‘OTOMATİK KATILIM’a sayılı günler kaldı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) otomatik katılım yeni yılla birlikte başlıyor. 45 yaşını doldurmamış çalışanların otomatik olarak katılacağı sistemin işleyişine yönelik detaylar netleşiyor. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren çalışanlardan prime esas kazancın (brüt ücret) yüzde 3’ü kadar otomatik kesinti olacak. Sisteme kademeli olarak giriş yapılacak. Firmanın büyüklüğü ve çalışan işçi sayısı ilk etapta belirleyici olacak.

SİSTEM BİN KİŞİLİK ŞİRKETLERLE BAŞLAYABİLİR
Çalışan sayısında alt limit konusunda edindiğimiz bilgilere göre, 1 Ocak’tan itibaren 1000’den daha fazla çalışanı olan şirketler için otomatik katılım başlayacak ve üçer aylık dönemler için yapılacak planlamada çalışan sayısına göre firmalar kademeli olarak otomatik katılıma geçecek. Şirketler çalıştırdıkları personel sayısına göre belirlenen gruplara dahil olacak. Söz konusu alt düzenlemelerin kısa süre içinde Bakanlar Kurulu’ndan çıkması bekleniyor.

“OTOMATİK KATILIM” NEDİR?
Sigortacı Gazetesi olarak önümüzdeki ay başlayacak olan uygulama konusunda okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. Günümüzde ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya ve Şili gibi birçok ülkede başarıyla uygulanan “Otomatik Katılım”,  2003 yılında hayatımıza giren BES’te 2013 yılı itibarıyla yakalanan olumlu trendi daha da üst seviyelere çıkarmak amacıyla 2015 yılında gündeme gelirken, yoğun çalışmalar sonrasında 18-45 yaş arasındaki tüm çalışanların “Otomatik” olarak sisteme dahil olması üzerine inşa edildi.  Otomatik katılım uygulamasına ilişkin kanuni düzenleme 10 Ağustos 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Yeni sistem, çalışanların çalışma döneminde sahip oldukları hayat standartlarını emeklilik döneminde de koruyabilmeleri için, emekliliğe yönelik tasarrufu teşvik etmeyi amaçlıyor.

OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ NELER GETİRİYOR?
2017 yılı başı ile başlayacak olan “Otomatik Katılım Sistemi”, çalışanın katkı payı, prime esas kazancın yüzde 3’ü olacak. Çalışanın, kesintinin başladığı andan itibaren 2 ay içinde cayma hakkı bulunuyor. Cayma halinde, ödenen katkı payları 10 iş günü içinde çalışana iade edilecek. Sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Kamu ve özel sektör olarak toplamda 13 milyon çalışanın söz konusu yaş aralığında olduğu bildirilirken, ilk yıl 6.5 milyon çalışanın BES’e dahil olması bekleniyor. BES’teki yüzde 25’lik devlet katkısı burada da olacak.

EMEKLİ OLUP PARASINI YILLIK GELİR SİGORTASINDA BIRAKANA EK AVANTAJ
Sistemden emekli olup, birikimini toplu para olarak değil de yıllık gelir sigortası şeklinde almak isteyenlere de birikimlerinin yüzde 5’i kadar ek devlet katkısı sunulacak. Çalışanların birikimleri de işveren ile emeklilik şirketlerinin üzerinde anlaştığı fonlarda değerlendirilecek. Eğer çalışan işyeri değiştirirse, o güne kadarki birikimlerini ve haklarını kayıp olmaksızın yeni işyerine taşıyabilecek. Öte yandan katkı payı ödemelerine ara vermek, katkı payı miktarını yükseltebilmek BES’in en önemli avantajlarından.

Yorum yazın