SAİK Başkanı Levent Korkut pandemi gündeminde acentelerin sorunlarına dikkat çekti

 SAİK Başkanı Levent Korkut pandemi gündeminde acentelerin sorunlarına dikkat çekti

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut Koronavirüs gündeminde sigorta acentelerinin beklentilerini dile getirdi.

TOBB-Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, COVID-19 pandemisinin devam ettiği günlerde acentelerin beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Korkut, “Salgın, Türk sigorta sektörünün yanı sıra sigortacılığın toplum ve sigorta şirketi arasında en önemli ve mihenk taşı ve köprüsü acenteleri çok olumsuz bir şekilde etkilemeye başlamış olup daha da etkileyeceği kesin bir durum. Hepimizin şahit olduğu ve görsel ve yazılı basından öğrendiği gibi kapanan,faaliyeti adeta duran işyerleri ve hatta AVM’ler, restaurant, cafe, önceden izin belgesi alıp yok denecek kadar azalmış otobüs, uçak, denizyolu taşımacılığı, kapanan okullar nedeniyle iptal olan servis taşımacılığı, şehir içi ve şehir dışı taşımalar ve benzeri diğer iş kolları faaliyetlerinin durması sonucu sigorta sektörü olarak bizde kendimizi uçak moduna aldık” dedi.

‘ACENTELER KRİZLERLE BAŞ EDEBİLİYOR’

Sigorta sektöründe acentelerin önemine değinen Korkut, “Sigorta şirketlerinin pek çoğu düne kadar farklı dağıtım kanallarına palyatif olarak sadece üretim yapabilmek adına ciddi ödünler vermiş ve adeta biz acentelere üvey evlat muamelesine tabii tutmuştu. Aslında bugüne kadar ülkemizde yaşanan pek çok doğal afet, acentenin bu sektörün vazgeçilmez ve en ucuz dağıtım kanalı olduğunu ve şu an içinde bulunduğumuz ve portföyün devamlılığı, üretimin önemi ve sürekliliği şirkete aidiyet duygusu ile gönülden bağlı biz acentelerle ancak bu ve benzeri krizlerle baş edilebileceğini gösterdi” diye konuştu.

‘İŞİNİ SEVEN BİR İNSAN KAYNAĞIMIZ VAR’

Acentesine önem vermeyen ve sigortalısını tanımayan, hizmetini eksik ve kusurlu veren işini takip etmeyenler şirketlerin kayıp yaşadığını söyleyen Korkut, bu duruma tepki verilmediği takdirde sigorta sektörünün de zarar göreceğine dikkat çekti. Korkut, “Bugüne kadar yaşadıklarımız ve bu süreçte yaşayacaklarımız bize hem unuttuklarımızı hatırlatıyor hem de yeni öğretiler kazandırıyor. Bunu en vazgeçilmezi özellikle ne iş yaparsak yapalım hizmet kesintiye uğramamalı, sektörümüze olan güveni sarsmamalı ve buna zarar veren meslektaşlarımızı mutlaka uyarmalıyız. Biz sigorta sektörü olarak şirketler, acenteler ve brokerler yeteri kadar işgücü bilgi beceri ve alt yapıya sahibiz her şeyden önemlisi ise özveri ile çalışacak kendini ve dolayısı ile işini seven bir insan kaynağımız var” ifadelerini kullandı.

‘İŞ AZALMASI %90’A ÇIKABİLİR’

Levent Korkut, sigorta sektörünün bu süreci kazasız belasız ve portföyleri azaltmadan ve eksilmeden atlatmak için 2 önemli başlığa dikkat çekti. Korkut, “Mevcut işlerin devamı sağlanmalı. Yeni iş imkanlarının daraldığını ve daha da azalacağı düşünüp daha istekli ve talepkar olmalı. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz %50-60 lara varan şu anki yeni iş azalması önümüzdeki günlerde %80-90’a da çıkabilir. Elimizdeki işlerimize yeni gelecek işlere daha istekli ve titiz davranmak zorundayız.

Koronavirüs sürecinde sigorta acenteleri de evden çalışma sistemine geçiş yaptı.

‘GELECEĞİ DE DÜŞÜNMEK GEREKİYOR’

Sigorta şirketleri biz acenteleri ile ciddi dayanışma içerisinde ve hep birlikte istekli iletişim içerisinde çalışmamız hayati önem taşıyor. İşimizin devamlılığını sağlamak unutmayın ki biz acentelerin ve sigorta şirketlerimizin dayanışmasına bağlı” dedi. Bir haftadır çoğu kişinin evden çalışarak elinden geldiğince işini yapmaya çalıştığını hatırlatan Korkut, “Sürekli bilgi akışı sağlayarak sigorta şirketimiz ile de devamlı olarak işin gidişatı hakkında bilgi aktarımında olmalıyız, sadece bugünü değil geleceği düşünmek gerekiyor” dedi.

“Ekonomik İstikrar Paketi’nde sigorta acenteleri kapsam dışında tutulmuş olup, ikincil düzenlemelerde gelir vergisi mükellefleri kapsam içine alındı. Bunun neticesinde, 6 bin 782 adet şahıs acentesi arkadaşım kapsam içine alındı. Ancak tüm Türkiye’de konuşlanmış 16 bin 37 acente meslektaşımdan sadece 6 bin 782 şahıs acente arkadaşımızın ekonomik istikrar kalkanı kapsamına alınıp 9 bin 255 tüzel kişi acente arkadaşımızın ekonomik istikrar kalkanı kapsamı dışında tutulması hem meslektaşlarımız arasında ciddi bir haksızlığa neden oldu” diyen Korkut, Bakanlık tarafından bu eşitsizliğin giderilmesini istedi.

‘İŞ ÜRETİMİ YOK DENECEK KADAR AZALDI’

Korkut, salgın döneminin acentelere olan etkilerini şöyle sıraladı: “Kapanmış veya kısmen çalışan işyerleri nedeniyle yeni iş üretimi yok denecek kadar azaldı. İnsanlar zorunlu sigortalarını dahi yaptırmaktan imtina ediyor, prim tahsilatları oldukça zorlaştı. Personelin moral ve motivasyonu kayboldu, işlerini kaybetme korkusu başladı. Prim sağlıklı tahsil edilemeyince Muhtasar, SGK, vergi ödemelerinde, kira ödemelerinde sorun başladı. Ayrıca işi kaybetmemek adına finanse edilen işler için alınmış banka kredilerinin taksit ödemelerinde sorun yaşanacak. Personel maaşları işin ve dolayısıyla gelirlerin azalması neticesi sorun olacak. Belli bir süre içinde işten personel çıkarmaları başlayacak.”

Korkut, “16 Nisan 2016 tarihinde trafik sigortalarında yaşanan hasar/prim olumsuzluğu nedeniyle Acentelerin komisyonları yarı yarıya düşürülmüştü. Kısa süre önce yayımlanan ve yürürlüğe giren ve acentelerinde desteklediği zorunlu trafik sigortası genel şartlarında hasar dengesi açısından olumlu olan bedeni zararlarda ve destekten mahrum kalma tazminatlarındaki iyileştirme sonucu daha önce düşürülmüş olan hakkımız olan komisyon miktarının acentelere hiç olmaz ise bu dönemde tekrar geri verilmesinin sağlanması” konusuna dikkat çekti. 

‘SİGORTA ŞİRKETLERİ ACENTELERE DESTEK OLMALI’

Acentelerin sigorta şirketlerinin vekaleti ile iş yaptığını hatırlatan Levent Korkut, “Bu süreçte hem acente olarak bizlerin hemde sigorta şirketlerinin birlikte dayanışma, hoşgörü ve güvenin biraz daha önde ve yoğun olarak kullanılması ile sorunların çözülebileceğine inanıyorum” dedi Korkut, sigorta şirketlerinden beklediklerini şöyle sıraladı: “Acente protokol hedefleri esnetilmeli ve yenilenmeli, acentenin tahsilat ödeme sorunlarına destek olunmalı. Primi alınamayan poliçeler başlangıcından iptal edilebilmeli.Tahsilat sorumluluğu acenteden olmamalı.Bu süre içinde ödemeler ertelenmeli daha sonra vade farksız taksitler ile alınmalı. Sigortalılara ödemelerde asgari 30 gün ek süre verilmeli. Şirketler acentesinin komisyon ödemelerini haftalık yapmalı. İnternet çok ağır çalıştığından iş süreçleri beklemeler ve kesintilerden dolayı aksamakta olup, hızlı internet paketleri ve ayrıca acentenin evden çalışmasına destek verilmeli. İş kabul ve seçim kriterleri esnetilmeli, iş onayları çabuk verilmeli. Sigorta şirketleri yurt içi ve yurt dışı toplantı ve seyahatleri iptal ederek bu bütçeleri üretim yüzdeleri nispetinde acentelerine destek olarak vermelidir. Sigorta şirketleri istihdam edilen personel maaşlarına nakdi destek vermeli. Sigorta şirketleri acentelere ek komisyon destekleri vermeli.”

‘SİGORTALILARIN YANINDAYIZ’

Bu zorlu süreçlerde sigortalıların yanında olduklarını hatırlatan Levent Korkut, “Tüm sigortalılar her türlü hasar anında, yeni sigorta ihtiyacınızda, mevcut poli̇çeleri̇ni̇zde yapılması gerekli her türlü değişiklik işlerinde, sigorta ile ilgili öğrenmeni̇z ve bilmek istediğiniz her türlü iş ve işlemlerinizde acentelerinizin çoğunlukla home ofis olarak evlerimizde çalıştığımızı bilmenizi ve sigorta acentenize ulaşabilirsiniz. Acentelerinize; mobil cep telefonlarından, e-mail, Facebook, Twitter, WhatsApp üzerinden ulaşabilir ve her türlü talep ve sorununuzu çözebilirsiniz” dedi. Levent Korkut, Koronavirüs tehdidinin yayılmasını engellemek için herkese ‘EvdeKal’ çağrısında bulundu.

Avatar

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir