkelerinde yüzde  -1 olduğunu belirten Şişmanoğlu, “İnsanlar artık yaşlanıyor. Türkiye’de araç sahipliği çoğalırken, Batı ülkelerinde azalıyor. Türkiye’de genç nüfus oldukça fazla ve bizde yüzde 10 gibi inanılmaz bir yükselme var. Bu yıl sağlık, yangın, doğal afet gibi branşların olumlu seyredeceğine inanıyorum. Kâr – zarar oranında geçen yıla göre kaskoda daha az kâr bekliyorum. Trafikte muhtemelen aynı zarar gerçekleşir ve yangın branşında da biraz problem olabilir. Şartlar ve primlerin çok yumuşadığını görsek de, sorumluluk branşında da biraz problem bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘GELİŞİMLERİ TAKİP EDİYORUZ’
Ray Sigorta’nın yüzde 17 – 18’lik büyümeye endekslendiğini kaydeden Şişmanoğlu, burada yeni acente katılımlarının önemine değindi. Trafik branşında beklentinin üzerinde büyüdüklerini söyleyen Şişmanoğlu, bu yılın Ray Sigorta için rahat geçeceğini dile getirdi. İlk 4 aylık performanslarının olumlu seyrettiğini ifade eden Levent Şişmanoğlu,  kaskoda da düzgün bir büyüme temposu yakaladıklarını sözlerine ekledi.
“Dilediğimiz gibi ilerleyebiliyoruz” diyen Şişmanoğlu şöyle devam etti: “Ray Sigorta olarak büyümede Türkiye’nin daha bakir alanlarını hedefliyoruz. Her ilin nüfusunu, ekonomik durumunu peneterasyonumuzla beraber belirli yerlere endeksledik. Bu şekilde ilerleyeceğiz. Dolayısıyla bizim için Türkiye’de bulunmadık il ve ilçe kalmaması gerekiyor. Ama bazı ilçelerde 6, 7 acenteyle var olup, bazı ilçelerde ise tek acenteyle devam edebiliriz. Acentelerimizle işbirliği gayet iyi gidiyor. Son derece mutluyuz acentelerimizle. Yeni yönetmeliğe kendimizi adapte ediyoruz, fakat acentelerimiz de bu konuda gayet iyiler. Zaten adapte olamayanlar geleceği göremezler.”
Bundan sonraki yıllarda da gelişimi iyi takip edeceklerini vurgulayan Şişmanoğlu, “Hayat dışı sigortacılık için doğru ve yerinde kararları uygulayan sigorta şirketleri iyi yerlerde olacak. Büyük sigorta şirketlerinin her zaman büyük sorunları vardır. Birkaç aylık hatalı uygulamanın sonucu da çok büyük olur. Sonuçta bütün sektöre zarar verir. Dolayısıyla hepimizin yükümlülüğü, kamusal borcu var. Bizim işimiz, sigortalıları en yüksek tatmin seviyesinde hasarlarını giderecek şekilde yönlendirmek. Daha da iyisini yaparsak daha çok yatırım yaparız. Reklamı artırır, penetrasyonu hızlandırırız. Sigortacılık kâr ederse sektör büyür. Daha çok müşteri memnuniyetine odaklanmaya çalışıyoruz. Bunları gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

‘TARSİM’İN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜK’
Genel zararlar içinde mühendislik ve tarım sigortaları branşının bulunduğunu belirten Şişmanoğlu, bu iki branşta büyümelerin son derece olumlu olduğunu söyledi. Bu yıl tarım sigortalarında hasar gerçekleştiğini ifade eden Şişmanoğlu şöyle konuştu: “Tarım sigortası, sigortalı çiftçiler açısından son derece faydalı bir ürün. Primlerin yarısını devlet, yarısını sigortalı çiftçiler ödüyor. Ödeme için de hasat zamanını bekliyoruz. Özellikle yılın nisan ayı biraz kötü geçti çiftçiler için. Geçen yılki gibi don meydana geldi ama çiftçilerimiz Tarsim’in önemini bir kez daha gördü. Türkiye gibi bir yatırım ülkesinde önümüzdeki yıllarda, bu iki branşın daha da gelişmesini ve genel zararlar branşının reel olarak büyümeye devam etmesini bekliyorum. Tarımda özellikle farkındalık oluştu. Sigortalı olmayanlar şu an çok pişman. Tarsim kendi kendine hasar ödeyerek bunun reklamını yapabiliyor. Tarsim ortak bir kuruluş, reasüransı da oldukça kuvvetli ve güzel yönetiliyor. Böylesine büyük bir havuzu yönettikleri için bizler çok mutluyuz.”

‘YABANCILARA ZORUNLU SİGORTA SAĞLIK BRANŞINI CANLANDIRDI’
Sağlık branşının büyüdüğünü ifade eden Levent Şişmanoğlu,  bunun sebebinin sigortalı sayısındaki artış olduğunu söyledi. Sigortalı artışını temin edenin tamamlayıcı sağlık poliçeleri değil, yabancıların sağlık poliçeleri olduğunu aktaran Şişmanoğlu, “Yeni yönetmelik ciddi anlamda sektöre hareket getirdi. Vize sürelerini uzatmak için başvuranlar bu sigortayı ve özel sağlık sigortasını yaptırmak zorunda kalıyor. Bu durum yabancılara yönelik sağlık sigortasını da yükseltti. Evde çalışan yabancı çalışanların, Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu kişilerin vs. bu branşa olan ilgileri oldukça büyük. Ve bu kişilerin yaşları oldukça genç, bundan dolayı da prim yüksek değil. Ben bu branşa son derece olumlu bakıyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply