Hem yaşamda hem dekorasyonda yeni trend: Lagom

 Hem yaşamda hem dekorasyonda yeni trend: Lagom

Lagom Felsefesi son yılların en popüler kavramlarından biri haline geldi. Peki bilmeyenler için Lagom ne demek ?

İsveçliler tarafından temelleri 17. yüzyılda atılan ve günümüze uygun bir yaşam felsefesi olarak kabul edilen Lagom, artık sadece İskandinav kültürünü değil tüm dünyanın yaşam trendlerini değiştirdi.

Lagom, İsveç dilinde “Ne az ne de çok” olarak tanımlanıyor. Kökeni, Viking dilindeki laget om, yani bir seferde içilebilecek yudum sözüne dayanan Lagom kelimesi, İsveççede kararında, averaj, aşırıya kaçmadan ve dengede gibi anlamlara geliyor. Lagom kavramında hayatın her alanında orta noktayı, dengeyi bulmak öğütleniyor.

Dengeli yaşam felsefesi Lagom, kendimizi sevdiğimiz şeylerden mahrum bırakmadan, yeteri kadar sade bir yaşam sürmeyi hedefliyor. Sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir bir yaşamı destekleyen, yediklerimizden giydiklerimize, enerji tüketimimize kadar yaşamın her alanında yalnızca ihtiyacımız kadarını almak yatıyor. Ne ihtiyacımız olandan azıyla yetinmek, ne ihtiyacımız olandan fazlasını tüketmek. Bu iki uç arasında bir denge bulmak olarak tanımlanıyor. Bu noktada Lagom felsefesi, minimalizm ile karıştırışmamal. Minimalizm akımında hedeflenen “less is more”, “az eşya ile çok mutluluk”tur. Lagom yaşam felsefesi evler için de mükemmel bir alternatif yaşam tarzı oluşturuyor.

lagom-nedir

Sürdürülebilir bir yaşamın öneminin vurgulandığı ev dekorasyonlarında evlerin de belli bir denge ve düzen üzerine oturtulması gerekiyor. Aşırıya kaçılmadan basitleştirilerek, kullanılmayan eşyalardan kurtularak. Lagom felsefesine uygun bir dekorasyon için bunlar yerine doğal malzemeler kullanın. Bambu, kayın ve meşe gibi açık tonlu ahşaplara evinizde bolca yer verin. Geniş yapraklı bitkilere yer açın. Minimal formlu mobilyalar tercih ederek onları kalabalık yaratmayacak şekilde yerleştirin. Nötr renkler, ahşap mobilyalar, beyaz zeminler ve kilit noktalara yerleştireceğiniz işlevsel mobilyalar hem alanı ferahlatır hem de fonksiyonellik kazandırır.

 

 

Avatar

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir