Politik riskler tüm dünyada artıyor

En büyük sigorta ve reasürans brokerlik şirketlerinden Aon plc’nin bir bölümü olan Aon Risk Solutions, 2015 yılı için politik risk haritasını yayınladı. Buna göre, gelişmekte olan 163 ülkeden sadece yedisinde politik risk seviyesi düştü. Zimbabwe ve Laos gibi gelişmekte olan ülkelerden birçoğunun da gelişmek için katedeceği uzun bir yol var. Libya, Haiti ve Pakistan’ın da dahil olduğu 12 ülkeyi zor bir yıl bekliyor.
Geçtiğimiz son 12 ayda ülkelerin taşıdığı risklerin arttığının belirtildiği raporda, Kırım ve Doğu Ukrayna, Nijerya, Irak ve diğer ülkelerde birçok kötü senaryoyla karşılaşıldığına dikkat çekildi.

RUSYA’NIN İSTİKRARSIZLIĞI BÖLGE İÇİN CİDDİ BİR RİSK
Düşük petrol fiyatları ve Ukrayna’yla yaşanan anlaşmazlık sebebiyle getirilen uluslararası yaptırımlar, Rusya’nın ekonomisine ciddi bir darbe vurdu. Rapora göre, Rusya’nın durumundaki istikrarsızlık bölgeyi de kötü etkiliyor. Rusya’nın ticaret yaptığı ülkeler olan Belarus ve Kazakistan’ı da zor günler bekliyor. Aon araştırmacıları, bölgedeki sorunun ilerleyen birkaç ay boyunca çözüme kavuşturulamayacağına inanıyor.
Petrol ve diğer ticari mallar da bir risk faktörü olarak belirtiliyor. Rusya, İran ve Venezuela’daki petrol bolluğu hem çok fazla dikkat çekiyor hem de bu ülkelerin üzerine çok yüklenilmesine yol açıyor. Özbekistan ve Türkmenistan gibi daha küçük ülkeler de aynı sorunlarla karşı karşıya. Madencilik ve enerji sektörü güçlü olan Angola, Kamerun Cumhuriyeti, Kongo ve Nijerya gibi Afrika ülkeleri de gelirlerinin düşmesi ve kemer sıkma politikalarıyla mücadele ediyor.

IŞİD VE BOKO HARAM EN BÜYÜK TEHDİTLER
Suriye ve Irak’taki IŞİD ve Nijerya’daki Boko Haram, bölgenin istikrarı için en büyük tehdit unsuru. Orta Doğu ve Afrika’daki net olmayan sınırlar ve gelişmemiş toplum kuruluşları, buralarda yaşayan halkların şiddete karşı daha hassas olmasına yol açıyor.
Faiz artışları da politik riskler arasında yerini alıyor. Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılacak düşük seviyede bir faiz artırımı bile sermaye için küresel rekabeti artıracak ve dış borçların ödenmesini zorlaştıracak.
Raporda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Mısır, Tunus ve Fas gibi ülkelerin, petrol fiyatlarındaki düşüş dolayısıyla ekonomilerinde iyileşme beklendiği belirtiliyor. Yine de, bu üç ülke Irak, Libya ve Suriye dolayısıyla ciddi güvenlik risklerine maruz kalıyor.

Yorum yazın