Pandemide indirimi yeterli bulunmayan oto sigorta devine mahkeme şoku

 Pandemide indirimi yeterli bulunmayan oto sigorta devine mahkeme şoku

Berkshire Hathaway’in sigorta şirketi olan ve ABD’nin ikinci en büyük oto sigortacısı Geico, pandemi döneminde sigortalılarına yeterince indirim yapmadığı için mahkemelik oldu.

Illinois federal mahkemesinde açılan davaya göre geçtiğimiz nisan ayında Koronavirüs pandemisi nedeniyle müşterilere “Geico Giveback” (Geico İadesi) adı altında verilen %15’lik prim indiriminin yetersiz olması nedeniyle müşterilerin riske uygun olmayan aşırı primler ödediği öne sürülüyor.

Davacı, Ekonomik Adalet Merkezi ve ABD Tüketici Federasyonu verilerine göre Mart ortası ve Nisan sonuna kadar yapılan indirimlerin en az %30 oranında olması gerektiğini savunuyor.

Yine davacıya göre, pandemi dönemi döneminde bu sayede büyük bir kâr yakalayan Geico, 2019’un ilk çeyreğinde önceki yıla göre kârını %27.8 artırarak vergilendirilme öncesi 984 milyon dolar seviyesine taşıdı. Dahası, Geico’nun yeni poliçelerde ve poliçe yenilemelerinde verdiği %15’lik indirimin ödemelerini pandemi öncesinden yapmaya başlayan müşteriler için geçerli olmadığı belirtiliyor.

Nisan ayında indirim yapacağını açıklayan Geico, toplam indirim tutarının 2.5 milyar dolara ulaşabileceğini duyurmuştu.

10 MİLYAR DOLARDAN FAZLA GERİ ÖDEME YAPILDI

ABD’de, ülkemizde de sigorta şirketlerinin yaptığı gibi sigortacılar müşterilerine pandemi dönemi için geri ödeme yapıyor ya da indirimler sunuyor. Bunun nedeni pandemi süresince yolların boş olması nedeniyle trafikteki risklerin son derece düşük olması. Risk düşük olunca, farklı bir risk tahliline göre kesilmiş poliçelerdeki primler gerçeği yansıtmıyor. ABD’de pek çok sigortalı 2-3 aylık primlerinde %15 ile %20 arasında geri ödeme aldı. Toplam müşterilere verilen geri ödemelerin 10 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir