Reasürans anlaşmaları yeni trendlere uyum sağladı

 Reasürans anlaşmaları yeni trendlere uyum sağladı

2021 yılı için reasürans anlaşmaları tamamlandı. Salgın 2020 yılında tüm dünyayı etkilerken, reasürans anlaşmalarının gündemi salgın hastalıklar ve risklerin istisnasına ilişkin klozların sözleşmelere eklenmesi oldu.

Her yıl olduğu gibi reasürörler ve sigortacılar arasında düzenli olarak gerçekleştirilen reasürans anlaşmaları bu yıl da COVID-19 salgınına rağmen tamamlandı. Koronavirüs pandemisi 2020 yılında tüm iş kollarını etkilerken, hem Türkiye’de hem de yurt dışı reasürans anlaşmalarında gündem maddesi salgın hastalıkların istisnasına ilişkin klozların sözleşmelere eklenmesi oldu. Bunun yanında salgının yayılmasına engel olmak için uzaktan çalışma uygulamalarının her sektörde yoğun olarak görüldüğü dönemin ardından, reasürans anlaşmalarında da siber riskler istisna klozları da revize edilerek tretelere eklendi. COVID-19 salgınından finansal açıdan etkilenen borsada işlem gören reasürans şirketleri, 2021 reasürans anlaşmalarında kârlılıklarını dengeleyebilmek adına, teknik kârlılıklarını gözeterek birçok programda fiyat artışına yöneldi. COVID-19’dan en çok etkilenen turizm, yeme içme ve eğlence gibi sektörlere kıyasla sigorta sektörü salgından daha az etkilendi. Türkiye’deki duruma bakıldığında ise sigorta şirketlerinin üretimlerinde herhangi bir düşüş olmazken, aksine artışlar gözlendi. COVID-19 kaynaklı hasar yükü oluşmaması da reasürans şirketlerinin Türkiye piyasasına olumsuz bakma ihtimalini engelledi. Küresel boyutta ise durum Türkiye’ye kıyasla farklılık gösterdi. Globalde reasürans şirketlerinin yüksek ve muallak hasar tutarları ödemesi, kârlılıklarını olumsuz etkiledi ve zorlayıcı oldu. Kıyaslandığında Türkiye’nin göreceli olarak daha olumlu piyasa koşullarına sahip olması ve gelişime oldukça açık olan sektöre olan inanç bu etkiyi oldukça azalttı.

ARTIŞ KAÇINILMAZ

Düşen faiz gelirleri sonucunda reasürans tarafı da kaçınılmaz olarak etkileniyor. Düşük faiz nedeniyle kârlılığın sigortacılık gelirlerinden sağlanması zorunluluğu nedeniyle reasürans alanında da fiyat artışları yaşandı. Türk sigorta sektöründe giderek rekabetçi hale gelen fiyat ve şartlar sigorta ve reasürans şirketlerinin teknik kârlılıkları üzerinde baskı oluşuyor. 2021 reasürans yenilemeleri hakkında görüşlerini aktaran sektör temsilcileri, reasürans piyasalarının salgından nasıl etkilendiğiyle ilgili de yorumlarda bulundular. Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, sektörün salgın sürecindeki rolü hakkında: “Böylesi zor zamanlar, sigortanın günlük ve dönemsel bir bakış açısından uzak, sermaye biriktirmeye yönelik ve tam bir kader ortaklığı anlamını taşıdığının görülmesini sağlıyor” dedi. Milli Reasürans Yurt İçi Reasürans Kabulleri Müdürü Güneş Karakoyunlu, “Neredeyse tüm bölge ve programlarda yenileme görüşmelerinin bulaşıcı hastalık ve siber risk istisna klozlarına ilişkin tartışmalar etrafında şekillendiği ve siber risk ve bulaşıcı hastalık istisna klozlarının reasürans anlaşmalarında norm haline geldiği söylenebilir” diye konuştu. IUC Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Menekşe Uçaroğlu ise “Türk sigorta piyasası zor koşullarda dayanıklılığını sürdürebilme niteliği ile pandemi sürecinden başarıyla çıkıp her zamanki esnekliğiyle yeni dünya normaline uyumlanmış durumdadır” şeklinde konuştu.

BADEN BADEN 2020, COVID-19 NEDENİYLE İPTAL EDİLMİŞTİ

Almanya’nın güneybatısındaki bir kasaba olan Baden Baden, her yıl reasürans konferansına ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl ise COVID-19 sebebiyle uluslararası konferans gerçekleştirilemedi. Reasürans sektörünün buluşma noktası olan etkinliklerin, 18-22 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanırken, organizatörler ilk olarak dijital ortamda bir toplantı yapmayı düşünse de son kararda etkinliklerin tamamen iptal edilmesi ve bir sonraki seneye odaklanılması kararlaştırıldı. Etkinlik organizatörleri konuyla ilgili, “Bu yıl Baden Baden’da toplantının başarılı olamayacağını belirten bilgiler aldık. Bu durum maalesef bizi toplantıyı iptal etmeye zorluyor” ifadelerini kullandı. Gelecek toplantının ise 17-22 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir