Satın alma ve birleşme sigortası büyümeye devam ediyor

 Satın alma ve birleşme sigortası büyümeye devam ediyor

Marsh’ın yayınladığı ‘Satın Alma ve Birleşme Risk Sigortası 2021 Raporu’na göre satın alma ve birleşme faaliyetleri rekorlar kırarken satın alma ve birleşme sigorta pazarı da büyüyor. Rapora göre, küresel olarak uygulanan işlemsel risk sigortası limitleri bir önceki yıla göre % 73 oranında artarak toplam 81,1 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bu rakam yaklaşık 3 bini aşkın sigorta poliçesi ve bin 900 işleme karşılık geliyor.

Marsh, ‘Satın Alma ve Birleşme Risk Sigortası 2021 Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. 2021 yılında dünya çapında özel sermaye şirketleri, kurumlar ve stratejik yatırımcılar, rekor kıran satın alma ve birleşme ortamı içerisinde anlaşma riskini azaltmak için satın alma ve birleşme sigortasına daha fazla yatırım yaptı.

‘Satın Alma ve Birleşme Risk Sigortası 2021 Raporu’na göre; küresel olarak uygulanan işlemsel risk sigortası limitleri bir önceki yıla göre %73 oranında artarak toplam 81,1 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bu rakam 2020 yılına göre %69’luk bir artışla yaklaşık 3 bini aşkın sigorta poliçesi ve bin 900 işleme karşılık geliyor.

Rapora göre bu keskin artış, satın alma ve birleşme riski sigortası piyasasının kapasitesini ve uygulama yeteneklerini baskıladı. Bu durum sigortacıların mevcut kapasite seviyelerinde teminat talebini karşılamakta zorlanması, özellikle 2021’in ikinci yarısındaki yüksek işlem hacmi nedeniyle ‘dalgalı fiyatlandırma’ yaşanmasına neden oldu. Raporun sonuçlarına göre; 2022’de genel kapasitede genişleme ve 2021 yılındaki ani artışların yanı sıra, piyasaya daha fazla yeni kuruluşun girmesi ve yerleşik sigortacıların mevcut yeteneklerini büyütmesiyle beraber fiyatlandırma üzerinde bir miktar aşağı yönlü baskı bekleniyor.

Geçen yıl birçok bölgede ve sektörde satın alma ve birleşme faaliyetleri açısından olağanüstü gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Marsh Türkiye Eş CEO’su Yeşim Aksüt, “Artan küresel talep, satın alma ve birleşme sigortasının, satın alma ve birleşme pazarında yerleşmiş bir anlaşma çözümü olduğunun ve hem alıcılar hem de satıcılar tarafından kritik bir yapıcı olarak görüldüğünün kanıtıdır. Birleşme ve satın alma risklerini yönetmek ve portföylerini korumak için yenilikçi çözümler bulmak üzere müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz. 2022 boyunca talepteki artışın devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Marsh Türkiye Eş CEO’su Yeşim Aksüt

İlginizi Çekebilir