Orient Sigorta ilk lansmanını yaptı

Dubai merkezli Al-Futtaim Grubu’nun sigorta şirketi Orient Insurance, faaliyetlerini artık Türkiye’de de sürdürecek. 2014 yılı Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de poliçe düzenlemeye başlayan Orient Sigorta, ilk 5 ayda 8.1 milyon liralık prim üretimi gerçekleştirdi. Türkiye’nin genç nüfus yapısının ve taşıdığı potansiyelin kendilerini pazara yönlendirdiğini söyleyen Orient Sigorta Genel Müdürü Kurt Ebik, özellikle imalat sanayiini, KOBİ’leri ve genç girişimcileri desteklemeyi hedeflediklerini açıkladı.

Orient Sigorta’nın Türkiye’de faaliyete geçmesi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, Al-Futtaim Grubu Başkanı ve CEO’su Omar Abdulla Al Futtaim ve Orient Insurance Başkanı Omer Hassan Elamin de hazır bulundu. Al-Futtaim Grubu’nun, Türkiye’de sigorta sektörünün geleceğinden çok umutlu olduğuna dikkat çeken Kurt Ebik, sektörün 2030 yılında 40 milyar dolarlık bir prim büyüklüğüne ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

‘ÖNCELİĞİMİZ KOBİ’LER’
Ortadoğu’nun dinamik sigorta şirketi Orient’in 33 yıllık tecrübesini Türkiye’ye taşıyacaklarını belirten Ebik, şirketin pazar hedefini önümüzdeki beş yıl için yüzde 1 olarak belirlediklerini açıkladı. KOBİ’lerin ekonominin belkemiği olduğunu vurgulayan Ebik şunları söyledi: “Türkiye pazarında güçlü ve sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz. Özellikle, şirketlerin riskli bularak uzak durduğu KOBİ’lere yöneleceğiz. KOBİ’lerdeki risklerin yüzde 90’ının sigortalanabilir olduğuna inanıyoruz. Sigorta şirketleri de tıpkı KOBİ’ler gibi cesur davranmak zorundalar. Bizim için sigortalanamayacak bir risk yoktur. KOBİ’lere sektör olarak destek verilmesi, onların sigorta ve risk yönetimi konusunda eğitilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir anlamda, yağmurlu havada KOBİ’lere şemsiyemizi kapatmayacak ve ağırlıklı olarak onlara destek vermeye çalışacağız.”

Satışta özellikle acente, müessese acente, broker, banka gibi kanallardan yararlanacaklarını belirten Genel Müdür Kurt Ebik, Orient Sigorta’nın satış kanalları içinde acentelerin ayrı bir yere sahip olduğunu ve acentelerle birlikte büyümek istediklerini vurguladı. Ebik, “Orient Sigorta olarak, acentelerin, özellikle küçük ve orta ölçekli acentelerin büyümesine yardımcı olmak istiyoruz. İş süreçlerinde sürekli onlarla birlikte olacak, onlara sahip çıkacağız. Acenteler tarafından kolay ulaşılabilir bir şirket olmak istiyoruz” dedi. Ayrıca, “sigorta ürünlerinin banka yoluyla satışı” (bankasürans) üzerinde de çalıştıklarını ve bu konuda iki banka ile anlaşmak üzere olduklarını açıkladı. Ebik’in verdiği bilgilere göre, MENA (Ortadoğu, Kuzey Afrika) bölgesindeki Türk şirketlerine veya bu bölgelerden Türkiye’de girişimde bulunan işletmelere de hizmet vermeyi hedefleyen Orient Sigorta, halen İstanbul, İç Anadolu-Ankara ve Ege-İzmir Bölge Müdürlükleri ile faaliyet gösteriyor. Bu yılın ilk yarısında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Adana-Gaziantep’te de Bölge Müdürlüğü açılması planlanıyor.

Yorum yazın